NEWS:

Καλλιεργεια καπαρης

Forum με φυτά που δεν συμπεριλαμβάνονται στις παραπάνω κατηγορίες.

Καλλιεργεια καπαρης

Δημοσίευσηαπό pter43 την Τρί Ιούλ 20, 2010 10:12 pm

Μπορει καποιος να με κατατοπισει σχετικα με την αναπαραγωγη και την καλλιεργεια της καπαρης? Στον τοπο μου δεν φυτρωνει συχνα αλλα προσφατα ανακαλυψα ενα φυτο και θα ηθελα να κανω μια προσπαθεια...
pter43

Δημοσ.: 1
Εγγραφη: Τρί Ιούλ 20, 2010 8:30 pm

Re: Καλλιεργεια καπαρης

Δημοσίευσηαπό Stefanos την Τρί Ιούλ 20, 2010 11:03 pm

καλως ορισες στο forum pter43! ;))
Στη χωρα μας η Capparis spinosa ειναι αγνωστη στη καλλιεργεια γιατι στο παρελθον ειχαν γινει πολλες προσπαθειες που τελικα δεν απεδωσαν. Γενικα ειναι δυσκολο φυτο και δεν αντεχει τις μεταφυτευσεις. Συνηθως το βρισκουμε να φυτρωνει πανω σε τοιχους, ερειπια σπιτιων και στεγες σε ηλιολουστα σημεια και παντα στα ξηροθερμικα κλιματα.
Τα μοσχευματα που λαμβανονται κατα τη διαρκεια του καλοκαιριου εχουν πολυ μικρη πιθανοτητα ριζοβολιας και τα περισσοτερα απο αυτα προσβαλονται απο σηψεις. Επειδη ειναι φυλλοβολο ειδος τα μοσχευματα λαμβανονται αργα το καλοκαιρι και μονο απο τους βλαστους που εχουν ολοκληρωσει την αναπτυξη τους. Χρησιμοποιουνται μονο οι κορυφες των φυτων, κυριως αυτες που δεν φερουν ανθοφορους οφθαλμους. Τα τμηματα που χρησιμοποιουνται για το πολλαπλασιασμο δε πρεπει να εχουν μηκος πανω απο 5 εκατοστα. Αφου εμβαπτιστει η τομη τους σε καρβουνοσκονη φυτευονται μεμονωμενα σε μικρες γλατρες με χοντροκοκκη αμμο, με το μισο τους μηκος μεσα σε αυτη και ποτιζονται ελαχιστα. Διατηρουνται σε σκιαζομενο περιβαλλον και μονο ορισμενα απο αυτα καταφερνουν να ριζωσουν. Ωστοσο πολλα μοσχευματα καταφερνουν να αναπτυχθουν χωρις να εχουν ριζωσει και μετα απο λιγο καιρο ξεραινονται. Ολα αυτες οι πληροφοριες απο ενα πειραμα που ειχαμε κανει πριν μερικα χρονια με ενα φιλο που ειδικευεται στη καλλιεργεια φρυγανων και μεσογειακων θαμνων.
Ειναι αγνωστο γιατι αλλα μονο ορισμενα φυτα εχουν τη δυνατοτητα να παραγουν καρπους και να ωριμαζουν τους σπορους τους. Οι σποροι σπερνονται μεμωνομενοι αργα το φθινοπωρο σε υπαιθριο περιβαλλον μεσα σε μικρες γλαστρες που περιεχουν χοντρη αμμο και χαλικι. Δε γνωριζω μετα απο ποσο καιρο θα εχουν βλαστησει αλλα σε καθε περιπτωση θα πρεπει να αποφυγεις την υπερβολικη υγρασια οπως και τη προσθηκη οργανικης ουσιας στο υποστρωμα καλλιεργειας.
Τη συνεχεια δε τη γνωριζω γιατι δεν εχω ασχοληθει προσωπικα. :Ce:
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Site Admin

Δημοσ.: 2014
Εγγραφη: Τρί Ιούλ 28, 2009 5:32 pm
Τοποθεσια: Ν. Θεσσαλονίκης

Δημοσίευσηαπό capparis την Τρί Ιαν 18, 2011 3:14 am

Πουλάμε φυτά κάππαρης.
Όποιος ενδιαφέρεται ας δει περισσότερες πληροφορίες εδώ:
http://capparis-spinosa.blogspot.com/
capparis

Δημοσ.: 1
Εγγραφη: Τρί Ιαν 18, 2011 3:09 am

Δημοσίευσηαπό Stefanos την Τετ Ιαν 19, 2011 12:12 am

Καλως ορισες capparis. ;)) Τι φυτα ειναι αυτα και σε τι μεγεθος γλαστρας? Εχω ακουσει τελευταια πολλα να λεγονται για τη Καππαρη και νομιζω οτι πρεπει αρκετος κοσμος να ενδιαφερθει επαγγελματικα για την καλλιεργεια της. Οι εναλλακτικες καλλιεργειες εχουν μελλον σε αυτη τη μιζερη χωρα, γιατι με τα βαμβακια, καλαμποκια κλπ. δεν μπορει να επιβιωσει ανταγωνιστικα ο Ελληνας αγροτης. Η Καππαρη ειναι ανθεκτικο φυτο και προτεινεται ακομη και για αγονες πετρωδεςι περιοχες οπου κανενα αλλο φυτο δεν μπορει να καλλιεργηθει στις συνθηκες αυτες. :teach:
Μπορεις να προσθεσεις το link αυτο δημιουργωντας NewTopic στη παρακατω θεματικη ενοτητα. forum-f29/
Προσωπικα σου ευχομαι να τα δωσεις ολα, καλη επιτυχια. :Ce:
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Site Admin

Δημοσ.: 2014
Εγγραφη: Τρί Ιούλ 28, 2009 5:32 pm
Τοποθεσια: Ν. Θεσσαλονίκης

Δημοσίευσηαπό giza την Τρί Οκτ 16, 2012 12:38 am

Καλησπέρα σε όλους.Θα μεταφέρω κάτι σχετικά με την κάπαρη.Στο χτήμα της γιαγιά μας (καμιά δεκαριά ρίζες πορτοκαλιές 1 μανταρινιά ,δύο λεμονιές) δεν έχει πέσει ποτέ τίποτα χημικό.Ούτε λίπασμα ούτε φυτοφάρμακο.Σε μια άκρη η πεθερά μου είχε ανοίξει μια λακούβα 1χ1 τμ όπου έριχνε κοπριά αγελάδας και αλόγων που τις έφερνε ένας γνωστό της.Την άφηνε χώνευε και μετά την έριχνε στα δέντρα.Εδώ και ένα χρόνο η γιαγιά <έφυγε> και στο σημείο που χώνευε η κοπριά έχει γεμίσει τεράστια, θηρία, φυτά κάππαρης .Το καλοκαίρι πότιζα και τις έβλεπα. 3-4 μέτρα το κάθε κλαδί γεμάτο άνθη και καρπό.Μάζεψα αρκετή και την έφτιαξα.
Τώρα κόψαμε τα χορτάρια γιατί πνίγανε τα πάντα και το χορτοκοπτικό τις έκοψε.Άν θέλει κάποιος μπορώ να του στείλω φυτό με ρίζα .Έχει τουλάχιστον πέντε-έξι φυτά ολόγερα.
Οι σπόροι που σπέρνουμε σήμερα είναι οι κήποι του αύριο.
Αντουάν ντε Σαιντ - Εξυπερύ
Άβαταρ μέλους
giza

Δημοσ.: 569
Εγγραφη: Σάβ Μάιος 12, 2012 3:18 am

Δημοσίευσηαπό astakos την Πέμ Οκτ 18, 2012 8:23 am

μπροστα απο το σπιτι μου υπαρχει ενα παλιο σπιτι οπως λεει και ο στεφανος φυτρωνει σε απιστευτα μερη!!εβγαλα μια φωτογραφια που εχει φυτρωση σε πλακακια!Εικόνα
Άβαταρ μέλους
astakos

Δημοσ.: 278
Εγγραφη: Παρ Μάιος 25, 2012 1:11 am
Τοποθεσια: λαρισα

Δημοσίευσηαπό astakos την Τετ Οκτ 24, 2012 1:52 pm

εβγαλα μερικα μαζι με ριζα τα φυτεψα σε γλαστρα αλλα δεν καταφεραν να επιζησουν σιγα σιγα αργοπεθαναν! προσπαθεια που εκανα με αγορασμενο φακελακι δεν βγηκε ουτε ενα απο ολο το φακελακι. μυστηριο φυτο μου φαινετε εχει παντος πολυ ωραιο λουλουδι οταν ειναι ανθισμενο θα ξαναπροσπαθησω με κανενα μικρουλι φυτακι απο αυτα που φυτρωνουν παντου. να συμπληρωσω οτι υπαρχει και τραγουδι για την καπαρη!!και παει καπως ετσι Στα όρη βγαίνει η κάπαρη
τα χείλη σου είναι ζάχαρη
Κι όλο μου λεν λόγια γλυκά
ωραία Θεσσαλονικιά
Άβαταρ μέλους
astakos

Δημοσίευσηαπό giza την Πέμ Οκτ 25, 2012 12:50 am

Γειά σου ποιητή .Μαζί με την κάπαρη υπάρχει και ένα άλλο φυτάκι ?Κάποιο κρεμαστό σαν τηλέγραφος?
Οι σπόροι που σπέρνουμε σήμερα είναι οι κήποι του αύριο.
Αντουάν ντε Σαιντ - Εξυπερύ
Άβαταρ μέλους
giza

Δημοσ.: 569
Εγγραφη: Σάβ Μάιος 12, 2012 3:18 am

Δημοσίευσηαπό astakos την Πέμ Οκτ 25, 2012 8:35 am

:) σε ευχαριστω giza για τα καλα σου λογια θα μου αρεσε να ειμαι ποιητης, αλλα να ειμαι καποιος σαν τον κωστη παλαμα η τον ρηγα φεραιο :fight: μονο ετσι, το ξερω ειμαι μετριοφρων :mrgreen: τωρα τελευταια με καταβαλει ενα κυμα πατριωτισμου πλησιαζουν και οι γιορτες του εθνους.διπλα απο την καπαρη ειναι ναι ο κοινος τηλεγραφος συνεχεια τα ξεπατωνουν και συνεχεια βγαινουν παντος απο οτι εχω καταλαβει για την καπαρη τις αρεσει να ζει ελευθερη
Άβαταρ μέλους
astakos

Επιστροφή στην Αλλα ενδιαφέροντα είδη

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης