NEWS:

Paulownia-Παουλοβνια-Παυλωνια

Forum προβολών - συζητήσεων που περιλαμβάνει Δεντρώδη, θαμνώδη, και άλλα Καλλωπιστικά είδη φυτών.

Re: Paulownia-Παουλοβνια-Παυλωνια

Δημοσίευσηαπό supergeorge την Παρ Σεπ 14, 2012 9:29 pm

Καλως ηρθες στους Παουβλομανεις. :Bye:
Φυσικα ειναι και μερικοι Παουβλομαχοι αλλα τους περναμε :Happy2:
Λοιπον ουτε εγω ειμαι ειδικος.
Εψαξα ,διαβασα ,αφιερωσα χρονο πολυ ,ε και κατι επιασα απο ολα αυτα.
Εγω τι εκανα.
Ειχα αγορασει σπορους πριν κανα 1μιση μηνα περιπου.
Εσπειρα καμμια 150 περιπου.
Τους υπολοιπους ,που ειναι αρκετοι ,θα τους σπειρω την Ανοιξη.
Εκανα 3 διαφορετικες προσπαθειες.
Δε θα πω πολλα να μη σε μπερδεψω.
Φυσικα αν εχεις υπομονη να φυτεψεις τους σπορους σε κουπακια εναν εναν ακομα καλυτερα,τους ελεγχεις κιόλλας.
Εγω ετσι εκανα.
Αν δεν μπορεις και θες να τους φυτεψεις ολους μαζι τοτε να τουε φυτεψεις αραια για να μην πεσουν ολοι μαζι.
Θα παρεις χωμα απο φυτωριο ετοιμο,συνηθως τυρφη με λιγο περλιτη μεσα .
Οπου θα το βαλεις το χωμα θα το μουσκεψεις καλα ναναι υγρο.
Μετα θα φυτεψεις τους σπορους επιφανειακα με ελαφρυ πατημα να κολησουν στο χωμα.
Θα το ψεκαζεις με ψεκαστικο για να μη σκαβεται το χωμα και παρασερνονται οι σποροι και να διατηρειται υγρο μεχρι να φυτρωσουν.
Επισης να το σκεπασεις με μεμβρανη η ναυλον για να κραταει την υγρασια μεσα και να μην εξατμιζεται.
Η μεμβρανη ναχει και κανα δυο τρυπες να εξαεριζεται.
Να ειναι σε φωτεινο μερος αλλα να μην τα βλεπει απ'ευθειας ο ηλιος.
Εγω αυτη τη στιγμη μετα απο πολλες αλλαγες και πειραματα ταχω σε θερμοκηπιο μεσα και παλι σκεπασμενα με ναυλον.
Εχουν φυτρωσει 70 μεχρι στιγμης.
Βεβαια ο καιρος χαλασε εδω και δεν ξερω κατα το ποσο θα αναπτυχθουν απο δω και περα.
Εγω οπως ειπα εκανα πειραματα και διαφορετικους τροπους σπορας,η καλυτερη ηταν αυτη που σου ειπα και η ποιο γρηγορη.
Στην πορεια θα τα βλεπουμε και θα τα λεμε.
Καλη αρχη και καλη επιτυχια. :Super:

Υ.Σ.

Καλο ειναι να βαλεις τους σπορους σε ενα φλυτζανι νερο να μουσκεψουν κανα 24ωρο πριν τους σπειρεις.
Άβαταρ μέλους
supergeorge

Δημοσ.: 44
Εγγραφη: Πέμ Μαρ 29, 2012 2:22 am

Δημοσίευσηαπό kiriaki την Σάβ Σεπ 15, 2012 10:07 am

βρε παιδια, εμενα θα μου απαντησει καποιος αν για τα νοτια κλιματα κανει η tomentosa, ή πρεπει να ασχοληθω με αλλη ποικιλια;
Άβαταρ μέλους
kiriaki

Δημοσ.: 899
Εγγραφη: Πέμ Μαρ 18, 2010 2:45 pm

Δημοσίευσηαπό supergeorge την Σάβ Σεπ 15, 2012 2:05 pm

kiriaki έγραψε:βρε παιδια, εμενα θα μου απαντησει καποιος αν για τα νοτια κλιματα κανει η tomentosa, ή πρεπει να ασχοληθω με αλλη ποικιλια;

Αντεχει και για νοτια κλιματα η Tomentosa ,αλλα αλλες ποικιλιες οπως Elogata,Fortunei μεγαλωνουν ποιο γρηγορα και ποιο πολυ ενω στα βορεια δεν πολυαντεχουν.
Αν καταφερεις και βρεις απ'αυτες τις ποικιλιες ειναι καλυτερα για ζεστα μερη.
Άβαταρ μέλους
supergeorge

Δημοσίευσηαπό litsaki68 την Σάβ Σεπ 15, 2012 3:06 pm

Ευχαριστώ πολύ θα κάνω ότι μου είπες και θα ενημερώσω για την πρόοδό μου. :Bye:
litsaki68

Δημοσ.: 2
Εγγραφη: Παρ Σεπ 14, 2012 8:43 pm

Δημοσίευσηαπό Stefanos την Σάβ Σεπ 15, 2012 11:54 pm

Λοιπον, να κανω και εγω τις παρατηρησεις μου. Η Paulownia ειναι δεντρο που αναπτυσεται στα ευκρατα κλιματα, δηλαδη απαιτει μια ψυχρη περιοδο μερικων μηνων οπου μενει χωρις φυλλα, και αλλο τοσο για να αναπτυξει τη νεα βλαστηση, και πριν ριξει ολα τα φυλλα να σχηματισει την ανθοφορια της επομενης χρονιας. Λογικα, ειτε προκειται για μεγαλα φυτα, ειτε για μικρα η περιοδος αναπτυξης ξεκιναει απο την ανοιξη και τελειωνει το φθινοπωρο. Αρα η εποχη που φυτευσατε τους σπορους δεν ηταν η σωστη και το καλυτερο ειναι να περιμενετε τον επομενο Μαρτιο. Τελος οι οποιεσδηποτε σπορες, μπαινουμε στο χειμωνα.
Το δεντρο αυτο εχει ογκωδη αναπτυξη, μεγαλα φυλλα που ευνοουν τη διαπνοη και απαιτει συχνα ποτισματα εκει που το κλιμα ειναι ξηρο. Απο την εμφανιση της και μονο φαινετε οτι η Paulownia δεν αντεχει στη ξηρασια και μπορει να εγκληματιστει σε κλιματα υγρα και ψυχρα. Στη γειτονικη μας Βουλγαρια υπαρχουν αρκετα υγιη δειγματα με ευρωστη αναπτυξη και πολυ μεγαλο κορμο βασης που σε διαμετρο ξεπερνανε το ενα μετρο. Λογικα δε θα πρεπει να αναπτυσεται το ιδιο καλα στις μεσογειακες, ξηροθερμικες περιοχες της χωρας μας. Για τα νοτια θα συνιστουσα τα αλλα ειδη του γενους που απαιτουν πιο ηπια κλιματα για τη καλλιεργεια τους. :teach:

Litsaki68 καλως ηρθες στη παρεα μας. ;)) Στο ιδιο θεμα θα κανω μια δημοσιευση με φωτογραφιες για τη σπορα της Paulownia. Εχουμε αρκετο χρονο ακομη για να αρχισουμε τις σπορες. :teach:
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Site Admin

Δημοσ.: 2016
Εγγραφη: Τρί Ιούλ 28, 2009 5:32 pm
Τοποθεσια: Ν. Θεσσαλονίκης

Δημοσίευσηαπό kiriaki την Κυρ Σεπ 16, 2012 12:34 pm

τα οποια αλλα ειδη του γενους δεν εχουν μαλλον καμια σχεση με την παυλωνια.... απ' οτι φαινεται πρεπει να αλλαξω σχεδια φυτευσης. στεφανε εχεις να προτεινεις καποιο ειδος με γρηγορη αναπτυξη και ξυλεια που χρησιμοποιειται ως καυσιμη υλη;
Άβαταρ μέλους
kiriaki

Δημοσίευσηαπό supergeorge την Κυρ Σεπ 16, 2012 2:26 pm

kiriaki έγραψε:τα οποια αλλα ειδη του γενους δεν εχουν μαλλον καμια σχεση με την παυλωνια.... απ' οτι φαινεται πρεπει να αλλαξω σχεδια φυτευσης. στεφανε εχεις να προτεινεις καποιο ειδος με γρηγορη αναπτυξη και ξυλεια που χρησιμοποιειται ως καυσιμη υλη;

Καλα ,απο που τοβγαλες το συμπερασμα οτι δεν εχουν καμμια σχεση;
Ολα Παουλοβνιες ειναι.
Τωρα εσυ αν τα βλεπεις αλλιως ,αλλο καπελο.
Εγω, ρωτησες παραπανω και απαντησα.
Αν δε σε καλυψα ,δεν μπορω να κανω κατι παραπανω,
ειπαμε δεν διαθετω την καταλληλη πειρα ,μια και το δεντρο αυτο ειναι αγνωστο ακομα.

Παουλόβνια (Paulownia) είναι το μοναδικό γένος ταχέως αναπτυσσόμενων δέντρων της οικογένειας Paulowniaceae. Το γένος Paulownia περιλαμβάνει κάμποσα είδη, τα οποία έχουν παρόμοιες ιδιότητες και γι’ αυτό είναι γνωστά με το αθροιστικό όνομα Παουλόβνια.

Είδη Παουλόβνιας:

Paulownia australis
Paulownia catalpifolia
Paulownia coreana
Paulownia duclouxii
Paulownia elongata
Paulownia fargesii
Paulownia fortunei
Paulownia glabrata
Paulownia grandifolia
Paulownia imperialis
Paulownia kawakamii
Paulownia lilacina
Paulownia longifolia
Paulownia meridionalis
Paulownia mikado
Paulownia recurva
Paulownia rehderiana
Paulownia shensiensis
Paulownia silvestrii
Paulownia taiwaniana
Paulownia thyrsoidea
Paulownia tomentosa
Paulownia viscosa
Άβαταρ μέλους
supergeorge

Δημοσίευσηαπό kiriaki την Κυρ Σεπ 16, 2012 5:35 pm

supergeorge, νομιζω πως η κατα μετωπον επιθεση δεν αρμοζει στην παρεα μας. τα μπερδεψα λιγο με τις οικογενειες και τα γενη, αλλα εδω δεν περναμε εξετασεις.....
ευχαριστω παντως για τον κοπο που εκανες να γραψεις ολα αυτα τα ειδη.................
Άβαταρ μέλους
kiriaki

Δημοσίευσηαπό supergeorge την Κυρ Σεπ 16, 2012 6:06 pm

kiriaki έγραψε:supergeorge, νομιζω πως η κατα μετωπον επιθεση δεν αρμοζει στην παρεα μας. τα μπερδεψα λιγο με τις οικογενειες και τα γενη, αλλα εδω δεν περναμε εξετασεις.....
ευχαριστω παντως για τον κοπο που εκανες να γραψεις ολα αυτα τα ειδη.................

Δεν εκανα καμμια επιθεση και δεν ειχα τετοιο σκοπο.
Αν αυτο σουδωσα να καταλαβεις τοτε ΣΥΓΝΩΜΗ.
Άβαταρ μέλους
supergeorge

Δημοσίευσηαπό Stefanos την Κυρ Σεπ 16, 2012 6:14 pm

Τα αλλα ειδη του γενους ειναι αγνωστα στη χωρα μας και δεν εχω ασχοληθει με αυτα επειδη γινονται μεγαλα δεντρα. Το καλυτερο ειναι να ψαξεις στο παγκοσμιο ιστο για να δεις ποια απο απο ολα τα ειδη ειναι καταλληλα για καλλιεργεια στις νοτιες μεσογειακες περιοχες. Να παραγγειλεις σπορους γωρω στα μεσα του χειμωνα για να εισαι σιγουρη οτι εχει εξαντληθει το παλιο στοκ των σπορων που ειχαν διαθεσιμο.
Για ξυλεια δε γνωριζω ποια δεντρα μπορουν να καλλιεργηθουν στα νοτια νησιωτικα. Εδω στη βορεια Ελλαδα φυτευουν λευκες και αυτα για παραγωγη χαρτιου. :teach:
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Site Admin

Δημοσ.: 2016
Εγγραφη: Τρί Ιούλ 28, 2009 5:32 pm
Τοποθεσια: Ν. Θεσσαλονίκης

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στην Καλλωπιστικά φυτά και Δέντρα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες