NEWS:

Γαρδενια, αυτο το ιδιοτροπο φυτο.

Forum προβολών - συζητήσεων που περιλαμβάνει Δεντρώδη, θαμνώδη, και άλλα Καλλωπιστικά είδη φυτών.

Γαρδενια, αυτο το ιδιοτροπο φυτο.

Δημοσίευσηαπό Mirella_B την Παρ Νοέμ 25, 2011 4:43 pm

Παρ' ολη την ομορφια της η γνωστη σε ολους μας γαρδενια εχει ιδιοτροπιες, μας αποζημιωνει ομως με τα υπεροχα λευκα, σχεδον κερινα ανθη της που μοσχοβολουν.
Αγαπα τα οξινα εδαφη και τις αρεσουν οι καλοφωτισμενες αλλα σκιερες θεσεις.
Δεν της αρεσει να βρισκονται αλλα φυτα κοντα της και ειναι τοσο ιδιοτροπη που μπορει να την εχουμε σε μια θεση και να μην ευδοκιμει, ενω εαν μετακινησουμε την γλαστρα μερικα εκατοστα πιο εκει, να αρχισει να προκοβει.
Της αρεσει το καταβρεγμα των φυλλων της οταν οι ημερες ειναι ζεστες, ΔΕΝ της αρεσει ομως καθολου να καταβρεχουν τα ανθη της.
Λατρευει κυριολεκτικα τον σιδηρο και δεν ειναι τυχαιο που συχνα στην επαρχια ή αλλου την βλεπουμε φυτεμενη μεσα σε τενεκεδες, οχι απο ελειψη γλαστρων αλλα για να τραβα σιδηρο απο μεσα καθως ο τενεκες σκουριαζει.
Εχει ευθραυστες ριζες και κατα την μεταφυτευση της "απαιτει" στην νεα της γλαστρα να βρισκεται στο ιδιο υψος που ηταν και στην προηγουμενη.
Εαν δεν εχετε καποιο τενεκε οταν την μεταφυτευσετε πριν απογεμισετε την γλαστρα με χωμα θαψτε περιμετρικα γυρω απο τον βλαστο της ατσαλομαλλο (ναι, απο αυτο που τριβουμε τις κατσαρολες), ωστε να σκουριασει και να τραβα το φυτο σιδηρο.
Πολλαπλασιαζεται κυριως με μοσχευματα.
gardenia_plant2.jpg
gardenia_plant2.jpg (15.57 ΚΒ) 4405 προβολές
Ο σεβασμος και η αγαπη προς την Μητερα Φυση ειναι πολιτισμος.
Άβαταρ μέλους
Mirella_B

Δημοσ.: 23
Εγγραφη: Τετ Νοέμ 23, 2011 8:52 pm

Re: Γαρδενια, αυτο το ιδιοτροπο φυτο.

Δημοσίευσηαπό vaspros την Σάβ Νοέμ 26, 2011 1:53 pm

Ποτε δεν μπορεσα να μεγαλωσω ενα τετοιο φυτο που ειναι πραγματικα υπεροχο και σε εμφανιση με τα γυαλιστερα φυλλα του , αλλα και τα ανθη του μυριζουν ενα υπεροχο αρωμα . Ο βασικος λογος που χαλαει ενα τετοιο φυτο πιστευω ειναι εκτος απο τις ατμοσφαιρικες συνθηκες , το ph του εδαφους . Εχω βαλει συρμα κουζινας αλλα αν το νερο ειναι με πολλα αλατα δεν αρκει να δωσει ενα Ph που να αντεχει το φυτο , δεν ξερω αν μπορει καποιος να με βοηθησει ......
Άβαταρ μέλους
vaspros

Δημοσ.: 218
Εγγραφη: Παρ Ιούλ 16, 2010 9:36 pm

Δημοσίευσηαπό Mirella_B την Σάβ Νοέμ 26, 2011 2:00 pm

vaspros έγραψε:Ποτε δεν μπορεσα να μεγαλωσω ενα τετοιο φυτο που ειναι πραγματικα υπεροχο και σε εμφανιση με τα γυαλιστερα φυλλα του , αλλα και τα ανθη του μυριζουν ενα υπεροχο αρωμα . Ο βασικος λογος που χαλαει ενα τετοιο φυτο πιστευω ειναι εκτος απο τις ατμοσφαιρικες συνθηκες , το ph του εδαφους . Εχω βαλει συρμα κουζινας αλλα αν το νερο ειναι με πολλα αλατα δεν αρκει να δωσει ενα Ph που να αντεχει το φυτο , δεν ξερω αν μπορει καποιος να με βοηθησει ......

Φυτεψε την σε μια γλαστρα με καλο καστανοχωμα.
Μπορεις εναλλακτικα να την ποτιζεις με εμφιαλωμενο νερό.
Άβαταρ μέλους
Mirella_B

Δημοσίευσηαπό vaspros την Σάβ Νοέμ 26, 2011 2:16 pm

Αυτο που με παραξενευει ειναι οτι σε φιλο που την εχει φυτεψει κατω στο χωμα και την χτυπαει αλυπητα ο ηλιος το καλοκαιρι του εχει μεγαλωσει και ειναι ενα μεγαλος θαμνος , ενω εγω οσα χαδια και να της κανω δεν μου πετυχαινει . Φυσικα ο φιλος δεν την εχει σε καστανοχωμα ουτε το νερο που την ποτιζει ειναι διαφορετικο απο το δικο μου , βεβαια δεν ξερω αν ειναι καποια ποικιλια διαφορετικη απο τη δικια μου . Επισης εχει φτιαξει νεα φυτα με μοσχευμα που εγω ουτε στα πιο τρελα μου ονειρα δεν μπορω να φανταστω οτι θα πετυχω . Την τελευταια γαρδενια που ειχα αγορασει και σιγα σιγα πεθαινε σαν εσχατη λυση την φυτεψα κατω στο χωμα , αλλα δυστυχως εχασε ολα τα φυλλα της σιγα σιγα και τελικα ξεραθηκε ... :Sad2:
Άβαταρ μέλους
vaspros

Δημοσ.: 218
Εγγραφη: Παρ Ιούλ 16, 2010 9:36 pm

Δημοσίευσηαπό Mirella_B την Σάβ Νοέμ 26, 2011 2:29 pm

vaspros έγραψε:Αυτο που με παραξενευει ειναι οτι σε φιλο που την εχει φυτεψει κατω στο χωμα και την χτυπαει αλυπητα ο ηλιος το καλοκαιρι του εχει μεγαλωσει και ειναι ενα μεγαλος θαμνος , ενω εγω οσα χαδια και να της κανω δεν μου πετυχαινει . Φυσικα ο φιλος δεν την εχει σε καστανοχωμα ουτε το νερο που την ποτιζει ειναι διαφορετικο απο το δικο μου , βεβαια δεν ξερω αν ειναι καποια ποικιλια διαφορετικη απο τη δικια μου . Επισης εχει φτιαξει νεα φυτα με μοσχευμα που εγω ουτε στα πιο τρελα μου ονειρα δεν μπορω να φανταστω οτι θα πετυχω . Την τελευταια γαρδενια που ειχα αγορασει και σιγα σιγα πεθαινε σαν εσχατη λυση την φυτεψα κατω στο χωμα , αλλα δυστυχως εχασε ολα τα φυλλα της σιγα σιγα και τελικα ξεραθηκε ... :Sad2:

Η γη, το χωμα του κηπου δηλαδη, εχει συνηθως (εκτος καποιων περιπτωσεων), ολα τα απαραιτητα συστατικα για να μεγαλωσει ενα φυτο.
Υπαρχουν φυσικα ειδη και στην γαρδενια.
Η compacta ειναι πιο νανωδες ειδος και πιο πυκνο, ενω υπαρχει και η αλλη που γινεται θαμνος που παρατηρεις στην εικονα απο κατω.
Απο την αλλη, το χωμα της γης προφανως απορροφα ή φιλτραρει τα βλαβερα για την γαρδενια στοιχεια με αποτελεσμα εκεινη του φιλου σου να ευδοκιμει.
Gardenia-4.gif
Gardenia-4.gif (158.88 ΚΒ) 4332 προβολές
Άβαταρ μέλους
Mirella_B

Δημοσίευσηαπό kolofyri την Πέμ Μαρ 29, 2012 11:53 am

Αυτή η γαρδένια πολύ περίεργο φυτό !
Πρίν 2 χρόνια έκαναν δώρο στην μητέρα μου μια γαρδένια πλούσια με πάρα πολλά άνθη. Ήταν τοποθετημένη σε σκιερό μέρος με άφθονο φώς.
Τον χειμώνα ποτίζεται με το νερό της βροχής και το καλοκαιρι με νερό βρύσης.
Απο τις πρώτες μέρες τα άνθη του γέμισαν απο ένα παράσιτο (μικροσκοπικό εντομο) που τα ανάγκασε να πέσουν όλα και δεν άφηνε τα νέα μικρά άνθη να μεγαλώσουν και να ανοιξουν.Δωκίμασε να τα ψεκάσει με ένα διάλυμα με οινόπνευμα και πράσινο σαπούνι αλλά δεν μπόρεσε να τα εξοντώσει.Τα παράσιτα εξαφανίστηκαν όταν έπεσαν όλα τα άνθη.
Σιγά σιγά το φυτό άρχισε να χάνει και τα φύλλα του και να φαίνεται σαν καμένο.

αυτή τι στιγμή είναι έτσι:
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Εχει δωκιμάσει όλα όσα γράφονται παραπάνω με το συρματάκι κτλ.
Εχθές την άλλαξα μέρος στο σπίτι γιατι βρισκόταν στην σκάλα που οδηγεί στην ταράτσα και είχε αρκετό ρεύμα αέρα και την έβαλα στο μπαλκόνι σε μια γωνία.
Έχετε καμία ιδέα για να μπορέσω να την συνεφέρω; Μήπως ένα κλάδεμα αυτήν την περίοδο θα μπορούσε να την βοηθήσει;
Άβαταρ μέλους
kolofyri

Δημοσ.: 201
Εγγραφη: Πέμ Φεβ 16, 2012 9:06 pm
Τοποθεσια: Ρόδος

Δημοσίευσηαπό Stefanos την Παρ Μαρ 30, 2012 12:31 am

Το νερο της Ροδου ειναι πολυ σκληρο και πλουσιο σε αλατα. :hide: Οποιο φυτωριο επισκευτηκα οι γλαστρες τους ειχαν απιστευτη εναποθεση απο αλατα σε ολα τους τα σημεια ενω τα φυτα ηταν θαμπα και κιτρινα. Χωρια βεβαια και οι Νηματωδεις που οργιαζουν στα χωματα της Ροδου! :shock:
Δυο τα προβληματα που εχεις και ειναι ευκολο να αντιμετωπιστουν εφοσον εγινε η διαγνωση. :Yes: Η Γαρδενια σου προσβληθηκε απο τετρανυχο και εχει χασει μεγαλο μερος του φυλλωματος της. Οι ακατανομαστοι τετρανυχοι ειναι μικροσκοπικα αραχνιδια (ακαρεα) που πολλαπλασιαζονται ταχυτατα σε μεγαλους πλυθησμους και τρεφοναι με τους χυμους των φυτων προκαλωντας αρχικα φυλλοροη και αργοτερα τη ξηρανση τους.Ενα ακαρεοκτονο (προτεινεται το OMITE) με δυο ψεκασμους σε διαστημα 10 ημερων και καθαρισες. Μη ραντισεις με νερο της βρυσης, προτιμησε βροχινο η απιονισμενο. :teach:
Δευτερο προβλημα τα αλατα που εχουν συσσωρευτει με τα ποτισματα στο χωμα και στα διαφορα τμηματα του φυτου προκαλωντας χλωρωση. Αρχικα θα πρεπει να ψεκασεις & ποτισεις με θεικο χηλικο σιδηρο διαλυμενο σε καθαρο νερο χωρις αλατα και να τοποθετησεις τη γαρδενια σου σε σκιερο σημειο.
Ποτε ξανα ποτισμα με νερο της βρυσης, μονο βροχινο & απιονισμενο και το φυτο θα επανερθει στην αρχικη του κατασταση. :Yes:
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Site Admin

Δημοσ.: 2016
Εγγραφη: Τρί Ιούλ 28, 2009 5:32 pm
Τοποθεσια: Ν. Θεσσαλονίκης

Δημοσίευσηαπό kolofyri την Παρ Μαρ 30, 2012 11:11 am

Stefanos έγραψε:Το νερο της Ροδου ειναι πολυ σκληρο και πλουσιο σε αλατα. :hide: Οποιο φυτωριο επισκευτηκα οι γλαστρες τους ειχαν απιστευτη εναποθεση απο αλατα σε ολα τους τα σημεια ενω τα φυτα ηταν θαμπα και κιτρινα. Χωρια βεβαια και οι Νηματωδεις που οργιαζουν στα χωματα της Ροδου! :shock:
Δυο τα προβληματα που εχεις και ειναι ευκολο να αντιμετωπιστουν εφοσον εγινε η διαγνωση. :Yes: Η Γαρδενια σου προσβληθηκε απο τετρανυχο και εχει χασει μεγαλο μερος του φυλλωματος της. Οι ακατανομαστοι τετρανυχοι ειναι μικροσκοπικα αραχνιδια (ακαρεα) που πολλαπλασιαζονται ταχυτατα σε μεγαλους πλυθησμους και τρεφοναι με τους χυμους των φυτων προκαλωντας αρχικα φυλλοροη και αργοτερα τη ξηρανση τους.Ενα ακαρεοκτονο (προτεινεται το OMITE) με δυο ψεκασμους σε διαστημα 10 ημερων και καθαρισες. Μη ραντισεις με νερο της βρυσης, προτιμησε βροχινο η απιονισμενο. :teach:
Δευτερο προβλημα τα αλατα που εχουν συσσωρευτει με τα ποτισματα στο χωμα και στα διαφορα τμηματα του φυτου προκαλωντας χλωρωση. Αρχικα θα πρεπει να ψεκασεις & ποτισεις με θεικο χηλικο σιδηρο διαλυμενο σε καθαρο νερο χωρις αλατα και να τοποθετησεις τη γαρδενια σου σε σκιερο σημειο.
Ποτε ξανα ποτισμα με νερο της βρυσης, μονο βροχινο & απιονισμενο και το φυτο θα επανερθει στην αρχικη του κατασταση. :Yes:

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση Στέφανε! :Super:
Άβαταρ μέλους
kolofyri

Δημοσίευσηαπό kolofyri την Σάβ Μαρ 31, 2012 8:35 pm

Stefanos έγραψε:Αρχικα θα πρεπει να ψεκασεις & ποτισεις με θεικο χηλικο σιδηρο διαλυμενο σε καθαρο νερο χωρις αλατα

Στέφανε χηλικό ή θειικό σίδηρο να προτιμήσω για την γαρδένια; Τώρα πρόσεξα οτι έγραψες και τα 2 :lol:
Άβαταρ μέλους
kolofyri

Δημοσίευσηαπό Stefanos την Σάβ Μαρ 31, 2012 9:58 pm

Ετσι εγραψα? :shock: Θα με μαλωσω! :Very_mad: Ηθελα να γραψω οργανικο χηλικο σιδηρο και εκει εκανα λαθος. Γενικα ολες οι τροφοπενιες που οφειλονται στη κακη χημικη ισοροπια του εδαφους θεραπευονται με τη χρηση του οργανικου χηλικου σιδηρου. Ριζοποτισματα και ψεκασμοι ταυτοχρονα δινουν τα μεγιστα δυνατα αποτελεσματα. :teach:
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Site Admin

Δημοσ.: 2016
Εγγραφη: Τρί Ιούλ 28, 2009 5:32 pm
Τοποθεσια: Ν. Θεσσαλονίκης

Επόμενο

Επιστροφή στην Καλλωπιστικά φυτά και Δέντρα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης