NEWS:

Star fruit-Carambola

Forum με αναφορές, υποδείξεις, και συζητήσεις σχετικά με τη καλλιέργεια ευαίσθητων ειδών συμπεριλαμβάνομενων και τα Φυτα Εσωτερικού χώρου

Star fruit-Carambola

Δημοσίευσηαπό modar την Παρ Δεκ 02, 2011 2:22 pm

Εχω δυο μικρά δεντράκια Star fruit φυτεμένα από σπόρο τον Ιούνιο. Σε ύψος είναι το πολύ 10 εκατοστά. Ξέρει κάποιος-α πως να τα φροντίζω; Θέλω οδηγιες σχετικά με πότισμα, φως, τύπο χώματος και θερμοκρασία ελάχιστη. Από την μέχρι τώρα εμπειρία μου στο είδος δεν τα πολυποτίζω, είναι φυτεμένα σε φυτόχωμα εμπορίου και τα χω μέσα στο σπίτι από τότε που έπεσε η θερμοκρασία. Διάβασα στο νετ ότι είναι φυλλοβόλα. Ισχύει; τα δικά μου έχουν ακόμα τα φυλλαράκια τους και βγάζουν και τα δυο καινούρια κλαδιά με φύλλα.
modar

Δημοσ.: 27
Εγγραφη: Τρί Νοέμ 15, 2011 11:24 pm
Τοποθεσια: Αθήνα

Re: Star fruit-Carambola

Δημοσίευσηαπό Stefanos την Σάβ Δεκ 03, 2011 3:05 am

Εγω εχω δυο δεντρυλια ηλικιας 10 ετων και στις αρχες της ανοιξης τα κλαδεψα αρκετα γιατι ειχαν φτασει το υψος του θερμοκηπιου. Γενικα ολα τα δεντρα που καταγονται απο θερμα κλιματα αδυνατουν να ανθισουν ακομη και σε μεγαλες γλαστρες και στη τελικη η ανθοφορια & καρποφορια επιτυγχανεται μονο την επομενη χρονια απο την αλλαγη της γλαστρας. :cry2:
Στα τοσα χρονια, μου καρποφορησαν μια μονο φορα και ξανα ποτε! Οσο για το αν ειναι φυλλοβολα η οχι σχετιζεται με τις χειμερινες θερμοκρασιες και το κλιμα της περιοχης οπου τα καλλιεργουμε. Γενικα ειναι ευαισθητα στο κρυο και ριχνουν τα φυλλα τους, η καταστρεφονται τελειως εαν δε τα προφυλαξουμε. Στο φυσικο τους περιβαλλον ομως ειναι αειθαλη.
Μεσα στο σπιτι ισως χασουνε και μερικα φυλλαρακια κατα τη διαρκεια του χειμωνα, τοποθετησε τα μπροστα σε μια φωτεινη τζαμαρια μακρια απο τα διαφορα σωματα θερμανσης. Απο χωμα δεν εχουν ιδιαιτερες απαιτησεις αλλα θα πρεπει να γνωρισεις οτι προσβαλονται ευκολα απο σηψεις ριζων.
Αν ολα πανε καλα θα ανθισουν μετα απο 6-8 χρονια. :Glory:
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Site Admin

Δημοσ.: 2016
Εγγραφη: Τρί Ιούλ 28, 2009 5:32 pm
Τοποθεσια: Ν. Θεσσαλονίκης

Δημοσίευσηαπό Stefanos την Κυρ Δεκ 11, 2011 10:48 pm

Το καραμπολα ειναι ενα φυτο με ιδιαιτερο ενδιαφερον αλλα οι καρποι που παραγει δεν εχουν πολυ ιδιαιετερη γευση. Υπαρχουν πολλα καρποφορα τροπικης προελευσης που παραγουν πολυ ευγευστους καρπους, οπως το guava, και αξιζει να τα καλλιεργησει κανεις. :Yes:
Μετα το πολυ δυνατο αερα των τελευταιων ημερων, που εδω στο θερμαικο εφτασε τα 10 μποφορ, βρηκα πεσμενη στο εδαφος τη μια και μοναδικη φραπα που εδεσε καρπο για πρωτη χρονια φετος. Δε γνωριζω εαν εχει ωριμασει, αλλα ειναι πολυ πιθανον, γιατι κατα τα χριστουγεννα εχω δει παρομοιους καρπους να πωλουνται στο εμποριο με μεγαλυτερο μεγεθος, που το καθενα φτανει σε βαρος το ενα κιλο!
Ο μικρος καρπος των 445 γραμμαριων ωριμασε απο ενα μικρο δεντρυλιο φραπας καλλιεργημενη σε μια σχετικα μικρη γλαστρα των 9 λιτρων. :Brokehand: Οπως ανεφερα παραπανω ηταν και ο μοναδικος, τα αλλα δυο δεντρυλια φραπας που ηταν καλλιεργημενα σε ιδιου μεγεθους γλαστρες δεν παρηγαν καρπους. :cry2:

Φραπα.

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Site Admin

Δημοσίευσηαπό modar την Κυρ Δεκ 11, 2011 11:29 pm

Μολις βρω φρουτο γκουαβα το μονο σιγουρο ειναι οτι θα φυτεψω τους σπορους. Προς το παρον παρατηρω τα μικρα μου δεντρακια καραμπολα να αναπτυσσονται.
modar

Δημοσίευσηαπό Stefanos την Κυρ Δεκ 11, 2011 11:46 pm

Και η φραπα εχει πολυ ιδιαιτερη γευση, παραπλησια με το νερατζι αλλα οχι πικρη. Θα ειχε ενδιαφερον να τη καλλιεργησεις στη υπαιθρο, εαν βρισκεσαι καπου στα νοτια γιατι θα μπορουσε να εξελιχθει σε ενα μικρο δεντρο με πολυ μεγαλους και διακοσμητικους καρπους που ομως θα θελαν υποστηλωση για να μη σπασουν τα κλαδια. Φυσικα και στη γλαστρα παραγει καρπους αλλα πολυ μικροτερους σε σχεση με το εαν το καλλιεργουσες στη υπαιθρο.
Ο περισσοτερος κοσμος που αγαπαει τα εσπεριδοειδη δε γνωριζει για αυτο το πολυ ιδιαιτερο φρουτο και καλλιεργει λεμονιες, πορτοκαλιες, νερατζιες, και καθετι που μπορει να βρει σε πληθωρα στη αγορα .
Υποψην η φραπα δεν παραγει σπορους. :teach:
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Site Admin

Δημοσίευσηαπό Stefanos την Δευτ Δεκ 12, 2011 1:04 am

modar έγραψε:Μολις βρω φρουτο γκουαβα το μονο σιγουρο ειναι οτι θα φυτεψω τους σπορους. ................

Τα γκουαβα ανηκουν στη κατηγορια με τα φρουτα εκεινα που οταν κοπουνε απο το δεντρο ειναι δυσκολο να συντηρηθουνε. Και ποσο μαλλον για του καρπους που παραγονται στη λατινικη Αμερικη και θα χρειαστουν να κανουν ενα μεγαλο ταξιδι μεχρι να φτασουν στη χωρα μας. Το σιγουρο ειναι οτι εαν κοπουν ωριμοι δε θα μπορεσουν να διατηρηθουν στο ψυγειο ουτε τρεις μερες.
Μια φορα μου ετυχε να δω καρπους γκουαβα στο εμποριο, ηταν πολυ αγουροι και αεροστεγως συσκευασμενοι σε ζελατινα σε "τιμη προσφορας" 18,5 ευρο το κιλο. Φυσικα αυτος που θα τους παρει αντι για γκουαβα θα γευτει στον ουρανισκο του φρεσκο αγγουρακι. :mrgreen: Ολο και καποιοι ομως θα εχουν τη περιεργεια και θα θελησουν να δοκιμασουν τι γευση εχει το περιβοητο γκουαβα. :apple:
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Site Admin

Δημοσίευσηαπό modar την Δευτ Δεκ 12, 2011 4:03 am

Στεφανε οι σποροι γκουβα που φυτεψες απο που τους πηρες; μεχρι στιγμης οτι εχω παρει σε τροπικα φρουτα, οι σποροι τους εχουν φυτρωσει (παπαγια, μανγκο, αβοκαντο, καραμπολα, πεπινο, πιταχαγια, κιουανο).
modar

Δημοσίευσηαπό Stefanos την Τρί Δεκ 13, 2011 12:51 am

Μεγαλη ιστορια. :teach: Το 1999 συμφωνησαμε με ενα Ροδιτη απο τον οποιο εμπορευομουνα τις Πλουμεριες, να φερουμε απο κοινου φυτα απο το Ισραηλ. Τελικα επιλεξαμε απο ενα μεγαλο φυτωριο της Haifa πολλα και νεα φυτα, ορισμενα απο αυτα τη Solandra και τα Guava τα οποια ειναι πολυ περιζητητα στη Ροδο για τους εξαιρετους καρπους τους. Ετσι λοιπον τη χρονια του 2000, με ενδιαμεσο σταθμο τη Ροδο, φτασαν στη Θεσσαλονικη πολλα απο τα παραπανω φυτα τα οποια διατεθηκαν στην ανθοεκθεση της Καλαμαριας και θεσσαλονικης τον επομενο χρονο. Ο κοσμος τοτε δε γνωριζε και πολλα για τα παραπανω νεα ειδη οποτε λοιπον εμειναν στο "κλειδοντουλαπο" για μια περιπου 10ετια και τωρα προσφατα αρχισαν να διαδιδονται στις αλλες χωρες της Ευρωπης. Η δε Solandra εδω και μισο χρονο ταξιδευσε σε ολο το κοσμο. :Glory:
Με το περασμα των χρονων τα μικρα Guava ενηλικιωθηκαν και αρχισαν να παραγουν καρπους. Απο τους καρπους αυτους πηρα τους σπορους και δημιουργησα ακομη μια γενια δεντρυλιων που τα τελευταια χρονια παρηγαν και αυτοι καρπους, ομοιους με τα μητρικα φυτα. Και απο τα τελευταια δεντρυλια κρατησα τους πολυπληθεις σπορους και φετος εφτιαξα πολλα νεα φυτα αλλα κρατησα και αρκετους στο ψυγειο για να συντηρηθουν. :Glory:
Απο τα πρωτα φυτα μου εμεινε μονο ενα, και δειχνει να υποφερει στο περιορισμενο περιβαλλον της γλαστρας. Ανα δυο χρονια τα ριχνω και ενα κλαδεμα για να παραγουν περισσοτερους καρπους και να περιορισω την αναπτυξη τους. :teach:
Σπορους απο Guava εχω κρατησει αρκετους και αν θελεις μπορω να σου στειλω. :Yes: Τα συγκεκριμενα δεντρυλια που καλλιεργω παραγουν καρπους αριστης ποιοτητας. 8-)
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Site Admin

Δημοσίευσηαπό modar την Τρί Δεκ 13, 2011 8:32 pm

Θελω σπορους αλλα νομιζω οτι τετοια εποχη δεν θα μου φυτρωσουν, ουτε καν μεσα στο σπιτι αμα βαλω το γλαστρακι. Εκτος κι αν παρω θερμαινομενο σπορειο.
modar

Επιστροφή στην Εξωτικά φυτά

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης