NEWS:

γνωριζει κανεις;;;;

Εάν καποιος θελήσει να μάθει το όνομα ενός άγνωστου φυτού μπορεί να δημοσιεύσει μια φωτογραφία για αναγνώριση του είδους του.

Re: γνωριζει κανεις;;;;

Δημοσίευσηαπό Stefanos την Τετ Απρ 07, 2010 1:15 am

Δυστυχως, ουτε αυτη τη φορα δεν υπαρχει απαντηση. Τα προσωπα που ρωτησα ειναι πολυ καλοι γνωστες της Ελληνικης φυσης και αν το φυτο της αναγνωρισης ηταν καποιο αυτοφυες ειδος της Ελληνικης χλωριδας θα το γνωριζανε σιγουρα, 100%!
Χωρις να εχει γινει αναγνωριση και με τη μεθοδο του αποκλεισμου καταλληγουμε στα δυο εξης συμπερασματα:
1)Οτι ειναι ξενικο ειδος και στη δικη μας περιπτωση θα επρεπε να επισημανθει ως "εισαχθεν ημιαυτοφυες ειδος".
2)Ο καρπος ειναι μικρου μεγεθους ραγα που καταναλωνεται απο διαφορα πουλια και ο σπορος τους μεταδιδεται μεσω των περιτωματων τους.
Πλησιαζουμε στην αληθεια αργα και σταθερα με ρυθμους χελωνας. :teach: Σε λιγο καιρο θα γνωριζουμε, υπαρχουν ακομα αρκετοι ασσοι κρυμενοι στα μανικια. :crazyhappy:
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Site Admin

Δημοσ.: 2016
Εγγραφη: Τρί Ιούλ 28, 2009 5:32 pm
Τοποθεσια: Ν. Θεσσαλονίκης

Δημοσίευσηαπό kiriaki την Τετ Απρ 07, 2010 1:19 pm

βρε ταλαιπωρια αυτο το φυτο. και εγω στο μεταξυ ψαχνω σε διαφορα sites, αλλα τζιφος..... αν δε βρουμε τελικα τι ειναι, θα πρεπει να το βαφτισουμε εμεις. δε βλεπω να βγαζει και κανενα μπουμπουκακι πουθενα. ισως αν ειχε λουλουδια να ηταν πιο απλο το θεμα. ευχαριστω παντως για το ενδιαφερον.
Άβαταρ μέλους
kiriaki

Δημοσ.: 901
Εγγραφη: Πέμ Μαρ 18, 2010 2:45 pm

Δημοσίευσηαπό Stefanos την Σάβ Απρ 10, 2010 11:39 pm

Τελικα το φυτο ηταν πολυ γνωστο αλλα και νεαρο με διαφορετικο σχημα φυλλων απο τα ενηλικα. :shock: Ειναι ο γνωστοτατος schinus molle, η ψευτοπιπερια και μας τη βγηκε με κοκκινο. :Wow:
Το αναγνωρισε μολις τωρα ενας φιλος που ασχολειται με αυτα και στο παρελθον ειχε κανει και σπορα του συγκεκριμενου δεντρου. :Glory:

Εικόνα

Και το ενηλικο....... :Wow:

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Site Admin

Δημοσίευσηαπό Fallacia την Κυρ Απρ 11, 2010 5:29 am

Λοιπόν ένα τέτοιο γέρικο υπάρχει στην οδό Βουρνάζων εδώ στη Μυτιλήνη. :Wow:
Έχει πολύ παχύ κορμό και τέτοια φύλλα (μικρά σύνθετα). Και οι ροζ καρποί του κάτι μου θυμίζουν.
Άβαταρ μέλους
Fallacia

Δημοσ.: 715
Εγγραφη: Δευτ Αύγ 10, 2009 3:08 am
Τοποθεσια: Μυτιλήνη

Δημοσίευσηαπό kiriaki την Κυρ Απρ 11, 2010 11:27 am

:crazyhappy: :crazyhappy: :crazyhappy: καλημερα σε ολους. καταρχην ευχαριστω για το ενδιαφερον ολων σας, ειστε καταπληκτικοι. :Super: δευτερον, ειμαι πολυ πολυ χαρουμενη που ειναι αυτο το δεντρο γιατι ειναι ειναι απο τα πιο ωραια. στην περιοχη που φυτρωσε υπαρχουν τετοια δεντρα, και το εψαξα απο την αρχη αλλα που να το φανταστω με τετοια διαφορα στο φυλλο. και να φανταστεις πως το εψαχνα στο φυτωριο για αγορα.
επειδη με ενδιεφερε πολυ σαν δεντρο ειχα ψαξει παλαιοτερα και απ'οτι διαβασα, οι καρποι του ειναι το ροζ πιπερι που χρησιμοποιειται στη μαγειρικη αλλα και ζαχαροπλαστικη.
στεφανε να εισαι καλα, μου εφτιαξες τη μερα.... :Deal:
Άβαταρ μέλους
kiriaki

Δημοσίευσηαπό Stefanos την Κυρ Απρ 11, 2010 11:17 pm

Πολυ χαιρομαι :Happy2:
Μας μπερδεψε αρκετα ετσι οπως ηταν μεταμφιεσμενο αλλα τελικα δε μπορεσε να κρυφτει η αληθεια. :idea: :teach:
Κυριακη εχεις ενας απο τα πιο ομορφα φυτα που ταυτοχρονα ειναι και απο τα πιο καταλληλα για τη δημιουργια ενος Μεσογειακου Κηπου, μπορεις δε να το καλλιεργησεις ακομη και σε επικλινες εδαφος κοντα σε τοιχους και ξερολιθιες μαζι με αλλα φυτα, οπως για παραδειγμα τα Δελφινια και τις Ιριδες. :Glory: Καπου εχω ενα μικρο αφιερωμα με θεμα τον Μεσογειακο κηπο, θα το βρω και θα σου το στειλω ετσι για να παρεις μερικες ιδεες πως και με τι φυτα μπορεις να οργανωσεις το χωρο σου.
Και το ελεγα εγω, οι δεκαοχτουρες ειναι θαυμασια πλασματα και αξιζουν της προσοχης μας. :Yes:
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Site Admin

Δημοσίευσηαπό Stefanos την Κυρ Απρ 11, 2010 11:25 pm

Fallacia έγραψε:Λοιπόν ένα τέτοιο γέρικο υπάρχει στην οδό Βουρνάζων εδώ στη Μυτιλήνη. :Wow:
Έχει πολύ παχύ κορμό και τέτοια φύλλα (μικρά σύνθετα). Και οι ροζ καρποί του κάτι μου θυμίζουν.

Τι το ΄θελες και το ειπες, τωρα θελω να μου στειλεις λιγα σπορακια, καμια 1000ρια για αρχη. :mrgreen: Ειχα και εγω μερικα δεντρυλια πριν αρκετα χρονια αλλα δε σκεφτηκα να κρατησω δυο τρια για το κηπο μου, νομιζα οτι δεν ειναι ανθεκτικα στο κρυο. Και τωρα να τους σπειρω δεν ειναι αργα, πολλα φυτα μου φυτρωνουν αυτη τη περιοδο και συντομα θα ανεβασω νεες φωτογραφιες. :Glory:
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Site Admin

Δημοσίευσηαπό DORA1969 την Πέμ Ιουν 02, 2011 1:15 am

ΘΕΛΩ Ν΄ΑΓΟΡΑΣΩ ΜΙΑ TECOMA STANS ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ. ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΚΟΡΙΝΘΟ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΕΔΩ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΤΙ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
DORA1969

Δημοσ.: 3
Εγγραφη: Τρί Μάιος 31, 2011 1:00 am

Δημοσίευσηαπό Stefanos την Παρ Ιουν 03, 2011 12:05 am

Καλως ορισες στο forum Dora! Ενδιαφερον φυτο η Tecoma stans αλλα απο οτι ξερω καποια πολυ ιδιαιτερα φυτα σπανιζουν εκει στο νοτο. Ειναι απιστευτο τι γερανι και πετουνια στελνουν προς τα δω καθε ανοιξη τα Αθηναικα φυτωρια. :shock:
Γενικα η Tecoma stans ειναι μεγαλουτσικο φυτο και αν το βρεις ποτε καλο ειναι να ριξεις μια ματια στις ριζες του για να μην εχουν πρηξιματα απο νηματωδεις. Κατα καιρους φερνουν οι εμποροι διαφορες κοινες Tecoma αλλα τα φυτα ειναι αρρωστα με τις ριζες τους πρησμενες να μοιαζουν με κομπολοι. Γενικα προσοχη με οσα φυτα αγοραζεις μεσα σε κοινο χωμα. Σε καραντινα επισης οι Καλλιστημονες και τα Πολυγαλα. :teach:
Καλη επιτυχια. :Super:
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Site Admin

Δημοσίευσηαπό kiriaki την Παρ Ιουν 29, 2012 4:36 pm

2 χρονια μετα το μικρουλι μου δεντρακι που τοσο μας παιδευσε εβγαλε και λουλουδακια

Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
kiriaki

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στην Αναγνώριση φυτών

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες