NEWS:

23η ΑΝΘΟΚΟΜΙΚΗ ΕΚΘΕΣΗ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ

23η ΑΝΘΟΚΟΜΙΚΗ ΕΚΘΕΣΗ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό Stefanos την Τετ Φεβ 03, 2010 12:19 am

Η Δημοτικη Εμπορικη και Τουριστικη Επιχειρηση Καλαμαριας (Δ.Ε.Τ.Ε.Κ.ΑΕ ΟΤΑ) οργανωνει την 23η Ανθοκομικη Εκθεση-ειδων εξοχης-κεραμικης και λαικης τεχνης του Δημου Καλαμαριας απο την Τεταρτη 21 Απριλιου ως και τη Κυριακη 2 Μαιου 2010.
Η Ανθοκομικη Εκθεση συνδυαζει την προβολη και την ενισχυση παραγωγων και μικρων επειχηρηματιων και τη δυνατοτητα στο κοσμο να αγορασει τα παντα για το κηπου και τη βεραντα σε σχετικα χαμηλες τιμες. Παραλληλα, με τις εκδηλωσεις και τα αφιερωματα, αποτελει σημαντικο πολιτιστικο γεγονος. Η Εκθεση προβαλεται με φυλλαδιο-ταμπλο-αφισες-αεροπανο και δελτια τυπου.
Την ανθοκομικη επισκεπτονται καθε χρονο πληθος κοσμου.
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Site Admin

Δημοσ.: 2013
Εγγραφη: Τρί Ιούλ 28, 2009 5:32 pm
Τοποθεσια: Ν. Θεσσαλονίκης

Re: 23η ΑΝΘΟΚΟΜΙΚΗ ΕΚΘΕΣΗ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό Stefanos την Κυρ Απρ 18, 2010 11:59 pm

Οι μερες εφτασαν............ :Wow: Τεταρτη πρωι ανοιγει η ανθοεκθεση Δ. Καλαμαριας και θα ειναι η πρωτη μερα λειτουργειας της. :crazyhappy:
Ισως να ειναι η καλυτερη ανθοεκθεση της Βορειας Ελλαδας, με πολλα καινουρια και ενδιαφεροντα φυτα, που ομοια τους δεν υπαρχουν στο εμποριο. :shock: Η εκθεση λουλουδιων του Δημου Καλαμαριας ειναι μια καλη ευκαιρια και προκληση για τον ερασιτεχνη καλλιεργητη να βρει αυτα που θελει και ακομη περισσοτερα στις καλυτερες τιμες της αγορας. Αξιζει να την επισκευτειτε. :Super:
Φωτογραφικο υλικο και ενημερωσεις τις επομενες μερες. :Glory:
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Site Admin

Δημοσίευσηαπό Stefanos την Τετ Απρ 21, 2010 2:13 am

Μολις τωρα επεστρεψα σπιτι.................. :Crazy:
Ολα τα περιπτερα εχουν στηθει, και η Ανθοεκθεση του Δ. Καλαμαριας θα ανοιξει τις πυλες της σε λιγες ωρες για να δεχτει τους επισκεπτες της. :Glory: Απο μια ματια που εριξα πριν λιγο στα υπολοιπα περιπτερα των εκθετων διαπιστωσα πολλες αλλαγες και ολες προς το καλυτερο. Η ποικιλια των φυτων ειναι τοσο μεγαλη που καλυπτει σχεδον ολες τις αναγκες του αγοραστικου κοινου. :Yes: Επιπλεον οι περισσοτεροι εκθετες ανθοπαραγωγοι εχουν μοναδικη παρουσια-συμμετοχη στην ανθοκομικη της Καλαμαριας και δε λαμβανουν μερος σε αλλες Εκθεσεις. Μπορω να εγγυηθω οτι το αποτελεσμα ειναι και μοναδικο. :Super:
Αυριο μεσημερι εκτενες ρεπορταζ με πλουσιο φωτογραφικο υλικο.
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Site Admin

Δημοσίευσηαπό Stefanos την Κυρ Απρ 25, 2010 2:47 am

Η Εκθεση εχει πολλες μερες που ξεικηνησε αλλα εγω τωρα βρηκα λιγο ελευθερο χρονο για να δημοσιευσω μερικες ενδιαφερουσες φωτογραφιες απο το περιπτερο μου. :crazyhappy: Δεν υποσχομε τιποτε για τις επομενες μερες, εξαρταται παντα απο τον λιγο διαθεσιμο χρονο μου. :don't:

Το περιπτερο λιγο πριν γεμισει τελειως και μπουν φυτα στα πλακακια και κατω απο τους παγκους. Αφησα να περασουν τρεις μερες για να εξολοθρεψω τα μυρμηγκια που ηταν κρυμμενα κατω απο τις πλακες και μετα συμπληρωσα. Τα μυρμηγκια ηταν ενα πολυ μεγαλο προβλημα για τα φυτα εφοσον τρυπωναν απο το κατω μερος της γλαστρας και γινονταν δωρο στους πελατες.
Και ενω τα προηγουμενα χρονια οι αλλοι ανθοκαλλιεργητες μαζι με τα φυτα εδιναν για δωρα σαλιγκαρια, αλευρωδεις και τετρανυχους εγω πρωτοτυπουσα χαριζοντας μυρμηγκια. :Glory:

Εικόνα

Ο Παγκος με τα παχυφυτα. Τα μικρα μπροστα με 60 λεπτα (0,60 euro) και τα μεγαλυτερα πισω με 1. "Αγκαθοειδη" και αλλου τυπου παρομοιες "παγιδες" για τα δαχτυλακια τις απεφυγα. :Glory:

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Μερικες εχεβεριες αφου ψεκασα πρωτα τα μυρμηγκια. :crazyhappy:

Εικόνα

Και ο παγκος με τα εντομοφαγα απο 2 - 9 ευρο. Τα μισα και πλεον ειναι δικης μου παραγωγης, για του χρονου ολα και ακομα περισσοτερα που δε κυκλοφορουν στην Ελληνικη αγορα. :sss:

Εικόνα

Οι πρωτες Ελληνικες Sarracenia

Εικόνα

Εικόνα

Και οι εισαγομενες. :Happy2:

Εικόνα

Εικόνα

Τοματακια cherry, μεγαλυτερα ολων! :Wow:

Εικόνα

Ανθισμενα μικροφυτα Callistemon "white anzak μονο με 2 ευρο :Wow: (κοντευουν να τελειωσουν)

Εικόνα

Polygala fruticosa σε 13 εκατοστα γλαστρα με 3,5 ευρο. Καπου εκει μπροστα υπαρχουν και μικροτερα μονο με 1,5 ευρο. :Wow: Τα πιο οικονομικα που εχω δει να κυκλοφορουν στην Ελληνικη αγορα (με δωρο νηματωδεις) ειναι το λιγοτερο 9 ευρο. :shock:

Εικόνα

Μπανανιες με 6 ευρο, εισαγομενες Ολλανδικες και ετσι θα παραμεινουν. :Yes:

Εικόνα

Υδροβια φυτα των γενων Eichhornia crassipes, Pistia stratiotes, Salvinia natans, Phyllanthus fluitans, Azolla caroliniaca. Τα δυο τελευταια εξαντληθηκαν ηδη τις πρωτες μερες. :Wow: Επισης υπαρχουν πολλα νουφαρα, ποντεδεριες, ιριδες κλπ.

Εικόνα

Και το καλυτερο ολων :Wow: :Wow: :Wow: :Wow: :Wow:

Εικόνα

Εικόνα

Το Τετραφυλλο τριφυλι: η τελευταια ελπιδα της καθε ανυπαντρης μεγαλοκορης που ψαχνει απεγνωσμενα για γαμπρο. :Glory: Κατι μου λεει οτι τις επομενες μερες θα ταξιδεψουν πολλα απο αυτα για Αθηνα και γυρω περιοχες. :haha: :cry2:

Αλλα φυτα που υπαρχουν διαθεσιμα ειναι κατι μικροφυτα Cyperus papyrus, ανεπτυγμενες Sophora secundiflora, carissa macrocarpa, Ptilostemon chamaepeuce, Stralitzia reginae, κατι διμετρες Tecoma stans κλπ.
Οταν βρω λιγο ελευθερο χρονο θα δημοσιευσω και αλλες φωτογραφιες :Super:
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Site Admin

Δημοσίευσηαπό Fallacia την Δευτ Απρ 26, 2010 12:58 am

Στεφανάκο είσαι τεράστειος ρε!!!!!!!! :bow: :bow: :bow: :bow: :bow:
Συγχαρητήρια για όλα!!!!!!! :Glory: :Super:
Άντε και του χρόνου πάλι. :Super:
Άβαταρ μέλους
Fallacia

Δημοσ.: 715
Εγγραφη: Δευτ Αύγ 10, 2009 3:08 am
Τοποθεσια: Μυτιλήνη

Δημοσίευσηαπό Stefanos την Τρί Απρ 27, 2010 1:11 am

Ευχαριστω, ευχαριστω, προσπαθω παντα για το καλυτερο. :crazyhappy: Δε ξερω για του χρονου, ηδη αυτη τη στιγμη εχω ξεκινησει καποιες μεγαλες συνεργασιες και μπορω να πω οτι το forum και συγκεκριμενα το portal με βοηθησε πολυ. :Glory: Καποια στιγμη, τη πιο καταληλη, θα βγει και η ιστοσελιδα μου και εκει ειναι που θα τα δεις ολα. :Glory: Εκει ο ανταγωνισμος θα ειναι διεθνης. :lol2:
Του χρονου (πρωτα ο θεος) αν εχω τη βοηθεια σου μπορω να παρω και τριπλο περιπτερο για να εχω περισσοτερο χωρο για ολα τα φυτα. :Happy2:
Τετραφυλλα τριφυλια γεμισα πολλα και πωλουνται κατα δεκαδες. :Wow: Ο περισσοτερος κοσμος ζει μεσα στο ονειρο και στην αυταπατη οτι βαζοντας ενα απο τα παραπανω φυτα μεσα στο σπιτι του μπορει να φτιαξει και τη ζωη του. Τη ζωη μας την αλλαζουμε εμεις και οχι οι αλλοι. :3No:
Το ιδιο συμβαινει και με διαφορα αλλα αντικειμενα η φυτα που "διαχεουν" κατα καποιο τροπο την ενεργεια τους στο γυρω χωρο οπως οι τεχνητοι καταρακτες, τα φεινγκ σουι, τα bonsai και διαφορες αλλες βλακειες. Αρκει να ξερεις οτι κατα το μεσαιωνα οι καλλιεργητες bonsai ηταν συνηθως πολεμιστες και ειχαν παντα πολυ ασχημο και προωρο θανατο. Ενα φυτο οταν το "κουτσουρευσεις" αυτο σε μισει και διαχεει την αρνητικη του ενεργεια στο περιβαλλον οπου ζει. Ομοιως και οι Κακτοι οταν μπουνε μεσα σε κλειστο χωρο ειναι δυστυχισμενοι και γεματοι αρνητικη ενεργεια. :Huh:

Τωρα που ολοι εχουν το τετραφυλλο τριφυλι μεσα στα σπιτια τους (πουλησα πανω απο 500) και ειναι κοινο ειδος, εγω κανω την υπερβαση και κραταω το φυτο της κατω φωτογραφιας για λογαριασμο μου. :mrgreen:

Πενταφυλλο τριφυλι. :Glory:

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Site Admin

Δημοσίευσηαπό Stefanos την Σάβ Μάιος 01, 2010 2:25 am

Ζήτω η Εργατικη Πρωτομαγια! :Glory:
Αυριο, δηλαδη σημερα (περασμενες μια) ειναι η γιορτη των λουλουδιων και μια θαυμασια μερα για ολους τους Θεσσαλονικεις να επισκευτουν σε μια οαση πρασινου στη πλαζ Αρετσους την 23η Ανθοκομικη Εκθεση Καλαμαριας. Ολοι θα ειμαστε εκει για να διασκεδασουμε με διαφορες πολιτιστικες εκδηλωσεις που διοργανωνει η ΔΕΤΠΑΚ, προσκεκλημενους συλλογους (κατι ξεμωραμενες 150χρονες, στολισμενες σαν λατερνες, γεροντομπεμπεκες απο ολα τα ΚΑΠΗ της Θεσσαλονικης που θα χορευουν ολημερις :crazyhappy: ) και πλουσιο καλλιτεχνικο προγραμμα. (ρεμπετικα, ελαφρολαικα ) :shock: (αλλη μια χρονια θα μελεταμε με τη Μαρια ποιοι θα ειναι προτεινομενοι για αποχωρηση :mrgreen: )
Θα ειναι μια δυσκολη μερα που απαιτει κουραγιο δυναμη υπομονη και πανω απο ολα καλο και αφθονο φαγητο. :Glory:
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Site Admin

Δημοσίευσηαπό Stefanos την Σάβ Μάιος 01, 2010 9:43 am

Καλο μηνα σε ολους. :Happy2:
Σηκωθηκα πρωι πρωι με πολλα κεφια και εφτιαξα μια πιτα με 7 τυρια. :Wow:

Εικόνα

Την εριξα στο φουρνο στους 180 βαθμους και ιδου το αποτελεσμα. :Glory:

Εικόνα

Πανετοιμοι για την Ανθοεθεση. 8-) Ξεκιναμε δυναμικα. :fl:
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Site Admin

Δημοσίευσηαπό Vangelis την Δευτ Μάιος 03, 2010 10:17 am

Μπράβο ρε Στέφανε. Τέτοιες άθλιες μέρες είναι μια παρηγοριά να βλέπεις όλη αυτή την ομορφιά. Δεν εξαιρώ φυσικά την τυρόπιτα!
Με 7 τυριά βρε αθεόφοβε! Τεκμήριο τεκμήριο!
Μη ξεχάσεις εκτός από τα άλλα που σου έχω πει να φυλάξεις και κανένα τετράφυλλο. Έχω και δω κάτι γεροντοκόρες.
Άβαταρ μέλους
Vangelis

Δημοσ.: 143
Εγγραφη: Κυρ Ιαν 17, 2010 7:15 pm

Δημοσίευσηαπό Stefanos την Τετ Μάιος 05, 2010 12:21 am

Η Ανθοεκθεση Καλαμαριας τελειωσε αισιως και εγω ξεμπερδεψα ξημερωματα Δευτερας στις 3:00 :Sleepy: Ηταν μια απο τις καλυτερες εκθεσεις μεχρι σημερα ασχετα αν ο κοσμος μας παιδεψε αρκετα σα να προκειτο να αγορασει βιλα η πολυτελες αυτοκινητο. :Very_mad:
Η Πρωτομαγια ηταν μια απο τις χειροτερες ολων των εποχων γιατι ο κοσμος που εμεινε και επισκευτηκε την Ανθοεκθεση δεν ειχε ουτε σπιτι δικο του, ουτε αυτοκινητο αλλα ουτε και την ευχαιρια να στειλει τα παιδακια τους στο φροντιστηριο η εστω στο κατηχητικο. Δυστυχως ολα τους κακα. :shock:
Ευτυχως ομως την ιδια μερα μας επισκευτηκαν και πολλοι φιλοι και μαλιστα ορισμενοι απο πολυ μακρια. :crazyhappy: Πολλοι απο αυτους μας προσφεραν αναψυκτικα, νερα, τοστ, ενω δυο φιλοι μας απο Αθηνα μας εφεραν και ενα ταπερ με καλοτυλιγμενα και πολυ νοστιμα ντολμαδακια. :Glory: Φαγαμε ηπιαμε και το μεσημερι που μας βαρεσε ο ηλιος γλαρωσαμε και ψαχναμε μια υσηχη γωνια. Εκεινη την ωρα μας ηρθαν και καποιοι επιμονοι καλλιεργητες με το ημερολογιο τους και δωστου ρωτουσανε τα ονοματα των φυτων, τη φροντιδα τους, και αλλες πληροφοριες και ολο σημειωνανε, σημειωνανε και δεν ελεγαν να φυγουν. :Very_mad:

Εικόνα

Εικόνα

Ευτυχως τελος καλο, ολα καλα. :crazyhappy:
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Site Admin

Επόμενο

Επιστροφή στην Εκθέσεις φυτων & ειδων κήπου

Μελη σε συνδεση