NEWS:

βιολογικη καταπολεμηση

βιολογικη καταπολεμηση

Δημοσίευσηαπό kiriaki την Πέμ Μάιος 27, 2010 4:59 pm

μεσα σ'ολα - λουλουδακια, αρωματικα, δεντρα, θαμνοι κ.λ.π.- ειπα να βαλω και κανενα λαχανικο. φυτευσα ντοματουλες, πιπεριες, μελιτζανες, καλαμποκι, φασολια, μεχρι και ποπκορν. και επονται και αλλα. αυτο που θελω, ειναι η οικογενεια μου και εγω να φαμε λαχανικα καθαρα, χωρις χημικες ουσιες. ελα ομως που με εχουν πρηξει ολοι οι "ειδημονες" καλλιεργητες περασμενων δεκαετιων που κυκλοφορουν στην περιοχη, πως πρεπει να χρησιμοποιησω οπωσδηποτε καποιο σκευασμα (για καποιο desit γινεται συνεχως λογος) αν θελω να φαω κατιτις απο τον κηπο. και λεω περασμενων δεκαετιων γιατι οσοι ξεκινησαν απο το 1980 και μετα να ασχολουνται με τη λαχανοκομια πετυχαν την εποχη της χημικης επαναστασης, οπου λιπασματα, ζιζανιοκτονα, εντομοκτονα και ολα τα ...κτονα χρησιμοποιουνταν ευρεως. ας πουμε πως ο κοσμος δεν ηξερε. τωρα ομως που κατι παραπανω γνωριζουμε, νομιζω πως πρεπει οσο μπορουμε να στραφουμε στη βιολογικη καταπολεμηση ενομων και ασθενειων. τουλαχιστον γι'αυτα που τρωμε. εμεις την πατησαμε ηδη, τα παιδια μας ομως μπορουμε να τα προστατεψουμε.
και μετα απο την εισαγωγη, ας περασω στο κυριως θεμα. υπαρχουν βιολογικα σκευασματα για καταπολεμηση εντομων; εγω φυτευσα βασιλικους και κατηφεδες αναμεσα στα λαχανικα γιατι διωχνουν λεει καποια εντομα, χρησιμοποιω θειαφι προληπτικα, θα λιπανω με κοπρια και ξεκινησα ηδη τη διαδικασια κομποστοποιησης. κατι μυρμηγκακια προσπαθω να αποθαρρυνω που μου τρωνε τα ανθη της λεμονιας με ξυδι, νερο με αποτσιγαρα, νερο με τσουκνιδα, λεβαντα....αλλα αυτα αντιστεκονται.
καλα ολα αυτα, αλλα μηπως μπορω να βρω και καποιο ετοιμο σκευασμα να κανω τη δουλεια μου;
Άβαταρ μέλους
kiriaki

Δημοσ.: 854
Εγγραφη: Πέμ Μαρ 18, 2010 2:45 pm

Re: βιολογικη καταπολεμηση

Δημοσίευσηαπό Ippolitos την Παρ Μάιος 28, 2010 3:21 am

μυρμηγκάκια που τρώνε τα άνθη; Ανέβασε καμιά φωτογραφία να μας βοηθήσεις. Δεν έχω δοκιμάσει βιολογικά και τα περισσότερα οικιακά βιολογικά εντομοκτόνα είναι εμπειρικά και δεν έχουν σίγουρα αποτελέσματα.Πολλοι εκθιάζουν την νικοτίνη ως αντίδοτο για μικρά έντομα αλλά εγώ δε θα τη χρησιμοποιούσα σε κάτι που θα φάω γιατί δε ξέρω αν θα απορροφηθει απο το φυτό και πόσο. Δοκίμασε να κάνεις ένα διάλυμα με πρασινο σαπούνι και νερό και ψέκασε το φυτό. Σκοτώνει τα έντομα αλλά μόνο όσα ψεκάζεις εκείνη τη στιγμή. Για τα δέντρα αν το μονο πρόβλημα είναι τα μυρμυγκάκια που προφανός ανεβαίνουν απ τον κορμο ψέκασε τον κορμο μονο ακόμα κα ένα εμπορικό εντομοκτόνο επαφής.
Ippolitos

Δημοσ.: 62
Εγγραφη: Τετ Μάιος 26, 2010 5:07 pm

Δημοσίευσηαπό Stefanos την Παρ Μάιος 28, 2010 11:27 am

Στο παρελθον εχω δοκιμασει διαφορους τροπους βιολογικης καταπολεμησης των εντομων αλλα στο τελος ολα αυτα αποδειχτηκαν ημιμετρα. Σε ορισμενα εντομα οπως για παραδειγμα οι μελιγκρες υπηρξε μια μικρη μειωση του πλυθησμου τους, με λιγα λογια "τσουξαν" απλα τα ματακια τους, σε καποια αλλα οπως οι αλευρωδεις δε καταφερα και πολλα. :shock:
Τελικα λογω των ειδων που καλλιεργω στραφηκα στα πιο αποτελεσματικα φυτοφαρμακα που κυκλοφορουν στην αγορα και ειδα αποτελεσματα. Ορισμενα απο αυτα εχουν αποσυρθει απο το εμποριο ευτυχως ομως προμηθευτηκα αρκετα για μια ακομη δεκαετια. Οταν φυλασονται σε ξηρο και ψυχρο περιβαλλον εχουν μεγαλυτερη διαρκεια ζωης και ειναι το ιδιο αποτελεσματικα αρκετα χρονια απο την ημερομηνια ληξης τους.
Τωρα οσον αφορα φυτα που παραγουν εδωδιμους καρπους η καλλιεργουνται για το πρασινο μερος του φυλλωματος τους οπως φρουτα και λαχανικα θα πρεπει να χρησιμοποιουνται φυτοφαρμακα πιο ηπιας μορφης. Και σε αυτα ομως καποιες φορες δεν μπορεις να αποφυγεις τη χρηση πιο επικυνδινων σκευασματων ειδικα οταν πρεπει να καταπολεμησεις Νηματωδεις η Αλευρωδεις. Για τους νηματωδεις ο καλυτερος τροπος αποφυγης των προβληματων ειναι η προληψη, εαν μπουνε στο κηπο μας δε μας ξεπλενουν ολα τα φυτοφαρμακα του κοσμου! :shock: Για το λογο αυτο θα πρεπει να γινεται λεπτομερης ελεγχος οσων φυτων μπαινουν στο κηπο μας και να αποφευγεται η χρηση ζωικης κοπριας η χωματος απο τις οχθες χειμαρων η ποταμων. Τα λιπασματα που κυκλοφορουν στο εμποριο ειναι απλα τροφη για τα φυτα και δεν υπαρχει λογος να μη τα χρησιμοποιουμε. Αντιθετα πρεπει να αποφευγεται συστηματικα η χρηση ορμονων που ειναι επιβλαβεις για την υγεια μας εκτος απο ορισμενα -οχι ολα - σκευασματα που βοηθουν τα φυτα να παραγουν περισσοτερα ζακχαρα και πιο ευγευστους καρπους.
Για τους Αλευρωδεις συνισταται η χρηση ταινιων που ειναι επικαλυμενες με κολλα, σαν αυτες που χρησιμοποιουμε για τις μυγες. Περιοριζουν κατα πολυ ολα τα ιπταμενα εντομα που ζουν η περιφερονται γυρω απο τις καλλιεργειες αλλα δεν τα εξαφανιζουν. Η μονη λυση η χρηση καποιου ορμονικου εντομοκτονου με ευρυ φασμα δρασης που στειρωνει ολα τα εντομα και αποτρεπει να πολλαπλασιαστουνε στο μελλον. Οποιοιδηποτε αλλοι τροποι καταπολεμησης των Αλευρωδων, οπως ανεφερα και παραπανω, απλα θα περιορισουν τους πλυθησμους τους και τιποτε παραπανω.
Τελος ολα τα Solanaceae, οπως οι Τοματες, Μελιτζανες κλπ, το καλοκαιρι που η ατμοσφαιρα ειναι ξηρη προσβαλονται ευκολα απο τετρανυχο και αν δεν επεμβουμε εγκαιρα με δυο τουλαχιστον ψεκασμους τα φυτα ξηραινονται.
Η γνωμη μου να περιορισεις τη χρηση φυτοφαρμακων αλλα να επεμβαινεις παντα με ψεκασμους εκει που χρεαζεται. :Yes: Τωρα οσον αφορα τη προστασια του καταναλωτη απο διαφορες χημικες ουσιες που μπαινουν στο πιατο μας ειναι ηδη λιγο αργα γιατι τα ραφια των ειδων τροφιμων ειναι γεματα απο αυτα. :shock:
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Site Admin

Δημοσ.: 2008
Εγγραφη: Τρί Ιούλ 28, 2009 5:32 pm
Τοποθεσια: Ν. Θεσσαλονίκης

Δημοσίευσηαπό Ippolitos την Παρ Μάιος 28, 2010 1:59 pm

τσούξαν τα ματάκια τους; :lol2: :lol2: :lol2: :lol2: :lol2: :lol2: :lol2: :lol2: τρεχαν για κολλύρια μετά; Με σωστή χρήση των φαρμάκων και κυρίως προσοχή στο να μη συγκομίσουμε πριν το χρονικό διάστημα που αναφέρει το σκεύασμα, δε πιστεύω ότι υπάρχει πρόβλημα. Σίγουρα με αυτό τον τρόπο πολύ πιο υγιεινά θα βγούνε απ αυτά που αγοράζουμε.
Ippolitos

Δημοσίευσηαπό Stefanos την Σάβ Μάιος 29, 2010 10:28 am

Συνεχιζω γιατι βλεπω οτι δεν εχω δωσει μια ολοκληρωμενη απαντηση..............
Βιολογικα σκευασματα υπαρχουν πολλα στο εμποριο και με αυτα μπορεις να καταπολεμησεις φυλλοφαγα εντομα οπως τζιτζικακια, καμπιες και μυρμηγκια. Ειδικα για τα λεπιδοπτερα (καμπιες κλπ) υπαρχει πολυ μεγαλη ποικιλια απο βιολογικα φαρμακα. :Yes:
Τα μυρμηγκια ειναι φορεις αλλων ασθενειων και συχνα συμβιωνουν με τις ψωρες και τις μελιγκρες πανω στα φυτα. Οι μελιγκρες παραγουν μελλιτωματα οπου πανω σε αυτα αναπτυσονται διαφοροι μυκητες που προσβαλουν τα φυτα μας οπως η "καπνια". Τελικα τα μυρμηγκια αποδεικνυονται απο τα πιο επικινδυνα παρασιτα των φυτων εφοσον ειναι φορεις διαφορων ασθενειων και πρεπει να καταπολεμουνται συστηματικα. Προτεινω ψεκασμο με ενα οργανοφωσφορικο σκευασμα οταν η λεμονια δεσει καρπους και δεν υπαρχουν αλλα ανθη πανω στο φυτο. Αργοτερα μπορεις να χρησιμοποιησεις διαφορες αυτοσχεδιες παγιδες για τα μυρμηγκια οπως για παραδειγμα πιατακια με παχυρευστο σιροπι που περισσευει απο τα γλυκα του κουταλιου, δηλητηριασμενα δολωματα με ψωμακι κλπ.
Η προταση μου να "μηδενισεις" τον αριθμο των εντομων με φυτοφαρμακα οχι τοσο ηπιας μορφης και αμεσως μετα να στραφεις στην προληπτικη τους καταπολεμηση με βιολογικα φαρμακα. Στη περιπτωση που εχεις να αντιμετωπισεις τετρανυχους και αλευρωδεις πρεπει να γνωριζεις οτι η βιολογικη καταπολεμηση δεν εχει καλα αποτελεσματα.
Ο βασιλικος φυτευεται συνηθως αναμεσα στα λαχανικα γιατι τα ανθη του ελκυουν τα εντομα-εποικονιαστες που μας εξασφαλιζουν μια καλη σοδεια απο φρουτα και καρποφορα λαχανικα. Ο Κατηφες "τραβαει" τους νηματωδεις στη ριζα του και τους σκοτωνει, οποτε ειναι καλο να υπαρχει ενας μεγαλος αριθμος αυτων των φυτων μεσα στο λαχανοκηπο μας.
Τα ιδια αποτελεσματα και ακομη καλυτερα εχει και η Lantana - κοινως πολυανθουσα - λογω των αιθεριων ελαιων που περιεχει σε πολυ μεγαλο ποσοστο.
Καλη επιτυχια. :Super:
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Site Admin

Δημοσίευσηαπό kiriaki την Σάβ Μάιος 29, 2010 10:55 am

συγνωμη που αργησα να απαντησω, αλλα το τρεξιμο δε σταματα ποτε. καταρχην καλημερα και ιππολιτε καλωσορισες στην παρεα.
πηρα ενα εντομοκτονο που χρησιμοποιειται στη βιολογικη γεωργια απο τον αγροτικο συνεταιρισμο και λεγεται quark. ψεκασα χθες τα δεντρα και περιμενω να δω αποτελεσματα. πηρα και απο ενα σακι ετοιμο κομποστ και κοπρια. τουλαχιστον για τα εδωδιμα θα χρησιμοποιησω αυτα για αρχη και μετα βλεπουμε, παντως θα το παλεψω οσο γινεται. αυτοι που καλλιεργουν βιολογικα λαχανικα, πως τα καταφερνουν βρε παιδια;
στα υπολοιπα καλλωπιστικα κ.λ.π. χρησιμοποιω κανονικο λιπασμα. και αν προσβληθουν απο κατι θα δουμε...παντως καθε μερα κανω ελεγχο σε ολα τα φυτα, τουλαχιστον να ειμαι ετοιμη να επεμβω αμεσα.
την προσβολη απο νηματωδεις πως την καταλαβαινουμε;
Άβαταρ μέλους
kiriaki

Δημοσίευσηαπό Stefanos την Κυρ Μάιος 30, 2010 11:04 am

Αργω και εγω να απαντησω, λιγος καιρος ακομη και μετα θα ειμαι πιο ξενοιαστος. :mrgreen:
Το quark δε το γνωριζω, τα φαρμακα που χρησιμοποιω στα καλλωπιστικα δεν ειναι και τοσο ηπιας μορφης. Τωρα τα λιγα λαχανικα (τοματινια) που εχω ραντιζονται σπανια και μονο οταν προσβηθουν απο τετρανυχο η αλευρωδεις.
Απορω και εγω με τα βιολογικα προιοντα, κανα δυο χρονιες δε ψεκασα καθολου και τα φυτα "εξαφανιστηκαν" απο τα εντομα. Η αληθεια ειναι οτι κανενα φυτο που εχει προσβληθει απο εντομα δε μπορει να σωθει με αλχημιες ματζουνια και ευχολογα. :Wow: Κατι κανουν και αυτοι, δε μπορει. Στι κονσερβες του εμποριου οταν γραφει επανω στην ετικετα "δε περιεχει συντηριτικα" ενοουνε "δε περιεχει συντηριτικα πανω απο τις επιτρεπτες ποσοτητες". :hide: Και εδω υπαρχει απατη.
Λιγο λιπασματακι στα φυτα δε κανει κακο. Οταν δεις οτι δεν αναπτυσονται, τοτε μονο.
Οι νηματωδεις ειναι μεγαλη ιστορια. Εμφανιζονται στις ριζες των φυτων και δημιουργουν παραμορφωσεις και εξογκωματα που μοιαζουν με κομπολοι. Λιγο καιρο μετα τη προσβολη τα φυτα κιτρινιζουν και πεθαινουν. Η κοπρια ειναι ο μεγαλυτερος φορεας διαδοσης τους.
Ειναι μικροσκοπικα διαφανη σκουληκακια μηκους 1 χιλλιοστου μη ορατα με γυμνο ματι. Τα θυληκα γενανε μεχρι και 1000 αυγα μεσα σε μια κυστη που ειναι αδιαπεραστη απο φαρμακα, βρωμιουχο μεθυλιο και αλλα χημικα. Οι κυστες αυτες βρισκονται σε λανθανουσα μορφη μεσα στο χωμα και μπορει να ανοιξουνε οποιαδηποτε στιγμη σε ευνοικες συνθηκες υγρασιας και θερμοκρασιας και σε ενα διαστημα περιπου 10 ετων. :Wow:
Υπαρχουν σκληρα φυτοφαρμακα για τη καταπολεμηση τους αλλα με τις κυστες δε μπορει να γινει τιποτε, μετα απο καποιο καιρο ανοιγουν και οι νεοι νηματωδεις ξαναπροσβαλουν τα φυτα.
Ου μπλεξεις. :reqyuiem:
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Site Admin

Δημοσίευσηαπό kiriaki την Κυρ Μάιος 30, 2010 10:21 pm

δηλαδη δε φαινονται πουθενα. μπορει να νομιζω οτι το φυτο θελει ποτισμα και αυτο να εχει νηματωδεις. εγω πηρα κοπρια απο σε σακι απο φυτωριο. διατρεχω τον ιδιο κινδυνο; και τελικα, μπορει να μου πει καποιος τι ακριβως θελουν τα μυρμηγκια απο τη λεμονια και της τρωνε τα λουλουδια; μελιγκρα δε εχει, την εψαξα εξονυχιστικα. τα φυλλα της ειναι λιγο κιτρινα σαν να εχει ελλειψη σιδηρου.
Άβαταρ μέλους
kiriaki

Δημοσίευσηαπό Ippolitos την Δευτ Μάιος 31, 2010 12:23 am

το quark είναι φυσική πυρεθρίνη η οποία είναι ένα ήπιο φυσικό εντομοκτόνο που δρα κυρίως αποτρεπτικά. Κοινώς, στα έντομα τους βρωμάει αν και σκοτώνει και μερικά. Τα μυρμήγκια μπορεί να πίνουν νέκταρ απο τα λουλούδια αλλά αν ψεκάσεις τον κορμό με την πυρεθρίνη, σε μια ζώνη γύρο απο τον κορμό, δε νομίζω να ξανανέβουν. Στέφανε αυτό που λες με τα συντηρητικά δεν ισχύει γιατί αν τα συντηρητικά ήταν πάνω απο το όριο, δεν θα επιτρέπονταν η πώληση του προιόντος. Τα πρόσθετα τροφίμων (κατηγορία ουσιών στην οποία ανήκουν τα συντηρητικά) πρέπει οπωσδήποτε να αναγράφονται στη συσκευασία του τροφίμου ΕΚΤΟΣ εάν αποτελούν μέρος ενός συστατικού του προιόντος. Άρθρο 6 παράγραφος 4 της ΟΔΗΓΙΑΣ 2000/13/ΕΚ ΤΟΥ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟΥ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΙΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ σχετικά με την επισήμανση, την παρουσίαση και τη διαφήμιση των τροφίμων.
Δηλαδή αν φτιάξω σάντουιτς και βάλω μαγιονέζα την οποία αγόρασα και έχει μέσα συντηρητικά τότε δεν τα γράφω πάνω στο σακουλάκι του σάντουιτς. Αν πάλι στα ίδια σάντουιτς βάλω μόνος μου συντηρητικά για να αντέξουν περισσότερο, τότε τα γράφω.
Ippolitos

Δημοσίευσηαπό Stefanos την Δευτ Μάιος 31, 2010 1:35 am

Ippolitos έγραψε: Στέφανε αυτό που λες με τα συντηρητικά δεν ισχύει γιατί αν τα συντηρητικά ήταν πάνω απο το όριο, δεν θα επιτρέπονταν η πώληση του προιόντος. Τα πρόσθετα τροφίμων (κατηγορία ουσιών στην οποία ανήκουν τα συντηρητικά) πρέπει οπωσδήποτε να αναγράφονται στη συσκευασία του τροφίμου ΕΚΤΟΣ εάν αποτελούν μέρος ενός συστατικού του προιόντος. Άρθρο 6 παράγραφος 4 της ΟΔΗΓΙΑΣ 2000/13/ΕΚ ΤΟΥ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟΥ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΙΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ σχετικά με την επισήμανση, την παρουσίαση και τη διαφήμιση των τροφίμων.
Δηλαδή αν φτιάξω σάντουιτς και βάλω μαγιονέζα την οποία αγόρασα και έχει μέσα συντηρητικά τότε δεν τα γράφω πάνω στο σακουλάκι του σάντουιτς. Αν πάλι στα ίδια σάντουιτς βάλω μόνος μου συντηρητικά για να αντέξουν περισσότερο, τότε τα γράφω.

Συμφωνω. :Agree: Μαλλον εγω δεν διευκρηνισα σωστα, κανω λογο για το κατωτατο οριο τιμων που μπορει να εχει καποιο συσκευασμενο τροφιμο για να θεωρηθει οτι εχει συντηρητικα. Αν για παραδειγμα μεταποιησεις η συσκευασεις καποια τροφιμα με Ε451 με ποσοστο 2mlgr ανα 1000gr αντι για 2,5mlgr - 3,0mlgr /1000gr που ισως ειναι μια φυσιολογικη και επιτρεπτη τιμη για τη συντηρηση του, θα θεωρηθει οτι δεν εχει συντηριτικα. Και εχω ακουσει για πολλα παρομοια περιστατικα που περιεχουν ιχνη συντηριτικων χωρις ωστοσο να αναγραφονται στην ετικετα του προιοντος. Το "δεν περιεχει συντηριτικα" σημαινει οτι περιεχει συντηριτικα αλλα σε πολυ μικρες ποσοτητες. :shock:
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Site Admin

Επόμενο

Επιστροφή στην Ασθένειες

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης