NEWS:

φωτογραφιες απο τα φυτακια μου

Φωτογραφίες και Δ. συζήτηση σχετικά με τα φυτά που καλλιεργούμε στα μπαλκονια μας

Re: φωτογραφιες απο τα φυτακια μου

Δημοσίευσηαπό giza την Τετ Αύγ 29, 2012 12:16 am

Να χαίρεσαι που έχεις δουλειά και όλα τα άλλα θα ρθουν.Τώρα αυτό για το κάπνισμα τι να πω .Καπνίζω και εγώ πιστεύεις ότι κάνει κακό στα φυτά?Ξέρω ότι κάνει κακό στους ανθρώπους .Το θερμοκήπιο είναι πολύ καλή ιδέα ΄αμα έχεις χώρο.Ειδικά εσύ που μπορείς να το φτιάξεις και μόνο σου .Θαύμα.Εγώ το χειμώνα με κάποια που θέλουν προστασία άσε .Σα τη γάτα τα γατιά .Άλλα μέσα στο σπίτι ,άλλα τα κουκουλώνω με πλαστικό........
Οι σπόροι που σπέρνουμε σήμερα είναι οι κήποι του αύριο.
Αντουάν ντε Σαιντ - Εξυπερύ
Άβαταρ μέλους
giza

Δημοσ.: 569
Εγγραφη: Σάβ Μάιος 12, 2012 3:18 am

Δημοσίευσηαπό astakos την Τετ Αύγ 29, 2012 5:56 pm

giza έγραψε:Να χαίρεσαι που έχεις δουλειά και όλα τα άλλα θα ρθουν.Τώρα αυτό για το κάπνισμα τι να πω .Καπνίζω και εγώ πιστεύεις ότι κάνει κακό στα φυτά?Ξέρω ότι κάνει κακό στους ανθρώπους .Το θερμοκήπιο είναι πολύ καλή ιδέα ΄αμα έχεις χώρο.Ειδικά εσύ που μπορείς να το φτιάξεις και μόνο σου .Θαύμα.Εγώ το χειμώνα με κάποια που θέλουν προστασία άσε .Σα τη γάτα τα γατιά .Άλλα μέσα στο σπίτι ,άλλα τα κουκουλώνω με πλαστικό........
Γεια σου giza χαιρομαι πολυ που εχω δουλεια υστερα απο δυο μηνες απραξιας, οσες δουλειες εχω ειναι λογο οτι παντρευονται και βαφουν τα σπιτια τους.για το νερο απο το κλιματιστικο φοβαμε παρα πολυ να το χρησιμοποιησω γιατι καπνιζουμε ολοι στο σπιτι και ξερω οτι το διαλυμα νερου απο καπνο-τσιγαρα ειναι τοξικο, ακουω που το χρησιμοποιουν στα φυτα για διαφορες ασθενειες μελιγκρες και τετοια, να προσεχαμε και τον εαυτο μας ετσι :Sad2: καλα το χειμωνα και εμεις τα ιδια τραβαμε η βεραντα μοιαζει με τσαντιρη με τα ναιλον.φετος ειναι η δευτερη χρονια που ασχολουμε με τα φυτα εχω παρει και πολλα να δω που θα τα βολεψω ολα.
Άβαταρ μέλους
astakos

Δημοσ.: 278
Εγγραφη: Παρ Μάιος 25, 2012 1:11 am
Τοποθεσια: λαρισα

Δημοσίευσηαπό Fallacia την Δευτ Σεπ 17, 2012 5:00 pm

Όλα υπέροχα!!!! Μου κανε εντύπωση μεγάλη ο κίτρινος ιβύσκος, πολύ όμορφος, όπως τα λουλούδια του κόκκινου αλλά σε κίτρινο χρώμα, δεν το έχω ξαναδεί. :bow: Γιασεμί έχω κι εγώ ένα ίδιο μου το χάρησε μια φίλη μου όταν μετακόμιζε κι αν δε κάνω λάθος κατάγεται από Ταϊλάνδη ή Μαλαισία. Το πιο πάνω που λες με τα λουλουδάκια τα ροζ τα μικρά πρέπει να είναι begonia!!
Άβαταρ μέλους
Fallacia

Δημοσ.: 715
Εγγραφη: Δευτ Αύγ 10, 2009 3:08 am
Τοποθεσια: Μυτιλήνη

Δημοσίευσηαπό astakos την Τετ Σεπ 19, 2012 1:35 am

Fallacia έγραψε:Όλα υπέροχα!!!! Μου κανε εντύπωση μεγάλη ο κίτρινος ιβύσκος, πολύ όμορφος, όπως τα λουλούδια του κόκκινου αλλά σε κίτρινο χρώμα, δεν το έχω ξαναδεί. :bow: Γιασεμί έχω κι εγώ ένα ίδιο μου το χάρησε μια φίλη μου όταν μετακόμιζε κι αν δε κάνω λάθος κατάγεται από Ταϊλάνδη ή Μαλαισία. Το πιο πάνω που λες με τα λουλουδάκια τα ροζ τα μικρά πρέπει να είναι begonia!!
Fallacia ο κιτρινος και ο ασπρος εχουν ποιο μεγαλο ανθος απο τον κοκινο και τα 3 παρα ολο που κρατουν μια μερα δεν εχουν σταματησει να ανθιζουν ολο το καλοκαιρι! εχω δει και σε πορτοκαλι και θελω να παρω ενα. γιασεμια εχω 8 ποικιλιες μου αρεσουν παρααα πολυ. εσυ μαλον θα εχεις πιστευω το Μπουγαρίνι, η φουλι φανταστικο πολυ ωραια ανθη και μυρωδια.το λουλουδακι με τα ροζ ανθη το εψαξα και λεγετε Σαιντπώλια αφρικανικη βιολετα τι τραβαω για να τα ταυτοποιησω ασε. βιγονια δεν εχω καμια ακομα ψαχνω μια που γινετε μεγαλη αναριχωμενη δεν την εχω βρει ακομα.
Άβαταρ μέλους
astakos

Δημοσίευσηαπό astakos την Πέμ Οκτ 25, 2012 9:54 am

συνεχιζω με τα κατορθωματα μου Εικόνα Aeschynathus απο τα οκτω μοσχευματα εχουν επιζησει αυτα τα τρια σαν να βγαζουν νεα φυλλα για οπου τα εχω ταξει. βαγιες πεφτουν απο ενα δεντρο και φυτρωνουν μονα τους σποροφυταΕικόνα Solanum muricatum μοσχευματα πιασαν ολα οσα εβαλα Εικόνα ιβισκοι κιτρινοι απο μοσχευματα που πιασανΕικόνα η εναερια καταβολαδα της λεμονιας φενοντε οι ριζες που εβγαλε δεν το εχω αποκοψει ακομα απο το μητρικο φυτοΕικόνα διαφορα παχυφυτα που επιασανΕικόνα Εικόνα ανανας και μανκο απο αυτα που εφαγαΕικόνα Εικόνα φοινικες brahea armata απο τον φαλατσια και του ειμαι ευγνώμων Εικόνα σποροφυτο λουναρια απο ολο το φακελακι βγηκε μονο εναΕικόνα αυτο κατεφερα να πιασω πιστευω ειναι παχυφυτοΕικόνα μπανανια την ξεριζωσε μια κυρια και την πεταξε την φυτεψα και απο οτι φαινετε εχει πιασει Εικόνα φυτακια διωναίαςΕικόνα Εικόνα αυτο εχω καταφερει να πιασωΕικόνα Στερλίτσια την εχω μηνες και μονο λιγο ριζα εχει κανει δεν μεγαλωνει μια βοηθεια την να την κανω Εικόνα καταφερα να βρω-αγορασω βαλσαμοχορτο εχω φτιαξει και λαδακι που εμασα απο τουσ αγρουςΕικόνα οι πλουμεριες πανε πολυ καλα το φως ειναι αρκετο εχει ολη μερα αλλα γερνουν τι να κανω? Εικόνα Εικόνα Adenium παει πολυ καλα Εικόνα το γκοτζι εχει φτασει δυομισι μετρα περιπου σε εφτα μηνες απο μικρο φυτακι ειναι γεματο λουλουδια αλλα μονο λιγους καρπους εχει δεσει Εικόνα η σολαντρα ξερετε απο ποιον παει πολυ καλα αν και σκιερο μερος Εικόνα Νηπενθές απο τον στεφανο πολυ τελειο και τεραστιο!αρχινα να κανει παγιδες πολλες Εικόνα λουφα φυσικο σφουγκαρι απο ενα καρπο η γυναικα μου εμασε διακοσιαεβδομηνταενια σπορια!! Εικόνα διακοσμητικα κολοκυθακια Εικόνα Εικόνα αυτα! περιμενω οδηγιες σε οτι λαθος βλεπετε και καμια συμβουλη
Άβαταρ μέλους
astakos

Δημοσίευσηαπό kiriaki την Πέμ Οκτ 25, 2012 8:05 pm

αστακε η αγαπη σου για τα φυτα ειναι ολοφανερη, ειναι ολα τους υπεροχα και ειμαι σιγουρη πως εχεις και αλλα να δειξεις.... πολυ ενδιαφερουσα η εναερια καταβολαδα, εχω κανει και εγω σε ενα schinus molle και περιμενω αποτελεσματα. ποσο καιρο εκανε να ριζωσει; επισης πισω απο το γκοτζι διακρινω μια ρολογια, ειναι η γνωστη ή καποιο αλλο ειδος; και παλι μπραβο για ολη τη δουλεια που κανεις.
Άβαταρ μέλους
kiriaki

Δημοσ.: 899
Εγγραφη: Πέμ Μαρ 18, 2010 2:45 pm

Δημοσίευσηαπό astakos την Πέμ Οκτ 25, 2012 9:43 pm

κυριακη η καταβολαδα στην λεμονια εχει περιπου δυο μηνες η ρολογια ειναι η γνωστη δεν μπορω να βρω αλο χρωμα στην θεσσαλια σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια
Άβαταρ μέλους
astakos

Δημοσίευσηαπό Stefanos την Σάβ Οκτ 27, 2012 4:08 pm

Εδω θελει μερες να απαντησω σε ολες τις δημοσιευσεις γιατι απο την αρχη το ειχα ξεχασμενο. :Brokehand: Ομως θα βρουμε χρονο για ολα. :Yes:
Προσωρινα περιοριζομαι στη τελευταια δημοσιευση. Τα φυτα πολλα, που ουτε και εγω ειχα φανταστει οτι θα εχεις τοσα. :shock: Εχεις ομως να ασχολεισαι, και απο οτι φαινεται τα καταφερνεις μια χαρα. :Super:
Οι τρεις Αισχυνανθοι της πρωτης φωτογραφιας απαιτουν αρκετο φωτισμο και σχετικα υψηλες χειμερινες θερμοκρασιες για να καταφερουν να συντηρηθουνε. Για το Solanum muricatum ειχα δημοσιευσει στο παρελθον ενα θεμα οπου εκει εμπεριεχονται ολες οι βασικες και απαραιτητες πληροφοριες για τη καλλιεργεια του. Στη φωτογραφια με τα εξη παχυφυτα - κακτους κατω απο τη εναερια καταβολαδα της λεμονιας υπαρχουνε τρεις Aloe, μια echinopsis, και δυο Crassula "variegata" που τωρα μου διαφευγει ομως το ειδος τους..... :Brokehand: Στη πιο κατω φωτο θα χρειαστει την ανοιξη να διαχωρισεις τα τρια παχυφυτα που ειναι φυτεμενα ολα μαζι στην ιδια γλαστρα γιατι φυτευονται μεμονωμενα και μπορουν να αποκτησουν σχετικα μεγαλες διαστασεις. Το ακριανο απο αριστερα ειναι Cotyledon macrantha, το μεσαιο μια euphorbia, και ο κακτος μια Cylindropuntia που μπορει να καλλιεργηθει στην υπαιθρο ολο το χρονο. Προσοχη στα αγκαθια της γιατι αγκυλωνουν πολυ ασχημα.
Το αγνωστο παχυφυτο με τα ροζ ανθακια ειναι Aptenia cordifolia και ειναι αρκετα συνηθισμενο σε αυλες και μπαλκονια. Η μπανανια μπορει να ειναι αρρωστη, αυτος ενας λογος για να την εχουν απομακρυνει οι αλλοι απο το κηπο τους. Ελεγξε τις ριζες τους εαν εχουν νηματωδεις. Η Στρελιτσια αναπτυσεται πολυ αργα ακομη και αν της ριχνεις συχνα λιπασματα. Εδω δε μπορεις να κανεις και πολλα. Το Teucrium απαιτει εξαιρετικα προσηλιες θεσεις για να αποκτησει τις φαρμακευτικες του ιδιοτητες. Φυσικα δεν εχει αναγκη απο χειμερινη προφυλαξη. Οι Plumeria και το adenium αναπτυσονται αρκετα ικανοποιητικα αλλα τωρα που χειμωνιαζει θα πρεπει να περιορισεις αρκετα τα ποτισματα και να τα αφησεις να ξεχειμωνιασουν εκει στη βιτρινα με μια ελαχιστη θερμοκρασια οχι κατω απο 10 βαθμους, Ειδικα το adenium ειναι πολυ ευαισθητο στο κρυο και σαπιζει ευκολα εαν εκτεθει κατα τη διαρκεια του χειμωνα σε σχετικα χαμηλες θερμοκρασιες. Μαζι με τα προηγουμενα στο ιδιο σημειο καλο θα ειναι να ξεχειμωνιασουνε το νηπενθες, και η Σολανδρα για να καταφερει να σου ανθισει. :fl:
Καλη επιτυχια. :Super:
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Site Admin

Δημοσ.: 2014
Εγγραφη: Τρί Ιούλ 28, 2009 5:32 pm
Τοποθεσια: Ν. Θεσσαλονίκης

Δημοσίευσηαπό astakos την Σάβ Οκτ 27, 2012 4:58 pm

στεφανε σε ευχαριστω! ελυσες ολες! τις αποριες που ειχα. θα ακολουθησω τις συμβουλες σου.
Άβαταρ μέλους
astakos

Δημοσίευσηαπό giza την Σάβ Οκτ 27, 2012 7:08 pm

Μπράβο σου .Δεν βρίσκω λόγια .Τα μεγαλώνεις μια χαρά .Παράδεισος η αυλή σου.Απίστευτο πόσα φυτά έχεις !...........Σου εύχομαι καλορίζωτες η λεμονίτσα σου και η μπανανιά.Θα την ευνοήσει το κλίμα της Λάρισας με τις τρελές θερμοκρασίες και θα καλύψεις τον τοίχο πίσω της,και θα τρώς φρέσκες μπανάνες.Για την strelitzia θα πρέπει να έχεις τεράστια αποθέματα υπομονής.Μεγαλώνει αργά!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!έχω δύο μια nikolai kai mia reginaea κάπως έτσι ,μου έχουν σπάσει τα νεύρα.Θέλω να της κλωτσήσω .Είναι σπορόφυτα ,έχω ξεχάσει από πότε τις έχω,εκεί πόντο -πόντο.Πές μου για το βαλσαμόχορτο .Κατάλαβα ότι είναι ιαματικό.Τι ιδιότητες έχει?Το νηπενθές φτου φτου φανταστικό. Πρόσεξα πως σε κάποια φυτά έχεις βάλει κομμένο μπουκάλι με νερό? Έχει κάποια σημασία .
Οι σπόροι που σπέρνουμε σήμερα είναι οι κήποι του αύριο.
Αντουάν ντε Σαιντ - Εξυπερύ
Άβαταρ μέλους
giza

Δημοσ.: 569
Εγγραφη: Σάβ Μάιος 12, 2012 3:18 am

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στην Βεράντες & Μπαλκόνια

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες