NEWS:

Θερμοκήπιο, ερώτηση

Θερμοκήπιο, ερώτηση

Δημοσίευσηαπό Vine την Σάβ Σεπ 12, 2009 2:20 am

Ενδιαφέρομαι να κάνω ένα θερμοκήπιο. Σκέφτομαι ένα σχετικά καλό, γυάλινο, γύρω στα 200m^2

Ξέρεις Στέφανε να μου πεις ενδεικτικές τιμές πάνω κάτω, και λεπτομέρειες σχετικά με την κατασκευή, τον αερισμό, τη θέρμανση κτλ? Ξέρεις να μου προτείνεις κάποιους κατασκευαστές?
Vine

Δημοσ.: 10
Εγγραφη: Δευτ Αύγ 31, 2009 12:29 am

Re: Θερμοκήπιο, ερώτηση

Δημοσίευσηαπό Stefanos την Σάβ Σεπ 12, 2009 2:30 pm

Με βρισκεις λιγο απροετοιμαστο :roll:
Το γυαλινο θερμοκηπιο για τα κλιματα μας δεν ειναι και τοσο καλη επιλογη, κατα τη διαρκεια της ημερας συσσωρευει μεγαλο ποσοστο θερμοτητας (υπερθερμαινεται) και τις νυχτερινες ψυχεται αποτομα (ακτινοβολει ολη τη συσωρευμενη θερμοτητα στο γυρω περιβαλλον)
Καλυτερα να το αποφυγεις, εξαλλου η κατασκευη που περιγραφεις θα ηταν ιδιαιτερα δαπανηρη, δεν αξιζει :cry:
Προτεινω μια κατασκευη απο γαλβανιζε μεταλλικους σωληνες διαφορων διαστασεων και καλυψη με ναυλον και σκληρο διαφανες πλαστικο.
Εκτος του οτι ειναι και πολυ πρακτικο, υπαρχουν διαφορων ειδων κλιπς που μπορεις να στερεωσεις πανω στο μεταλλικο σκελετο το ναυλον, ειναι και πολυ ποιο οικονομικο.
Σε ορισμενα σημεια οπως οι πορτες και περιμετρικα βολευει πολυ το plexiglass, ειναι σκληρο και αφθαρτο αλλα δυστυχως πολυ δαπανηρο :shock:
Για τον αερισμο υπαρχουν πολλες διαφορετικες λυσεις.
Ο φυσικος αερισμος προτεινεται μονο οταν εχεις την 24ωρη συνεχη επιβλεψη του θερμοκηπιου.
Δηλαδη την ημερα το ανοιγεις για να αεριστει και οταν το απογευμα αρχιζει να πεφτει η θερμοκρασια το κλεινεις προκειμενου να μην υπαρχουν απωλειες θερμοτητας.
Υπαρχουν φυσικα και αλλοι τροποι με μηχανικα μεσα για το ανοιγοκλειμα των παραθυρων που δραστηριοποιουνται απο διαφορους ανιχνευτες θερμοτητας, αερα φωτος κλπ η και συνδυασμο ολων των παραπανω που ανεφερα.
Πολυ καλος εξαερισμος μπορει να υπαρξει δημιουργουμενος απο ρευματα αερα με συνδυασμο δυο πολυ μεγαλων ανεμιστηρων κατα μηκος, στα ακρα του θερμοκηπιου. Καλη λυση αλλα και δαπανηρη, οι μεγαλοι ανεμιστηρες κοστιζουν αρκετα.
Το θεμα με τα θερμοκηπια και τον εξοπλισμο τους ειναι αρκετα μεγαλο και μαλλον πρεπει να το αναλυσουμε κα να το εξαντλησουμε σε διαφορετικες ενοτητες:roll:
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Site Admin

Δημοσ.: 2014
Εγγραφη: Τρί Ιούλ 28, 2009 5:32 pm
Τοποθεσια: Ν. Θεσσαλονίκης

Δημοσίευσηαπό Vine την Σάβ Σεπ 12, 2009 9:58 pm

Μια χαρά είναι κι αυτή η πρώτη απάντηση...

δε θέλω να σε πιέσω να ψάξεις για μένα, απλά θεωρώ οτι το σωστό θερμοκήπιο είναι custom, δηλαδή καταασκευασμένο ανάλογα με την εκάστοτε ανάγκες, επι τοις προκειμένοις, στις δικές μου. να τι έχω στο μυαλό μου λίγο πιο αναλυτικά:

Το θερμοκήπιο λοιπόν το θέλω για κάκτους και παχύφυτα: ο μισός ας πούμε χώρος, 100μ , λίγο πιο θερμός, για σπορεία, πολλαπλασιασμούς, μπολιάσματα και ο άλλος μισός , τα άλλα 100μ , οχι τόσο ανάγκη θερμότητας για κάκτους που πρέπει να ελέγχεται το πότισμα και η θερμοκρασία τους το χειμώνα κτλ.

Απλά ψάχνω για μερικές γρήγορες απαντήσεις έτσι ώστε να ξέρω τι να ψάξω και που και τι να έχω στο μυαλό μου...

Π.χ. αυτός που φτιάχνει θερμοκήπια αναλαμβάνει και τον εξαερισμό το φωτισμό και τα ποτιστικά ή πρέπει να τα ψάξω ξεχωριστά ;

θέλεις να μου πεις ενδεικτικές τιμές [της τάξης του] για το κάθε τι?
π.χ.
*θερμοκήπιο γυάλινο 200μ
*θερμοκήπιο με σωλήνες και νάυλον 200-300μ
*ένας μέτριος αερισμός [ανεμιστήρας]
*επιλογές θέρμανσης και κόστη
Vine

Δημοσίευσηαπό Stefanos την Κυρ Σεπ 13, 2009 2:16 am

Εψαξα καποιους καταλογους που ειχα στο αρχειο μου αλλα δυστυχως δε νομιζω να σε διαφωτισω και πολυ.
Ενδεικτικες τιμες δε γνωριζω γιατι εχει περασει πανω απο 10ετια που εφτιαξα τα δικα μου θερμοκηπια. Ναι μεν μικρα αλλα πολυ γεροδεμενες κατασκευες, τα υλικα σκελετου που χρησιμοποιηθηκαν ηταν αρκετα για την κατασκευη θερμοκηπιων με τριπλασιο εμβαδον!
Αεροθερμα, εξαεριστηρες κλπ τα προμηθευτηκα απο διαφορους κατασκευαστες και οχι απο εναν και ειναι ολα προσαρμοσμενα με τις αναγκες του χωρου. Τα αεροθερμα ειναι υγραεριου και θερμαινουν πολυ γρηγορα το χωρο που συγκριτικα με αυτα ειναι σχετικα μικρος. Ξεκινανε τη λειτουργεια τους με ενα απλο θερμοστατη (δηλαδη 2 στη σειρα επειδη ο ενας μπορει να κολλησει) και ζεσταινουν το χωρο απο τη στιγμη που θα ζητηθει μεσα σε 2 λεπτα. Η μεγιστη αποδοση τους ειναι 52,000 θερμιδες και ειναι ικανα να θερμανουν θερμοκηπιο χωριτικοτητος 400 κυβικων μετρων! Η καταναλώση τους σε συνεχη λειτουργεια ειναι 8 με 11 λιτρα μειγματος προπανιου ανα ωρα και λειτουργουνε με ηλεκτρικο ρευμα χαμηλης ισχυος (112Watt απο τα οποια τα 100 καταναλωνονται απο τον κυκλοφορητη-ανεμιστηρα και τα αλλα 12 απο τα κυκλωματα ελεγχου της συσκευης)
Το καθε αεροθερμο κοστιζει γυρω στα 600 ευρο (η και περισσοτερο) και δεν απαιτει καμια εγκατασταση. Επειδη η καυση γινεται μεσα στο χωρο του θερμοκηπιου απαιτειται η συνδεση του με εναν εξωτερικο αεραγωγο για να τροφοδοτειται συνεχεια με καθαρο αερα που περιεχει οξυγονο και να για μη καιγεται ηδη αυτο που υπαρχει μεσα στο θερμοκηπιο. Στην αντιθετη περιπτωση που δε το συνδεσουμε με εξωτερικο αεραγωγο το αεροθερμο μπορει να σβησει οταν τελειωσει το οξυγονο λογω της καυσης του με το υγραεριο και τα φυτα να πεθανουν απο "ασφυξια"
Να θυμασε μονο οτι για καθε θερμοκηπιο απαιτουνται δυο αεροθερμα, ενα βασικο και ενα εφεδρικο που θα ξεκινησει να λειτουργει οταν το πρωτο εκδηλωσει σφαλμα. Επισης σε περιπτωση που διακοπει το ρευμα ειναι απαραιτητη μια μικρη ηλεκτρογεννητρια χαμηλης ισχυος (περιπου 700 Watt η και λιγοτερο)
Τωρα για τους κυκλοφορητες αερα υπαρχουν αρκετες λυσεις στο εμποριο περισσοτερες η και λγοτερες δαπανηρες.
Οι κυκλοφορητες αερα ειναι σχετικα μικρου μεγεθους, τοποθετουνται στο εσωτερικο του θερμοκηπιου (περιπου 1 μετρο απο τη καλλιεργεια) και κινουν συνεχως τον αερα. Με τη συνεχη κινηση του αερα επιτυγχανεται μειωση των προβληματων που δημιουργειται απο τη σχετικη υγρασια και ομοιομορφη κατανομη της θερμοκρασιας στο εσωτερικο του θερμοκηπιου λογω μειωσης των διαφορων θερμοκρασιων που εντοπιζεται σε καθε θερμοκηπιο. Σε συνδυασμο με καποια εξατμιστικα πανελ εχουν απ[οτελεσμα την υγρανση της ατμοσφαιρας του θερμοκηπιου (για ψυξη)
Οι τιμες τους για ενα ολοκληρωμενο συστημα εξαερισμου κυμαινεται γυρω στα 500 ευρο ανα μοναδα. Σε ενα θερμοκηπιο 200 τετραγωνικων θα χρειαστουν δυο μετριου μεγεθους.

Θα κυταξω αυριο να βρω τους καταλογους με τις διευθηνσεις που ειχα προμηθευτει απο την AGROTICA.
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Site Admin

Δημοσίευσηαπό Stefanos την Τρί Σεπ 15, 2009 11:25 pm

Τελικα βρηκα ορισμενες διευθυνσεις που ισως τελικα σε ενδιαφερουν.

1) ΕΜΜΑΝΟΥΗΛΙΔΗΣ

Ειδικευεται στη Κατασκευη & εξοπλισμο Θερμοκηπιων, δηλαδη:
α) Μονο τοξωτο θερμοκηπιο (τροποποιημενο ειδικο για την παραγωγη Μανιταριων)
β) Διπλο τοξωτο θερμοκηπιο
γ) Πολλαπλο τοξωτο θερμοκηπιο
δ) Συστηματα αερισμου(ανεμιστηρες, εξαεριστηρες, υγραντηρες, μοτερ, μειωτηρες, κρεμαγερες)
ε) Πινακες ελεγχου
ζ) Θερμαντηρες, θερμικα καλωδια εδαφους
η) Προκατασκευασμενα ριζωτηρια με ενσωματωμενα συστηματα ελεγχου

Αφοι Εμμανουηλιδη Ο.Ε.
57008 Ιωνια / Θεσσαλονικη
Τηλ. 2310 782140. 2310 783870
Fax. 2310 778275
Τ.Θ. 323

http://www.geenhouses.gr

2) ΒΙ.ΜΕ.ΚΑ

Μεταλλικα - Ημιμεταλλικα - Ξυλινα θερμοκηπια
Εξοπλισμοι θερμοκηπιων

Διαθετει αεροθερμα, κυκλοφορητες αερα, αξονικους εξαεριστηρες, πανελ δροσισμου, μετταλικες δεξαμενες νερου, συστηματα ανοιγομενης οροφης

ΒΙ.ΜΕ.ΚΑ
Χατζημαρχακης Εμμανουηλ
Ξηροπηγαδο Ιεραπετρας Κρητης
Τ.Κ. 72200
Τηλ. 2842028258 & 2842023782
Fax. 2842024201
Κιν. 6944 650651
E_mail : vimeka@panafonet.gr

3)ΑΝΑΤΟΛΙΤΗΣ Α.
Αεροθερμα αεριου (φορητα και μη), θερμικα καλωδια για πολλαπλασιαστηριο, συστηματα ελεγχου υδρονεφωσης, ποτιστικα, βανες & ηλεκτροβανες και αλλα διαφορα.
Επισης παρεχει και service σε ολες τις συσκευες και εδρευει στο κεντρο της Θεσσαλονικης, κατω απο τη γιαννιτσων διπλα στη τροχαια Θεσσαλονικης.
Τηλεφωνο επικοινωνιας 2310543529
(Πρεπει να ψαξω να βρω καρτα του)

4)ANTARTIS

Δεν ειναι κατασκευαστης θερμοκηπιων αλλα διαθετει πολυ μεγαλη γκαμα σε οτι αφορα συστηματα εξαερισμου με περσιδες, πινακες εξαερισμου, πανελ δροσισμ

ANTARTIS
Εξοπλισμοι πτηνοτροφιας-κτηνοτροφιας-θερμοκηπιων
5ο Χλμ. Κορωπιου-Βαρης
Τ.Κ. 19400
Τ.Θ. 187
Κορωπι
Τηλ. 6627566
Τηλ/Φαξ. 6625287

4) NEROPOYLOS

Σκεδιαση, κατασκευη, εμπορια ηλεκτρονικων & ασυρματων συwwσκευων.
Διαφοροι αυτοματοι μηχανισμοι, τηλεχειρισμοι μεσω Κινητου, ελεγκτες κλπ

http://www.neropoylos.gr & http://www.neropoylos.com

ΝΕΡΟΠΟΥΛΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
Ανατ. Ρωμυλιας 29 - Κορδελιο
Τ.Κ 56334
Θεσσαλονικη

Τηλ & Φαξ. 2310 772916 2310 758450

Αυτα τα λιγα εχω, δε νομιζω να βρω και κατι αλλο.
Τουλαχιστον θα σε βοηθησουν να παρεις μια ιδεα σε σχεση με το κοστος που απαιτειται για την κατασκευη ενος πληρους εξοπλισμενου θερμοκηπιου :Blink_eye:
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Site Admin

Δημοσίευσηαπό Vine την Τρί Δεκ 01, 2009 8:49 pm

Έχω καιρό που δεν έχω μπει. Στέφανε σε ευχαριστώ πολύ, πολύτιμες οι πληροφορίες που μου δίνεις! Θα το κοιτάξω κάποια στιγμή....
Vine

Επιστροφή στην Θερμοκήπια & λοιπές κατασκευές

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης