NEWS:

ΜΙΝΙ ΘΕΡΜΟΚΗΠΙΟ

ΜΙΝΙ ΘΕΡΜΟΚΗΠΙΟ

Δημοσίευσηαπό vaspros την Κυρ Φεβ 06, 2011 11:32 pm

Αυτο ειναι ενα μικρο κουτι που παιζει το ρολο του θερμοκηπιου που εφτιαξα με υλικα που ειχα και ουσιαστικα δεν μου κοστισε τιποτα . Απο την εμπειρια μου μεχρι τωρα εχει προστατευσει ικανοποιητικα τα ευαισθητα φυτα που εχω βαλει μεσα σε αυτο και κανενα απο οσα εχω μεσα μεχρι τωρα δεν εχει παθει κατι απο το κρυο .
Δεν εχω βαλει πηγη θερμοτητας μεσα απλα αποθηκευει την ηλιακη θερμοτητα και ειναι προστατευμενο απο τον αερα ωστε να μην εχω πολλες απωλειες .
Βεβαια η αληθεια ειναι μεχρι τωρα δεν εχει κανει μεγαλους παγετους , μονο 2 η 3 φορες επεσε κατω απο το 0 .
Εχω βαλει θερμομετρο που δειχνει μεγιστη και ελαχιστη θερμοκρασια μεσα και βλεπω οτι ειναι ψηλοτερη παντα απο την εξωτερικη και την ημερα και την νυχτα .
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vaspros

Δημοσ.: 218
Εγγραφη: Παρ Ιούλ 16, 2010 9:36 pm

Re: ΜΙΝΙ ΘΕΡΜΟΚΗΠΙΟ

Δημοσίευσηαπό Stefanos την Δευτ Φεβ 07, 2011 12:07 am

Μικρο αλλα πρακτικο. :Happy2: Το θεμα ειναι να κανει τη δουλεια του και τα φυτα να επιβιωνουν διχως τα συνηθη προβληματα απο το κρυο. Κατα καιρους επινοουσα διαφορες αυτοσχεδιες κατασκευες για να προστατευσω μεγαλα φυτα που ειχα φυτεμενα στην υπαιθρο, αργοτερα ομως εφτιαξα τα θερμοκηπια και αναγκαστηκα να τα απομακρυνω. :Sad2: Για ενα διαστημα απο το 1988 μεχρι και το 1994 ειχα τους μεγαλυτερους κωλονοειδεις κακτους της Θεσσαλονικης και ειχα δημιουργησει ενα πολυ ομορφο και φυσικο βραχοκηπο.
Η κατασκευση σου φαινεται αρκετα πρακτικη, το τζαμια ειναι ματ φιλτραρουν τις δυνατες ακτινες του ηλιου και δεν επιτρεπουν τη θερμοκρασια να ανεβει αρκετα ψηλα στο εσωτερικο του. Με τη βροχη τι γινεται ομως?
Ορισμενα φυτα που συντηρεις εκει μεσα, οπως οι Ορχιδεες, απαιτουν θερμαινομενο θερμοκηπιο γιατι δεν αντεχουν τις χαμηλες θερμοκρασιες οσο προστατευμενα και αν ειναι. Οι λοιποι κακτοι δεν εχουν προβλημα. 8-)
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Site Admin

Δημοσ.: 2008
Εγγραφη: Τρί Ιούλ 28, 2009 5:32 pm
Τοποθεσια: Ν. Θεσσαλονίκης

Δημοσίευσηαπό kiriaki την Δευτ Φεβ 07, 2011 12:13 am

πολυ ωραια ιδεα vaspros. και εγω ειμαι της αποψης πως πρεπει να χρησιμοποιουμε οσο μπορουμε περισσοτερο τα παλαια αντικειμενα, για δυο λογους: πρωτον για ανακυκλωση και δευτερον για οικονομια, κατι που στις μερες μας πλεον θεωρειται δεδομενο.
Άβαταρ μέλους
kiriaki

Δημοσ.: 854
Εγγραφη: Πέμ Μαρ 18, 2010 2:45 pm

Δημοσίευσηαπό vaspros την Δευτ Φεβ 07, 2011 12:41 am

Τα διαφανα μερη ειναι πλαστικο σαν πλεξιγκλας απο προστατευτικο μπανιερας και δεν εχει μεγαλη απωλεια σε θερμοτητα οπως το γυαλι :Blink_eye: . Ολο αυτο ηταν μια λυση αναγκης για φετος που μαζευτηκαν πολλα παχυφυτα και αλλα ευαισθητα φυτα , οχι ομως ορχιδεες αυτες ειναι μεσα , επειδη δεν ειχα χωρο μεσα στο σπιτι για πολλα μικρα γλαστρακια :don't: . Ηδη ειναι αρκετα μεσα και κινδυνευω να με διωξουν αν συνεχισω να βαζω και αλλα :War: .
Και εμενα Κυριακη μου αρεσει να δινω μια δευτερη ευκαιρια σε παλια υλικα να ξαναζησουν , δεν ειναι ολα αχρηστα οσα πεταμε . :Agree:
Άβαταρ μέλους
vaspros

Δημοσίευσηαπό vaspros την Δευτ Φεβ 07, 2011 12:46 am

Στεφανε εφαρμοζουν απολυτα τα διαφανα μερη , αλλα ειναι και προστατευμενα απο την βροχη δεν το εχω σε αυτη τη θεση τωρα αλλα κοντα στον τοιχο . Κυριως κακτους εχω μεσα και καποια αλλα σχετικα ευαισθητα φυτα .
Άβαταρ μέλους
vaspros

Δημοσίευσηαπό Stefanos την Δευτ Φεβ 07, 2011 1:03 am

Πολλες φορες με ανακυκλωσιμα υλικα καταφερνεις καλυτερα αποτελεσματα απο αυτα που χρησιμοποιουνται για εξοπλισμους θερμοκηπιων. :shock: Παραδειγμα, οι παγκοι του ενος θερμοκηπιου μου που ειναι κατασκευασμενοι απο γαλβανιζε μεταλο και δεν διατηρουν καλες θερμοκρασιες κατα τη διαρκεια του ετους. Το χειμωνα ειναι κρυοι, και η θερμοκρασια αυτη διαχεεται στις γλαστρες που υπαρχουν πανω σε αυτους, το καλοκαιρι αναβουν απο τη ζεστη και τα φυτα ψηνονται. :shock:
Τελικα ηταν λαθος και τωρα προσπαθω να καταφυγω σε αλλες κατασκευες απο πλαστικο υλικο, η συνδυασμος ξυλινης παλετας επικαλυμενης με χοντρο μαυρο πλαστικο, οπου τα φυτα δειχνουν να μεγαλωνουν καλυτερα και να διατηρουν τα χρωματα τους. Δυστυχως στο εμποριο δε μπορεις να βρεις επιπεδες και ακαμπτες πλαστικες επιφανειες και πρεπει να καταφυγεις σε διαφορες αυτοσχεδιες λυσεις, με συνδυασμο αρκετων υλικων. :roll: Ενα πολυ καλο ανακυκλωσιμο υλικο ειναι τα πλαστικα στορια απο ανακαινισεις οικοδομων. Το καλυτερο θα ελεγα. Σε καθε περιπτωση τα φυτα που καλλιεργουνται μεσα σε θερμοκηπια θα πρεπει να βρισκονται πανω σε υπερυψωμενους παγκους γιατι οταν ερθουν σε επαφη με το εδαφος κολλανε χιλλιους - μυριους διαολους! :Very_mad:
Για την ωρα προσπαθω να εφευρω τροπους να μονωσω τους μεταλλικους παγκους γιατι τα φυτα δεν πανε καλα. :Sad2: Και το θεμα ειναι οτι τους εχω ακριβοπληρωσει για να φτιαξω ενα σχετικα συγχρονο θερμοκηπιο. :shock:
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Site Admin

Δημοσίευσηαπό Stefanos την Δευτ Φεβ 07, 2011 1:44 am

kiriaki έγραψε:πολυ ωραια ιδεα vaspros. και εγω ειμαι της αποψης πως πρεπει να χρησιμοποιουμε οσο μπορουμε περισσοτερο τα παλαια αντικειμενα, για δυο λογους: πρωτον για ανακυκλωση και δευτερον για οικονομια, κατι που στις μερες μας πλεον θεωρειται δεδομενο.

Συμφωνω και εγω μαζι σου. :Deal: Οι καιροι ειναι δυσκολοι και συχνα θα πρεπει να βρισκουμε λυσεις που ταιριαζουν στην τσεπη μας και μας δινουν την ευχαιρια για μεγαλυτερο προγραμματισμο χωρις φυσικα να στερουμαστε διαφορα βασικα αγαθα και οχι μονο. Και σε συνδυασμο με οσα ανεφερα πριν, και τη ζωη μας να κανουμε ευκολοτερη επινοωντας διαφορες τεχνικες που μας λυνουν τα χερια και αφηνουν περισσοτερο διαθεσιμο ελευθερο χρονο για μας. :Glory:
Φυσικα ειμαστε γεννημενοι υπερκαταναλωτες, και αυτο δεν αλλαζει, :Brokehand: αλλα στις δυσκολες αυτες εποχες θα πρεπει να βρισκουμε εναλλακτικες μεθοδους για να μη χασουμε αυτα που ειχαμε. :teach:
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Site Admin

Δημοσίευσηαπό Fallacia την Πέμ Φεβ 10, 2011 7:07 pm

Ωραία κατασκευή, ειδικά για μένα που φτιάχνω φυτώρια δέντρων (σπόρους) και τα θέλω να ξεπεταχτούν πριν την εποχή τους, ότι πρέπει!!! :Super:
Το μόνο κακό είναι ότι αν δεν έχεις παλιά υλικά, αναγκάζεσαι και αγοράζεις καινούργια, οπότε και... κόστος αγοράς!!!
Άμα λάχει βάζεις και κάτι σαν θερμοστάτη, ή ίσως να πιάνει κι αυτό που θα πω: ένα μικρό δοχείο σε μια άκρη με νερό που μέσα υπάρχει βουτιγμένος ένας θερμοστάτης μικρού ενυδρείου, δε ξέρω από θερμοκρασία αέρα αν θα προσφέρει ιδιαίτερα πράγματα, αλλά από υγρασία πιστεύω τούμπανο το κόλπο.
Δεύτερον πρέπει να έχεις μεγάλες κι ελεύθερες βεράντες εαν δεν έχεις αυλή. Εγώ δεν έχω καθόλου χώρο πλέων!! :cry:
Άβαταρ μέλους
Fallacia

Δημοσ.: 714
Εγγραφη: Δευτ Αύγ 10, 2009 3:08 am
Τοποθεσια: Μυτιλήνη

Δημοσίευσηαπό Fallacia την Πέμ Φεβ 10, 2011 7:15 pm

Όντως Στέφανε αυτό με το κατάλληλο υλικό έπρεπε να το γνώριζες όσον αφορά τις ιδιότητες απορόφησης θερμότητας, ειδικά όσον αφορά το καθε μέταλο, δεν έπρεπε καν να την πατήσεις. Είναι ότι χειρότερο για την διαμόρφωση ακραίων θερμοκρασιών σε έναν χώρο. :hide:
Άβαταρ μέλους
Fallacia

Δημοσ.: 714
Εγγραφη: Δευτ Αύγ 10, 2009 3:08 am
Τοποθεσια: Μυτιλήνη

Δημοσίευσηαπό vaspros την Σάβ Φεβ 12, 2011 12:18 am

Με το θερμομετρο που εχω βαλει , εχω μετρησει ελαχιστη θερμοκρασια μεχρι 4 και μεγιστη μεχρι 38 , σημερα που ειχε ηλιο , νομιζω θερμοκρασιες που δημιουργουν προβλημα στα φυτα . Θα πρεπει να υπαρχει σε τοσο μικρα '' θερμοκηπια '' οπωσδηποτε τροπος ελεγχου της θερμοκρασιας ειτε μηχανικα π.χ. ανοιγω στη ζεστη το καπακι ειτε καποιος τροπος ηλεκτρονικος με θερμοστατη και ανεμιστηρα που να ρυθμιζει την μεγιστη και ελαχιστη θερμοκρασια .
Άβαταρ μέλους
vaspros

Επιστροφή στην Θερμοκήπια & λοιπές κατασκευές

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης