NEWS:

Υποδεχτειτε με στο club

Υποδεχτειτε με στο club

Δημοσίευσηαπό georgenazos την Δευτ Απρ 02, 2012 2:45 pm

Αφου τελειωσα με τισ κακτοσπορες ειπα να ασχοληθω και με τα ζαρζαβατικα. Η αλυθεια ειναι οτι δεν μπορω να κατσω σε μια καρεκλα χωρις να κανω τιποτα :don't: ουτε λεπτο. Γι'αυτο και αυτη την περιοδο που κααααααααααααααααααααααααθομαι :hide: αφου εχω πεσω θυμα της τρομερης πολιτικης της εκ περιτροπης εργασιας, εχω φτιαξει ενα ποδηλατο που βρηκα στα σκουπιδια και το εχω ριξει στις ποδηλαταδες, φυτεψα 50 σπορεια με κακτους και παχυφυτα, μαζεψα χαμομηλι :Glory: και ειπα να ασχοληθω με το κτημα των γονιων μου που το εχουν παρατησει εδω και χρονια. Καθαρισα ενα υπογειο και μια αποθηκη με τους περιβαλλοντες χωρους πετωντας σαβουρα 40 ετων, και αποφασισα να φυτεψω λαχανικα. Λογω βλαβης της φρεζας, φρεζαρισα με φτυαρι ολο το χωραφι (200 τμ περιπου), καθαισα αγριοχορτα, απλωσα κοπρια κτλ. Σημερα για πρωτη φορα στην καριερα μου φυτεψα ντοματες, αγγουρια, πιπεριες, κολοκυθια, φασολακια, μαϊντανο, βλητα και αρωματικα. Με το που τελειωσω και μ'αυτα εχει σειρα η κατασκευη αυτοσχεδιου θερμοκηπιου (εκει θα πεσει πολυ γελιο). ΤΟ σιγουρο ειναι οτι θα τα λεμε συχνα :Phone: γιατι ειμαι πρωταρης σε αυτα. Θα ακολουθησει και φωτορεπορταζ μολις ξεπιαστω.
ΥΓ. Ηδη κανω ονειρα για τις επομενες σπορες. :Super: :reqyuiem:
georgenazos

Δημοσ.: 219
Εγγραφη: Κυρ Οκτ 10, 2010 9:59 pm
Τοποθεσια: ΑΝΑΒΥΣΣΟΣ

Re: Υποδεχτειτε με στο club

Δημοσίευσηαπό kiriaki την Δευτ Απρ 02, 2012 11:31 pm

:Super: :Super: :Super: :Super: :Super: :Super: :Super: :Super: ετσι μπραβο!!!!!!!!!!!!!!
το μονο που με ανησυχει ειναι τα πραγματα που πεταξες... ειμαι σιγουρη πως κατι χρησιμο θα ειχε.
Άβαταρ μέλους
kiriaki

Δημοσ.: 895
Εγγραφη: Πέμ Μαρ 18, 2010 2:45 pm

Δημοσίευσηαπό Stefanos την Δευτ Απρ 02, 2012 11:57 pm

Γιωργο αυτο επρεπε να το κανεις εδω και πολυ καιρο. Πιστευω οτι οι προσπαθειες σου θα αποδωσουν και πολυ συντομα θα βγει κατι καλο. Εμεις ειμαστε εδω να "ενισχυσουμε" τη ολη κατασταση. :Happy2:
Σαβουρα 25 ετων ειχα και εχω πολυ ακομη στο κτημα. :shock: Κοψαμε δεντρα, κλαδευσαμε φταχτες, αναψαμε φωτιες και πετουσαμε οτι αχρηστο υπηερχε εκει, φυλλα, πλαστικα, νοβοπαν χαλασμενους δισκους φυτων, και δεν ξερω τι ακομη. Οι φωτιες θα συνεχιζονται καθημερινα για αλλες 15 μερες μεχρι να αδειασει το κτημα. Απο τα καδεματα εχω μαζευσεις 6 με 7 τονους ξυλλα πολυ καλης ποιοτητας απο Ελιες και Ραμνους αλλα και Συκιες που ειχαν φταει σε υψος τα 10 μετρα. Και ολα αυτα τη περιοδο που ανοιγει η δουλεια και εγω να τρεχω σαν παλαβος μεσα και εξω στα θερμοκηπια. Τωρα εκτος απο το καψιμο εμειναν, καθαρισματα, σκουπισματα, αλλαγη εδαφοκαλυψης, σκιαστρα και λιγα ακομη :shock: Δυστυχως ολα αυτα σε ενα πολυ μικρο χρονικο διαστημα ως τωρα. Ολη αυτη η δουλεια επιβαλονταν γιατι οι χωροι ειχαν κλεισει απο παντου και δεν ειχα μερη να αφησω τα φυτα.
Αντε παιδια να παμε λιγο μπροστα, αλλαξτε συνηθειες, η κριση δημιουργει παντα ευκαιριες και εμεις εδω ειμαστε να την εκμεταλευτουμε με το καλυτερο τροπο, προς ωφελος ολων. :Glory:
Κυριακη καλα εκανε και τα εδωσε δρομο, σιγουρα θα εχει κρατησει ορισμενα παλια πραγματα που δεν μπορουσε αμεσα να αντικαταστησει. :Super:
Με το χρονο και αρκετη προσπαθεια μελλοντικα ολα θα αλλαξουν. :Happy2:
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Site Admin

Δημοσ.: 2014
Εγγραφη: Τρί Ιούλ 28, 2009 5:32 pm
Τοποθεσια: Ν. Θεσσαλονίκης

Δημοσίευσηαπό Vangelis την Τρί Απρ 03, 2012 12:46 am

Γιώργο βουρ στο πατσά. Ωραία οι κάκτοι και τα παχύφυτα αλλά τίποτα πιο ωραίο από μια ζουμερή βιολογική ντομάτα που την κόβεις και την τρως σαν φρούτο. Εγώ σήμερα πήρα ένα δεματάκι από το Στέφανο και φύτευα σε σπορεία μέχρι πριν λίγο. Ντοματούλες φυστίκια τσίλι και ένα σωρό άλλα. Αυτός ο άνθρωπος ξέρει να μας κάνει ευτυχισμένους. :bow: :bow: :bow:
Για τη παλιατσαρία συμφωνώ, κάψτα όλα. Τίποτα παλιό να μη μείνει όρθιο.
Άβαταρ μέλους
Vangelis

Δημοσ.: 143
Εγγραφη: Κυρ Ιαν 17, 2010 7:15 pm

Δημοσίευσηαπό georgenazos την Τρί Απρ 03, 2012 2:05 pm

Δεν πεταχτηκε τιποτα που να αξιζε. Πιο πολυ μπηκαν τα πραγματα στην θεση τους για να βρισκεις οτι θελεις ανα πασα στιγμη. Αλλου μπηκαν τα εργαλεια, αλλου τα ηλεκτρολογικα, τα υδραυλικα, τα 2 χιλιαδες σακουλακια με καρφια και βιδες. Ξηλωθηκαν τα αυτοματα ποτισματα, βγηκαν ολα τα ανταλλακτικα και πετακτηκαν οι μαυροι σωληνες που ειχν σκασει, Κλαδευτηκαν δεντρα κλπ
georgenazos

Δημοσίευσηαπό georgenazos την Κυρ Μάιος 13, 2012 3:59 pm

Oι πρωτες φωτογραφιες:

Πανοραμικη του χωραφιου. Ειναι χωρισμενο σε 4 κομματια. Τα 3 χρησιμοποιουνται, το τεταρτο που αχνοφαινεται μπροστα καθαριζεται και περιμενει τα φιστικια και οτι αλλο προκυψει
Εικόνα

Απο δεξια, βλητα, καλαμποκι, ηλιοσποροι, καλαμποκι (ειχα βαλει πολλους και τους αραιωσα, αν και παλι ειναι πολυ κοντα.)
Εικόνα

Κολοκυθια
Εικόνα

Πεπονια, ατζουρια και αγγουρια
Εικόνα

Καλαμποκι
Εικόνα

Ηλιοσπορος (αναπτυσεται με ρυθμους τρελους)
Εικόνα

Βλητα
Εικόνα

3 σειρες με φασολια (αμπελοφασουλα και πηχιαρικα)
Εικόνα

Τοματες και στο βαθος 5-6 ποικιλιες απο πιπεριες
Εικόνα

Τοματες
Εικόνα

Και 2 κοντινα
Εικόνα

Εικόνα

Καπου εδω τελειωσε η μπαταρια...

Ολα πανε πολυ καλα μεχρι στιγμης αν και ο αρχικος ενθουσιασμος μαλλον θα μου δημιουργησει καποια προβληματα στο μελλον (κυριως με τα καλαμποκια και τους ηλιους, που αν και τους αραιωσα και παλι ειναι πολυ κοντα μεταξυ τους) Του χρονου θα ειμαι αλανθαστος :reqyuiem:
ΥΓ Πολυ κουραση ομως ρε παιδι μου. Ιδιαιτερα αν εχεις ενα ψιλοκολλημα με την ταξη σου βγαινει ο πατος να καθαριζεις αγριοχορτα και να σκαβεις λακους.
georgenazos

Δημοσίευσηαπό kiriaki την Κυρ Μάιος 13, 2012 8:45 pm

γιωργο..... υποκλινομαι!!!!! ολα στην τριχα και απ' οτι φαινεται υγειεστατα. θα ελεγε κανεις πως εισαι χρονια στο "κουρμπετι". μπραβο και παλι μπραβο!!!!
Άβαταρ μέλους
kiriaki

Δημοσ.: 895
Εγγραφη: Πέμ Μαρ 18, 2010 2:45 pm

Δημοσίευσηαπό vaspros την Κυρ Μάιος 13, 2012 11:35 pm

:bow: Περιβολι για σεμιναριο μακαρι καποτε να σε φτασω . Μαλλον πρεπει να εχεις και αφθονο νερο ειδα ποτιζεις χωρις σταγονες με βραγιες η κανω λαθος ?
Άβαταρ μέλους
vaspros

Δημοσ.: 218
Εγγραφη: Παρ Ιούλ 16, 2010 9:36 pm

Δημοσίευσηαπό georgenazos την Δευτ Μάιος 14, 2012 11:13 am

υπηρχε απο παλια ενα δαιδαλωδες συστημα ποτισματος το οποιο ξηλωα και ανοιξε ο τοπος. Υπαρχει πηγαδι αλλα το νερο ειναι αλμυρουτσικο και ποτιζω τα μισα με αυτο. τα αλλα μισα με κανονικο νερο. Το καλο ειναι οτι μπορω και ελεγχω την ποσοτητα του νερου που θα χρησιμοποιησω και ξεμπερδευω κα πιο γρηγορα, απο το να περιμενω τις σταγονιτσες...Βεβαια τρεχω σαν το Βεγγο γιατι ποτιζω σε τρεισ μεριες ταυτοχρονα αλλα δεν πειραζει
georgenazos

Δημοσίευσηαπό Stefanos την Τετ Μάιος 16, 2012 12:55 am

Μετα απο πολλους μηνες αδρανειας βλεπω οτι εχεις ριξεις αρκετη δουλεια και τα παντα βρισκονται στη εντελεια. :bow: Αν χρειαστεις κατι ακομη για το κηπο σου (περα απο τα φυστικια) θα χαρω να ενισχυσω τη ολη σου προσπαθεια.
Για τη ωρα εχω μονο διαφορες ντοματιες, και αυτες σχετικα λιγες γυρω στις 2000 που την αλλη εβδομαδα βλεπω να μου τελειωνουν. Οι μπλε ντοματες γιναν αναρπαχτες και εχουν εξαντληθει αλλα υπαρχουν ακομη πολλες αλλες οπως οι διχρωμες Tiggerela & Stripped stuffer, κατι αλλες μαυρες, μερικες με φυλλα πατατιας, τρεις ποικιλιες κιτρινες, μια "ασημενια" με φυλλα σαν του ανηθου και αρκετες ακομη που δε μπορων να θυμηθω αυτη τη στιγμη.
Α, εχω και μερικες μαυρες διφορες νανες Συκιες. :teach:
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Site Admin

Δημοσ.: 2014
Εγγραφη: Τρί Ιούλ 28, 2009 5:32 pm
Τοποθεσια: Ν. Θεσσαλονίκης

Επόμενο

Επιστροφή στην Καλλιεργητικές εργασίες/προγραμματισμός

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης