NEWS:

λαχανοκηπος

λαχανοκηπος

Δημοσίευσηαπό kiriaki την Τετ Οκτ 27, 2010 10:13 pm

αρχισαν και οι λαχανοκηπευτικες εργασιες.....χθες φυτευσα μπροκολα και κουνουπιδια. σημερα εσπειρα λαχανακια βρυξελλων. περιμενω λιγες μερες ακομα, να μαζεψω και το τελευταιο καρπουζακι (απο ντοπιο σπορο). αν και η καρπουζια εχει ακομα λουλουδια. οι μελιτζανες ακομα βγαζουν, αλλα κατι μικρουλια σαν ροδακινα. εβαλα και καμποσους βολβους που θα ανθισουν την ανοιξη, φυτευσα κατι ωραια χρυσανθεμα και προγραμματιζω και αλλες σπορες και φυτευσεις. μιλαμε για τρελα κεφια.... :Glory: :Glory: :Glory:
Άβαταρ μέλους
kiriaki

Δημοσ.: 901
Εγγραφη: Πέμ Μαρ 18, 2010 2:45 pm

Re: λαχανοκηπος

Δημοσίευσηαπό Stefanos την Τετ Οκτ 27, 2010 10:42 pm

Και τα λουλουδια καλα αλλα οτι εχει σχεση με το φαγητο εχει τη πρωτη θεση στη ζωη μας. :Glory: Οι Ελιες πεφτουν συνεχεια και καθε δυο μερες τις μαζευω και στο καδο αποριματων γιατι δε μπορω να ασχοληθω και με αυτες. Το κτημα παραγει πολλα αλλα μονο ενα μικρο ποσοστο μπορω να εκμεταλευτω γιατι δεν εχω χρονο. :apple:
Εαν ο χειμωνας δεν ειναι ψυχρος πιστευω οτι οι Μελιταζνες θα επιβιωσουν και για την επομενη χρονια, καλυτερα να μη τις βγαλεις. Για τα υπολοιπα δεν σου εγγυωμε, εαν δεις οτι χαλανε τα μαζευεις και τα κανεις αναμεικτο τουρσι . :Glory: Ψυτευσε και μπιζελια απο εκεινα που τρωγονται οπως τα φρεσκα φασολακια, ειναι πεντανοστιμα!!! :Wow:
Εαν ενδιαφερεσε μπορω να σου στειλω γιγαντια σκορδα σαν αυτα της Ροδου. Σχηματιζουν μονο ενα βολβο, χωρις σκελιδες, και εχουν το μεγεθος και σχημα κρεμμυδιου. Πολλαπλασιαζονται αποκλειστικα με σπορο. Επισης εχω και πολλες αγριοπατατες σε μελανι χρωμα που καλλιεργουνται πολυ ευκολα και δινουν καλη παραγωγη ολο το χρονο. Για την επομενη χρονια σκεφτομαι να αντικαταστησω τις μεγαλες κοκκινες πιπεριες με τοματοπιπεριες που εχουν πολυ περισσοτερη σαρκα και ειναι πιο νοστιμες. Απο μερα σε μερα περιμενω να μου ΄ρθει ο σπορος. :fl:
Στα μερη σου πρεπει να φυτρωνουν και πολλα αγριοχορτα που τρωγονται κυριως βραστα. Τα προτιμω ιδιαιτερα σε σαλατες με λαδολεμονο. Και το αγριο σπαραγγι ειναι ιδιαιτερο, συλλεγεται νωρις την ανοιξη και τρωγεται οπως τα ραδικια.
Σαλιγκαρια υπαρχουν στη περιοχη σου? Καποτε ειχα πολλα απο αυτα αλλα χρονο με το χρονο τα μαζευσα και τα εφαγα ολα. :Drags:
Καλη επιτυχια σε οτι και αν κανεις. :Happy2:
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Site Admin

Δημοσ.: 2016
Εγγραφη: Τρί Ιούλ 28, 2009 5:32 pm
Τοποθεσια: Ν. Θεσσαλονίκης

Δημοσίευσηαπό kiriaki την Πέμ Οκτ 28, 2010 12:13 pm

μεχρι και χθες σαλιγκαρια μαζευα. σημερα επιασε το κρυο, οποτε πανε για φετος. παντως εχω μαζεψει αρκετες μαγειριες.
τωρα αρχιζουν και βγαινουν και τα πικροραδικα, που ειναι η τελεια χειμωνιατικη σαλατα. καμια φορα αντικαθιστα και το κυριως γευμα και αν πιεις και το ζουμακι που εβρασαν, με λιγο λεμονι....κολαση!!! αλλα το ωραιοτερο απο ολα ειναι πως αρχιζει η εποχη των μανιταριων, που για μενα ειναι η καλυτερη περιοδος της χρονιας. απο το καλοκαιρι καθε φορα, σκεφτομαι που θα παω για μανιταρια μολις πιασουν τα πρωτα κρυα. την κυριακη-δευτερα, προγραμματιζω εφοδο στα λιβαδια για μανιταρια και σε ενα συγκεκριμενο μερος για βατομουρα. γαλοτσες, αντιανεμικο και φυγαμε....
τα μπιζελια ειναι στο προγραμμα, εχω σπορο βιολογικης καλλιεργειας που ειχα παραγγειλει απο καποια εταιρεια μαζι με σχινοπρασο, πρασο και χαμομηλι. το τελευταιο για διακοσμητικους λογους σε συνδυασμο με αγρια παπαρουνα.
αν δεν εχεις στειλει ακομα το πακετο, βαλε και λιγο σπορο απο τα σκορδα. στη μαγειρικη μου εχουν παντα πρωτη θεση, οποτε δε θα πανε χαμενα. εγω τι θα σου στειλω, που με εχεις καταυποχρεωσει;
Άβαταρ μέλους
kiriaki

Δημοσίευσηαπό Stefanos την Πέμ Οκτ 28, 2010 11:17 pm

Ολα τα δεματα τα εστειλα express τη Δευτερα πρωι και οι αλλοι τα παραλαβανε. Πηγαινε αυριο μια βολτα στο ταχυδρομειο να ρωτησεις εαν ηρθε ειδαλως θα μεινει μεσα και το Σαββατοκυριακο. :shock:
Τα μανιταρια τα φοβαμαι. :hide: Ειναι τα μονα που δε μαζευω γιατι στο ζουμακι τους κρυβουν τις καταρες ολων μαζι. :mrgreen: Συνηθως αγοραζω συσκευασμενα για να ειμαι σιγουρος οτι και την επομενη μερα θα ετοιμασω νεες δημοσιευσεις στο forum. :Glory:
Ροδιτικα σκορδα εχω αρκετα και θα σου στειλω στο επομενο δεμα. Θα δω και τι αλλoi σποροι υπαρχουν απο λουλουδια και ζαρζαβατικα που πιστευω να σε ενδιαφερουν. Ειναι τοσοι πολλοι που δεν εχω τη δυνατοτητα να τους σπειρω ολους. Επειδη βρισκεσαι πολυ νοτια ισως θα ευδοκιμουσαν και ορισμενα καρποφορα τροπικης προελευσης οπως τα guava που ειναι και πολυ νοστιμα. Μολις εντοπισα στο ψυγειο αρκετους σπορους αλλα θα δοκιμασω και χειμωνιατικα μοσχευματα για να μοιρασω την ανοιξη νεα φυτα ατα μελη του forum. :Glory:
Μεχρι προχθες ειχα προγραμματισει να αφανισω και τα 26 ελειοδεντρα που υπαρχουν στο χωρο αλλα σκεφτηκα οτι το 2014 ειναι κοντα. :Sad2: Αναμεσα στο προγραμμα που εχω για να ξεπερασω τα οποια προβληματα παρουσιαστουν απο την οικονομικη καταρευση της χωρας μας ειναι ανεμογεννητριες, πολλες κονσερβες με μακρα ημερομηνια ληξης, σπορους απο λαχανικα, ξηρους καρπους, λιρες, πεστροφες & γραβαδια και μερικες κοτες για να κανουν αυγουλακια και να κοβουμε ποτε ποτε κανα λαιμο. :Glory: Επισης σκεφτομε να κανω ενα χωρο περιφραγμενο για σαλιγκαρια. Και φυσικα πολλες πολλες δεξαμενες για να εχω νερο και υδατοκαλλιεργειες. :Glory:
Αλοιμονο σε αυτους που ζουν στις πολλες, αφου φανε τα διπλωματα τους θα αρχισουν να τρωγονται και μεταξυ τους! :shock: (οχι πως τωρα δε το κανουνε)
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Site Admin

Δημοσίευσηαπό kiriaki την Σάβ Οκτ 30, 2010 5:04 pm

τα πραγματα αλλαζουν με τα χρονια και ετσι, ενω πριν λιγα χρονια ειχαν ερημωσει τα χωρια, τωρα θα αρχισουν να ερημωνουν οι πολεις...εκτος βεβαια απο αυτους που μπορουν να ανταπεξελθουν αλλα και τους εξαρτημενους, που εχουν καλυτερα να φανε τα διπλωματα τους οπως λες, παρα να γυρισουν πισω στα χωρια τους. προσωπικα ξερω πανω απο 10 τετοιες περιπτωσεις που ψωμολυσανε στην Αθηνα, αλλα επιμενουν....αστικα. οπωσδηποτε ολοι οσοι ειμαστε σε περιβαλλον που προσφερεται για καλλιεργεια και εκτροφη, θα την παλεψουμε για παραπανω καιρο και αν τελικα δεν καταστραφει ο κοσμος το 2014, μπορει και να επιβιωσουμε. και οι κοτουλες καλες και τα σαλιγκαρια και κανενα κουνελακι, λιγα χορτα, γενικως πιο υγειινη διατροφη. για οσους απο εμας μεγαλωνουμε και παιδια, νομιζω πως σε αυτα πρεπει να δωσουμε μεγαλυτερο βαρος. καπως ετσι αποφασισα και εγω να ασχοληθω με τον κηπο και γιατι οχι, να βαλω και καμια κοτα οπως λες.
τωρα για τα μανιταρια, τουλαχιστον εδω ειναι 3-4 ειδη που συλλεγονται με καμια πιθανοτητα να τα μπερδεψεις με κατι αλλο. εγω τοσα χρονια που μαζευω, δυο φορες συναντησα αλλου ειδους μανιταρια (δηλητηριωδη αλλα οχι με σοβαρες επιπλοκες) και αυτα ξεχωριζαν απο μακρυα. θελει απλα προσοχη να μη βρισκονται κοντα σε σιδερα κ.λ.π. και εδω δε μαζευουν αυτα που βρισκονται κατω απο συκιες και ελιες. δε γνωριζω το γιατι. ολη η ιστορια με τα μανιταρια ειναι στην ουσια η βολτα που θα κανεις στα καταπρασινα λιβαδια (ονειρο αυτην την εποχη), η προσπαθεια να εντοπισεις που μπορει να βγηκαν φετος πιο νωρις και να προλαβεις πριν παει κανενας αλλος. εδω γινεται "σκοτωμος" καθε χρονο, ποιος θα προλαβει να μαζεψει τα περισσοτερα. για ολο το χειμωνα, τα μανιταρια (παντα και το ψαρεμα) μονοπωλουν τις συζητησεις.
Άβαταρ μέλους
kiriaki

Δημοσίευσηαπό kiriaki την Κυρ Οκτ 31, 2010 12:54 am

σημερα, αν και καπως βραδυατικα με επιασε η προκοπη, εσπειρα πανσεδες, βιολετες, λιγα σπορακια απο μιμοζα, λιγα απο ρολογια (αυτην που τρωγεται) και 1 gingo δοκιμαστικα. κατι αγριες μαργαριτουλες, πριμουλες και μπιζελια. τα λαχανακια βρυξελλων ξεπεταχθηκαν απο το χωμα. πρεπει επιτελους να βαλω και καμια φωτο απο τα φυτα μου, γιατι μπορει να νομιζετε πως λεω και αρλουμπες. προσεχως λοιπον φωτογραφιες...
το μονο που με στεναχωρησε σημερα, ειναι πως εχει χαλασει ενα oxalis με μεγαλα βυσσινια φυλλα, που ειχα φερει ολο ελπιδες απο τη δραμα. αν και ηταν μικρουλι, μηπως ξαναπεταξει βλαστους το ριζωμα την ανοιξη;
Άβαταρ μέλους
kiriaki

Δημοσίευσηαπό Stefanos την Κυρ Οκτ 31, 2010 2:10 am

Για ολα τα ειδη, εκτος απο της ωρολογιας, πιστευω οτι ειναι καλη η εποχη για τη σπορα και σιγουρα θα ωφεληθουν πολυ στην αναπτυξη. Οι σποροι του gingo απαιτουν μια περιοδο διαστρωματωσης 3-4 μηνων για να φυτρωσουνε νωρις την ανοιξη. Εαν εχεις και αλλους καλυτερα να τους σπειρεις απο τωρα. :teach:
Οταν λες "μιμοζα" τι ενοεις? το "μη μου απτου"? Πολυ δυσκολο με τις θερμοκρασιες γιατι χρειαζεται θερμο περιβαλλον για να φυτρωσει και να αναπτυχθει. Βαλτο στην ακρη να στεγνωσει το χωμα και ξεκινα τα ποτισματα απο Απριλιο.
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Site Admin

Δημοσίευσηαπό kiriaki την Κυρ Οκτ 31, 2010 11:21 am

καλημερα στεφανε. εννοω "το μη μου απτου", το εχω βαλει μεσα στο σπιτι. εχω ενα δωματιο αρκετα φωτεινο που δεν το χρησιμοποιουμε και αποφασισα να το αξιοποιησω σαν χωρο για τα σπορεια. απλα δεν ειμαι σιγουρη αν ολα τα φυτα θελουν τετοιες συνθηκες ή χρειαζονται περισσοτερο κρυο, π.χ. οι πανσεδες, τα αλλα ανθοφορα που εβαλα, τα λαχανακια και τα μπιζελια. οταν λες διαστρωματωση (με αυτους τους ορους δεν τα πηγαινα ποτε καλα), εννοεις πως πρεπει να ειναι σε κρυο περιβαλλον; ετριψα και λιγο με γυαλοχαρτο το εξωτερικο περιβλημα να λεπτυνει, εκανα καλα;
Άβαταρ μέλους
kiriaki

Δημοσίευσηαπό Stefanos την Δευτ Νοέμ 01, 2010 12:33 am

kiriaki έγραψε:............. οταν λες διαστρωματωση (με αυτους τους ορους δεν τα πηγαινα ποτε καλα), εννοεις πως πρεπει να ειναι σε κρυο περιβαλλον; ετριψα και λιγο με γυαλοχαρτο το εξωτερικο περιβλημα να λεπτυνει, εκανα καλα;

Ακριβως αυτο! :Super: Οχι μονο κρυο περιβαλλον αλλα και υγρο. Για τους σπορους του Gingo ο χρονος παραμονης σε ενα ψυχρο και υγρο περιβαλλον κυμαινεται αναμεσα στους 3 με 4 μηνες. Νομιζω οτι ο ιδιος χρονος ισχυει για τους σπορους της τριανταφυλλιας, των πηρηνοκαρπων, της pinguicula και σε αλλα, ψυχροβια ειδη. Οσον αφορα τωρα τις θερμοκρασιες για να εισαι σιγουρη οτι θα βλαστησουν την επομενη ανοιξη ειναι προτιμοτερο να ετοιμασεις ενα μικρο σπορειο και να τοποθετησεις στο ψυγειο στο κατω ραφι με τα λαχανικα.
Για τις νοτιες περιοχες οπου ο χειμωνας ειναι ηπιος και οι θερμοκρασιες σχετικα υψηλες το ψυγειο προσφερει μια πολυ καλη λυση για τη διαστρωματωση ολων των σπορων εφοσον διατηρει σταθερες θερμοκρασιες λιγο πανω απο τους 0 C. Οι ιδανικες τιμες θερμοκρασιας για εγγυημενα αποτελεσματα με φυτρωτικοτητα που αγγιζει το 100% ειναι γυρω στους +2 C με +6 C.
Εαν ακολουθησει τη παραπανω διαδικασια το τριψιμο των σπορων με γυαλοχαρτο νομιζω οτι ειναι περιττο.
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Site Admin

Δημοσίευσηαπό Stefanos την Τετ Νοέμ 03, 2010 10:19 pm

kiriaki έγραψε:μεχρι και χθες σαλιγκαρια μαζευα. σημερα επιασε το κρυο, οποτε πανε για φετος. παντως εχω μαζεψει αρκετες μαγειριες.
τωρα αρχιζουν και βγαινουν και τα πικροραδικα, που ειναι η τελεια χειμωνιατικη σαλατα. καμια φορα αντικαθιστα και το κυριως γευμα και αν πιεις και το ζουμακι που εβρασαν, με λιγο λεμονι....κολαση!!! αλλα το ωραιοτερο απο ολα ειναι πως αρχιζει η εποχη των μανιταριων, που για μενα ειναι η καλυτερη περιοδος της χρονιας. απο το καλοκαιρι καθε φορα, σκεφτομαι που θα παω για μανιταρια μολις πιασουν τα πρωτα κρυα. την κυριακη-δευτερα, προγραμματιζω εφοδο στα λιβαδια για μανιταρια και σε ενα συγκεκριμενο μερος για βατομουρα. γαλοτσες, αντιανεμικο και φυγαμε....
τα μπιζελια ειναι στο προγραμμα, εχω σπορο βιολογικης καλλιεργειας που ειχα παραγγειλει απο καποια εταιρεια μαζι με σχινοπρασο, πρασο και χαμομηλι. το τελευταιο για διακοσμητικους λογους σε συνδυασμο με αγρια παπαρουνα.

Γενικα βλεπω οτι υπαρχει μεγαλο ενδιαφερον οσον αφορα "Τα δωρα της φυσης" και μου δινει εμπνευση για τη δημιουργια μιας νεας θεματικης ενοτητας. :Glory:
Οτιδηπτε εχει σχεση με αυτα που μας χαρισει η φυση (καρπους, μανιταρια, φρουτα, θηραματα, σαλιγκαρια, κλπ) μπορουμε να γραφουμε στο σχετικο topic και να προβαλουμε φωτογραφιες μας. Οτιδηποτε, ακομη και συνταγες μαγειρικης με αυτα που εχουμε μαζευσει απο το βουνο, μαθηματα επιβιωσης, καλλιεργεια αγριων βοτανων οπως και διαφορα αλλα παραπλησια σχετικα θεματα. :Glory:
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Site Admin

Επόμενο

Επιστροφή στην Καλλιεργητικές εργασίες/προγραμματισμός

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης