NEWS:

lycium & Hippophae

lycium & Hippophae

Δημοσίευσηαπό kiriaki την Δευτ Μαρ 29, 2010 11:51 am

καλημερα στην παρεα. μηπως γνωριζετε που μπορω να προμηθευτω φυτα lycium και ippofaes; και αν τα βρω υπαρχει περιπτωση να μπορουν να καλλιεργηθουν στην τηνο; αερας ειπαμε δεν το πιανει το μερος και ειναι μακρυα απο θαλασσα. ευχαριστω
Άβαταρ μέλους
kiriaki

Δημοσ.: 896
Εγγραφη: Πέμ Μαρ 18, 2010 2:45 pm

Re: lycium & Hippophae

Δημοσίευσηαπό Stefanos την Δευτ Μαρ 29, 2010 11:22 pm

Kiriaki, το ενα απο τα δυο φυτα, το Hippophae rhamnoides (Ιπποφαές) κυκλοφορει στο εμποριο,και νωρις τους ανοιξιατικους μηνες μπορει να το βρει κανεις. :Happy2:
Τα πρωτα χρονια που ειχε διαφημιστει ως ενα "συμπληρωμα" υψηλης διατροφικης αξιας ειχε γνωρισει τεραστια εμπορικη επιτυχια με το φυτο να πωλειται σε εξωφρενικα μεγαλες τιμες. Συγκεκριμενα ειχα εντοπισει εισαγομενα απο Ιταλια Hippophae, υψους 20 περιπου εκατοστων μεσα σε χαρτονενια συσκευασια, να πωλουνται απο 15 μεχρι 20 euro!!! :shock: Τωρα ομως λογω της "μεγαλης προσφορας" των φυτων που υπαρχουν στο εμποριο η τιμη τους ειναι κατα πολυ χαμηλοτερη αλλα και παλι η ανθρωπινη αισχροκερδια δεν εχει τελος!!!
Νομιζω οτι στα μεγαλα φυτωρια και στα καταστηματα γεωργικων ειδων με αρκετο ψαξιμο μπορεις να βρεις ορισμενα φυτα αλλα και σε αυτη τη περιπτωση ενα δε σου φτανει γιατι τα Hippophae ειναι διοικα, δηλαδη υπαρχουν αρσενικα και θυλυκα φυτα. Συνηθως ενα αρσενικο φυτο αρκει να γονιμοποιησει 6-8 θυληκα για την παραγωγη καρπων. Στη περιπτωση που τυχει να ειναι ολα θυληκα η ολα αρσενικα δε θα παραγουν καρπους.
Επειδη η καταγωγη του ειναι απο την Ιταλια μπορει να καλλιεργηθει με επιτυχια στα κλιματα μας, ακομη και σε παραθαλλασεις περιοχες. Επισης ευδοκιμει σε ολα τα εδαφη και δε νομιζω οτι θα εχεις προβληματα με τη καλλιεργεια του. Αυριο θα ρωτησω καποιους συνεργατες για να δω εαν το εχουν.

Τωρα το Lycium ειναι ενα σχετικα αγνωστο στη καλλιεργεια φυτο, τουλαχιστον στις βορειοτερες περιοχες, και ισως δυσκολευτεις να το βρεις. Υπαρχουν πολλα ειδη και απο ΄τι γνωριζω ενα απο αυτα, το Lycium europaeum υπαρχει αυτοφυες και στη χωρα μας σε χαμηλα υψομετρα. Τωρα βεβαια δε ξερω για τι σκοπο το θελεις, αλλα με λιγη παραπανω προσπαθεια μπορει να βρεθει και αυτο.
Θα ηθελα ομως να γνωριζω για πιο ειδος Lycium αναφερεσε γιατι οπως εγραψα παραπανω ειναι πολλα τα ειδη και επομενως διαφορετικα. :teach:
Θα ρωτησω αυριο και για αυτο και το βραδυ πιστευω να εχω μια απαντηση. :Yes:
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Site Admin

Δημοσ.: 2014
Εγγραφη: Τρί Ιούλ 28, 2009 5:32 pm
Τοποθεσια: Ν. Θεσσαλονίκης

Δημοσίευσηαπό kiriaki την Τρί Μαρ 30, 2010 10:34 am

καλημερα στεφανε. δηλαδη οταν σε καποιο φυτωριο βρω ιπποφαες δε θα ξερουν να μου πουν αν ειναι αρσενικο η θυληκο; οσον αφορα το lycium αναφερομαι στο ειδος barbarum και το θελω για τον ιδιο σκοπο που θελω και το ιπποφαες. οι καρποι του ειναι τα φρουτα goji που επισης γινεται πολυς λογος τελευταια. πλουσιοι σε βιταμινες, ιχνοστοιχεια κ.λ.π. αν και εχω την εντυπωση πως ειναι φυτα για ψυχροτερα κλιματα. η αληθεια ειναι πως αυτα τα φυτα ειναι ειδικες περιπτωσεις, αλλα τα εχω στο μυαλο μου πολυ καιρο και αφου ο χωρος υπαρχει, νομιζω πως ειναι καλη ιδεα να τα συμπεριλαβω στον κηπο μου. μηπως την εχω ακουσει; :Glory:
Άβαταρ μέλους
kiriaki

Δημοσίευσηαπό Stefanos την Τρί Μαρ 30, 2010 11:27 pm

Προφανως θα ξερουν αλλα ορισμενοι θα σου πουν οτι αναμεσα στα τοσα θυληκα υπαρχει και ενα αρσενικο, κοινη τακτικη των εμπορων για να τα πουλησουν. :teach:
Σημερα ρωτησα και βρηκα καποια φυτα, αλλα σχετικα σε μεγαλο μεγεθος. :Yes: Και τα δυο καταστηματα γεωργικων ειδων που επισκευτηκα ειχαν Hippophae αλλα μου ειπαν, λογω της εμπιστοσυνης που μου εχουν, οτι ολα ηταν θυληκα και οι ιδιοι ψαχνουν να βρουν ορισμενα αρσενικα φυτα γιατι ειναι πολυ δυσευρετα στο εμποριο και σε αναλογια 1 αρσενικο προς 300 Θυληκα. Αυτη η περιπτωση, να ξεπερνουν τα θυληκα φυτα που παραγονται απο σπορο τα αρσενικα πρεπει να ειναι μοναδικη, εφοσον κατα μεσο ορο τα θυληκα στη φυση ειναι πολυ λιγοτερα απο τα αρσενικα και σε αναλογια περιπου 1 προς 3. Στη κοινη Χουρμαδια (Phoenix dactylifera), τα παραγομενα απο σπορο φυτα στο συνολο τους κατα προσεγγιση ειναι 20% θυληκα και 80% αρσενικα.
Το ενα απο τα δυο καταστηματα εδωσε και "εγγυηση", και εφοσον μελλοντικα τα Hippophae δεν παραγουν καρπους μπορουν να επιστραφουν, αλλα εμενα μου φανηκε παραλογο ολο αυτο σαν ενεργεια. Το μονο που μπορω να κανω σε αυτη τη περιπτωση ειναι να σου δωσω τα τηλεφωνα για να επικοινωνησεις μαζι τους και αν συμφωνησετε καπου αναλαμβανω να σου τα στειλω. Εαν περιμενεις 20-25 μερες ακομα ισως να εχω τη τυχη να βρω μικροτερα και πιο πρακτικα στη μεταφορα φυτα.

Τωρα για το Lycium barbarum εψαξα στις μηχανες αναζητησης για να βρω φωτογραφιες και ομολογω οτι πρωτη φορα το ειδα. Ισως εμπορικα να ειναι ενα "νεο φυτο" που θα κυκλοφορησει λιγο αργοτερα και πιστευω οτι τωρα θα εχει μπει στην παραγωγη. Κατα τον ιδιο τροπο το ιδιο ειχε συμβει και με το Hippophae, και σημερα εχει μια σχετικα μεγαλη διαδοση στο εμποριο.
Αναμεσα σε αυτους που ρωτησα πολλοι μου καναν λογο για τα blueberries και λογω της συγχησης που επικρατει με τις ονομασιες των φυτων, δεν γνωριζω εαν αναφερονται για τα Μυρτιλα (Vaccinium myrtillus) η το Lycium barbarum. Απο τα Μυρτιλα παραγονται διαφορα συμπληρωματα διατροφης οπως η Κρεατινη (Creatine) και οι καρποι του βιομηχανικα παρουσιαζουν μεγαλο ενδιαφερον και ζητηση.
Τα Μυρτιλα, οπως και το Ιπποφαες ειναι διοικα φυτα και φυονται στις ευκρατες-ψυχρες ορεινες περιοχες του Βορειου Ημισφαριου, αναμεσα και η Ελλαδα. H USA στηριζει ενα μεγαλο μερος φυσικων συμπληρωματων διατροφης απο εγχωρια παραγωγη, αλλα το 80% της Creatine που παραγει προερχονται απο εισαγωγες Μυρτιλων που καλλιεργουνται στη Κεντρικη και Βορεια Ευρωπη. Ολη αυτη η ενημερωση σχετικα με τα φυτα που παραγουν καρπους με υψηλη διατροφικη αξια πολλες φορες λειτουργει σαν "χαλασμενο τηλεφωνο" και δε μπορεις να καταλαβεις που αναφερονται, ειδικα αν δε γνωριζεις και πολλα. :don't:
Περα απο ολα αυτα που ανεφερα ενα πολυ καλο φυσικο προιον που κανει θαυματα ειναι και το Καρδαμελειο - (λαδι Καρδαμου) γνωστο τα τελευταια χρονια ως φυσικο συμπληρωμα διατροφης με την ονομασια CLA. Το παραπανω προιον εξαγεται (παραγεται) απο μεγαλες ποστητες καλλιεργουμενου Καρδαμου και εχει αριστη λιποτροπικη δραση. Εαν θυμασε καλα πριν πολλα χρονια το ισχυροτερο φυσικο προιον για αδυνατισμα ηταν η Lecithine, αργοτερα η Carnitine, που συντομα αντικατασταθηκε απο την L-Carnitine, και σημερα το CLA που πωλειται πλεον και στα φαρμακεια.
Ολα αυτη η συζητηση με τα "θαυματουργα φυτα" που χαριζουν δυναμη και ευεξια στον ανθρωπινο οργανισμο ειναι πολυ ενδιαφερουσα και νομιζω οτι καποια στιγμη πρεπει να αναφερθουμε και στα φυσικα αντιοξειδωτικα. :Yes:
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Site Admin

Δημοσίευσηαπό kiriaki την Τετ Μαρ 31, 2010 11:56 am

ta blueberries τα γνωριζω. υπαρχει νομιζω και ενας ιδιωτης στη δραμα που εχει μια φυτεια και παραγει τρομερα προιοντα. το lycium μοιαζει περισσοτερο σαν καλλωπιστικο. βρηκα σπορους εδω : http://www.valentine.gr/seeds111.php ισως παραγειλλω να δοκιμασω
Άβαταρ μέλους
kiriaki

Δημοσίευσηαπό Stefanos την Τετ Μαρ 31, 2010 11:27 pm

100 σποροι απο Lycium νομιζω οτι ειναι αρκετοι για να ξεκινησεις μια καλη φυτεια. :teach: Ολα τα solanaceae - (Σολανωδη), στα οποια υπαγεται και το Lycium καλλιεργουνται πολυ ευκολα και δε νομιζω να εχεις κανενα προβλημα ξεκινωντας απο σπορα. Επειδη η περιοδος ειναι προχωρημενη θα ηταν καλυτερα να προμηθευτεις τετραγωνα γλαστρακια εποχιακων και σε καθε ενα απο αυτα να φυτευσεις δυο σπορους για να εχεις σιγουρα αποτελεσματα. :Yes:
Τα συγκεκριμενα φυτα πιστευω οτι δε θα αργησουν και πολυ να καρποφορησουν. Κατα τη πρωτη μεταφυτευση καλο θα ειναι να χρησιμοποιησεις και λιγο κηποχωμα γιατι ολα τα φυτα της οικογενειας αυτης δε αγαπουν ιδιαιτερα τα αγοραστα μειγματα. :smirk: Απο τους 100 περιπου σπορους μεσα απο απωλειες κλπ, πιστευω οτι θα σου μεγαλωσουν πανω απο τα μισα.
Καλες αγορες και καλες σπορες. :Happy2:
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Site Admin

Δημοσίευσηαπό kiriaki την Πέμ Απρ 01, 2010 5:13 pm

καλα, δεν μιλαμε για τετοιους αριθμους. γυρω στα 10 φυτα θα ειναι οτι πρεπει. και αργοτερα βλεπουμε. τωρα για ενα διαστημα τριων περιπου εβδομαδων θα λειπω εκτος τηνου. μολις επιστρεψω θα βαλω μπρος και ειμαι σιγουρη πως θα πανε ολα καλα. οπως και οτι εχω φυτευσει μεχρι στιγμης, γιατι γινεται με αγαπη και μερακι. νομιζω πως τα φυτα το καταλαβαινουν αυτο. ευχομαι καλη ανασταση σε ολους. :Deal:
Άβαταρ μέλους
kiriaki

Δημοσίευσηαπό chronjo την Σάβ Ιούλ 31, 2010 11:02 pm

Να ρωτησω και γω κατι αν βαλεις 1000 δενδρα lycium Barbarum οταν βγλαλει τους καρπους που τους πουλας υπαρχει καποια εταιρια να τους αγορασει γιατι εγω στο ψαξημω που εκανα δεν βρηκα τιποτα αν ξερεται κατι θα με υποχρεονατε
chronjo

Δημοσ.: 1
Εγγραφη: Τετ Ιούλ 28, 2010 2:50 pm

Δημοσίευσηαπό Stefanos την Κυρ Αύγ 01, 2010 1:26 am

Καλως ορισες chronjo ;))
Χμ, καλη ερωτηση που ομως δε συνοδευεται απο καλη απαντηση γιατι με βρισκεις καπως απροετοιμαστο. :mrgreen: Ισως αυτοι που σχετιζονται με εμποριο αποικιακων ειδων - αρωματικων & φαρμακευτικων φυτων κλπ. γνωριζουν κατι παραπανω για να σε κατευθυνουν εκει που πρεπει. Ξερεις ειναι εκεινα τα εμπορικα καταστηματα που πουλανε τα διαφορα αρωματικα με το κιλο, οπως το φλοιο κανελας, το τσαι του βουνου και διαφορα αλλα, ομως εσυ θα κοιταξεις να εντοπισεις αυτους που διαθετουν τη μεγαλυτερη ποικιλια αγαθων στο καταστημα τους. Εδω στη χωρα μας δεν ειναι ιδιαιτερα διαδεδομενη η καλλιεργεια αρωματικων & φαρμακευτικων φυτων και τα περισσοτερα που κυκλοφορουν στο εμποριο ειναι εισαγομενα, και μαλιστα απο τριτες χωρες εκτος Ενωμενης Ευρωπης.
Στη Κοζανη καλλιεργουνται μεγαλες εκτασεις με το κροκο εκεινο που παραγεται απο τους στημονες του το σαφράν, η αλλιως ζαφορά. Οι κοζανιτες σιγουρα κατι θα ξερουν, και καλο ειναι να ΄ρθεις καποια στιγμη σε επαφη μαζι τους για να ενημερωθεις τα διαφορα "κυκλωματα" που εμπορευονται τους στημονες του Κροκου. :Yes:
Λιγο δυσκολα αυτα που προτεινω αλλα δε μπορω να σκεφτω κατι αλλο, τουλαχιστον τη παρουσα στιγμη.
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Site Admin

Δημοσίευσηαπό andreas22 την Σάβ Αύγ 28, 2010 9:43 pm

Καλησπερα σε ολους , ειμαι απο θεσσαλονικη εμπορευομαι ιπποφαες φρεσκο και αποξηραμενο ψαχνω εμπορους μπαχαρικων σε ολη την Ελλαδα που να ενδιαφερονται για πολλα κιλα το κινητο μου ειναι 6947157028 οποιος ενδιαφερεται παρακαλω να επικοινωνισει μαζι μου ευχαριστω .
andreas22

Δημοσ.: 1
Εγγραφη: Σάβ Αύγ 28, 2010 9:21 pm

Επόμενο

Επιστροφή στην Ερωτήσεις & απορίες των μελών

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης