NEWS:

γιατροσοφια

γιατροσοφια

Δημοσίευσηαπό kiriaki την Παρ Ιαν 21, 2011 11:08 pm

εφθασε ο καιρος να ανακαλυψουμε τη θεραπευτικη δυναμη της πικραγγουριας.
http://4.bp.blogspot.com/_SkT7JJm7OSk/TIZmyhH9NqI/AAAAAAAAAto/gJCtYtxFPgk/s1600/Ecbalium+ellaterium.JPG
πολλα χρονια τωρα ταλαιπωρουμαι απο ιγμοριτιδα. οσο και να προσεχω, παντα την παταω και καταληγω συνηθως με αντιβιωσεις, πραγμα που απεχθανομαι γιατι οπως ξερετε, δε συμβαδιζει με το αλκοολ. για το πικραγγουρο εχω ξανακουσει και ειπα φετος να το δοκιμασω. εσταξα απο δυο σταγονες σε καθε ρουθουνι, αφου πρωτα αφαιρεσα τα κουκουτσια και το επανελαβα μετα απο δυο μερες. το αποτελεσμα ειναι εντυπωσιακο, γιατι μετα απο 4-5 μερες ελαφριου συναχιου αναπνεω ελευθερα και δεν ποναω πουθενα. :crazyhappy:
ο χυμος των καρπων της πικραγγουριας, αυτο δηλαδη που πεταγεται μαζι με τους σπορους οταν το ακουμπησουμε, ειναι πολυ τοξικος και ερεθιζει το βλενογοννο της μυτης με αποτελεσμα να αυξανονται οι εκκρισεις. σε μεγαλυτερες δοσεις ειναι πολυ επικυνδινος, μπορει να προκαλεσει εσωτερικο εγκαυμα, αναφυλαξια μεχρι και το θανατο απο αλλεργικο σοκ. οσοι εχετε παρομοιο προβλημα και θελετε να δοκιμασετε, θα πρεπει να ενημερωθειτε (στο internet εχει πολλες πληροφοριες) και εννοειτε να μην ειστε αλλεργικοι. μη σας παρω και στο λαιμο μου..... :reqyuiem:
Άβαταρ μέλους
kiriaki

Δημοσ.: 895
Εγγραφη: Πέμ Μαρ 18, 2010 2:45 pm

Re: γιατροσοφια

Δημοσίευσηαπό Stefanos την Σάβ Ιαν 22, 2011 12:34 am

Πολυ ενδιαφερουσα η πληροφορια σχετικα με τις φαρμακευτικες ιδιοτητες της πικραγγουριας Κυριακη. :Yes: Το θεμα κατα ποσο αποτελεσματικο μπορει να ειναι σε χρηση στον καθενα μας και τις αλλες παρενεργειες δημιουργει.
Η Ελληνικη χλωριδα περιλαμβανει πληθος φαρμακευτικων φυτων που ομως τα περισσοτερα απο αυτα ειναι δηλητηριωδη και η χρηση τους απατει μεγαλη προσοχη. Επιπλεον καποια αλλα ειδη φυτων εχουν ευεργετικη δραση στον ανθρωπινο οργανισμο με τα περισσοτερα να χρησιμοποιουνται σε συμπληρωματα διατροφης η να πωλουνται αποξηραμενα σε ειδικα καταστηματα. Μια αρκετα μεγαλη ομαδα φυτων με διεγερτικη δραση εχει πολυ καλα αποτελεσματα στην τονωση του ανθρωπινου οργανισμου αλλα δεν ειναι γνωστα στο ευρυτερο κοινο.
Στην κορυφη ολων αυτων βρισκονται τα φυσικα αντιοξειδωτικα που ομως εαν προσεξατε δεν ειχαν την αναγνωριση που τους αξιζει. Ορισμενα εχουν απιστευτη δυναμη, καταστρεφουν τις ελευθερες ριζες που προκαλουν γηρανση στον ανθωπινο οργανισμο ενω παραλληλα ενεργοποιουν ενζυμα & συνενζυμα που αναστελουν τη φυσικη φθορα απο το περασμα του χρονου. :shock:
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Site Admin

Δημοσ.: 2013
Εγγραφη: Τρί Ιούλ 28, 2009 5:32 pm
Τοποθεσια: Ν. Θεσσαλονίκης

Δημοσίευσηαπό Stefanos την Σάβ Ιαν 22, 2011 12:43 am

kiriaki έγραψε:πολλα χρονια τωρα ταλαιπωρουμαι απο ιγμοριτιδα. οσο και να προσεχω, παντα την παταω και καταληγω συνηθως με αντιβιωσεις............

Αυτο προσεξε το! Για την ιγμοριτιδα δεν ευθυνεται καποιο μικροβιο, βακτηριο η ιωση αλλα δημιουργειται απο μυκοπλασμα, μια ενδιαμεση ομαδα, αναμεσα στις ιωσεις και τα βακτηρια. :teach: Ως γνωστον το μυκοπλασμα καταπολεμειται με tetramycine, Clarithromycine και οτιδηποτε αλλες ουσιες (δεν θυμαμαι πως ονομαζονται) που τελειωνουν σε "mycine".
Η πολυχρονη χρηση τους καταστρεφει το λευκο των δοντιων και οτι και να κανεις μετα δεν μπορει να το επαναφερεις πισω. :cry2:
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Site Admin

Δημοσ.: 2013
Εγγραφη: Τρί Ιούλ 28, 2009 5:32 pm
Τοποθεσια: Ν. Θεσσαλονίκης

Δημοσίευσηαπό Ippolitos την Παρ Μαρ 18, 2011 5:19 am

Και συγγενείς μου έχουν βρει την υγειά τους απο την πικραγγουριά αλλά θέλει προσοχή να μην πάει μεγάλη ποσότητα στο λαιμό γιατι μπορεί να τον πρήξει και να σου κλείσει την αναπνοή. Το θέμα βέβαια είναι το "μεγαλύτερη" και το "σωστή" δόση, πόσο δηλαδή κάνει να πέρνουμε και κάθε πόσο. Σε αυτό το σημείο έρχονται και οι φαρμακευτικές εταιρίες και σου λένε ότι θα πάθεις τα 1000 μύρια αν χρησιμοποιήσεις το φυτό ως έχει και δεν αγοράσεις το φάρμακο με την ουσία που σε ενδιαφέρει. Δεν έχουν και πολύ άδικο αλλά για πολλές ουσίες δεν ειναι τραγικά τα πράγματα. Πάντως υπάρχει φάρμακο που βασίζεται στην πικραγγουριά αλλά δε θυμάμαι το όνομα, το είχε πει ο φαρμακοποιος στη θεια μου που του ειπε ότι χρηισμοποίησε πικραγγουριά και βελτιώθηκε η μύτη της. Τώρα, αφού 2 σταγόνες δε σε πείραξαν στο ελάχιστο άρα καλά είναι. Τον χυμό τον χρησιμοποίησες ως έχει ή τον αραίωσες;
Ippolitos

Δημοσ.: 62
Εγγραφη: Τετ Μάιος 26, 2010 5:07 pm

Δημοσίευσηαπό kiriaki την Παρ Μαρ 18, 2011 10:54 am

η "συνταγη" λεει αραιωμενο με λιγο νερο, αλλα δεν ειχε αμεσο αποτελεσμα. αντιθετα οι δυο σταγονες που εσταξα σε καθε ρουθουνι εκαναν τρομερη δουλεια. το επανελαβα μετα απο 2 μερες και αυτο ηταν. ισως να μου επεσαν παραπανω απο 2 σταγονες την πρωτη φορα γιατι πηγε και λιγο στο λαιμο μου και για 1-2 μερες ενοιωθα σαν να εχω γδαρθει σε εκεινο το σημειο. παντως μεχρι σημερα τουλαχιστον, δε μου εχει παρουσιαστει κανενα προβλημα, ουτε μπουκωματα, ουτε πονοκεφαλοι. και αν χρειαστει θα το ξανακανω
Άβαταρ μέλους
kiriaki

Δημοσ.: 895
Εγγραφη: Πέμ Μαρ 18, 2010 2:45 pm

Επιστροφή στην Οι άγνωστες δυνάμεις των φυτών

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης