NEWS:

Hoya

Re: Hoya

Δημοσίευσηαπό giza την Κυρ Ιουν 17, 2012 11:01 pm

Οι hoyas μου άνθισαν.Στέφανε είσαι Θεός.Ακολούθησα τη συμβουλή σου.Διαφυλλική λίπανση και ριζοπότισμα με λίπασμα υγρό.Μετά κράτημα το νερό και εδώ και μία εβδομάδα φάνηκαν τα ανθοφόρα.(Το λίπασμα που έβαλα είναι αυτό για τις ορχιδέες.)
Οι σπόροι που σπέρνουμε σήμερα είναι οι κήποι του αύριο.
Αντουάν ντε Σαιντ - Εξυπερύ
Άβαταρ μέλους
giza

Δημοσ.: 569
Εγγραφη: Σάβ Μάιος 12, 2012 3:18 am

Δημοσίευσηαπό giza την Κυρ Ιουν 17, 2012 11:04 pm

giza έγραψε:Οι hoyas μου άνθισαν.Στέφανε είσαι Θεός.Ακολούθησα τη συμβουλή σου.Διαφυλλική λίπανση και ριζοπότισμα με λίπασμα υγρό.Μετά κράτημα το νερό και εδώ και μία εβδομάδα φάνηκαν τα ανθοφόρα.(Το λίπασμα που έβαλα είναι αυτό για τις ορχιδέες.)
20-10-20 για το καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
giza

Δημοσίευσηαπό astakos την Πέμ Σεπ 06, 2012 4:21 pm

εγω ακομα προσπαθω να το κανω να ανθιση το εχω σχεδον δυο χρονια και ακομα τιποτα ακολουθησα τις συμβουλες λιγο νερο , καλιουχο λιπασμα, οργανικο υγρο λιπασμα και περιμενω εχει κατι ματακια αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν προκειτε για ανθοφορους, η γιαγια της γυναικας μου το εχει μονιμα αν8ισμενο το εχει πανω απο 20 χρονια!! σε μια πολυ μικρη γλαστρουλα χωρις να το εχει ριξει ποτε λιπασμα και με χωμα οτι να νε. τι να πω δεν ξερω.giza ενημερωσε μας για τοιχον νεα.
Άβαταρ μέλους
astakos

Δημοσ.: 278
Εγγραφη: Παρ Μάιος 25, 2012 1:11 am
Τοποθεσια: λαρισα

Δημοσίευσηαπό giza την Πέμ Σεπ 06, 2012 10:03 pm

ΞΑΝΑ ΜΑΝΑ TA ΙΔΙΑ .Κώστα σου έγραψα και δεν εμφανίζεται τίποτα .Γράφω κάνω υποβολή και το κείμενο χάνεται.Λοιπόν οι Yoyas moy είναι μια χαρά .Άνθισαν παρόλο που ήταν αρκετά μικρές .Περίμενε μην έχεις άγχος .Τα ματάκια που βλέπεις μάλλον είναι ανθοφόρα.Μην βάλεις άλλο λίπασμα μέχρι να τελειώσει η ανθοφορία τους.Μετά μπορείς να βάλεις μόνο ριζοπότισμα όμως γιατί αρχίζει σιγά σιγά ο καιρός να κρυώνει.Οι δικές μου ήταν στη σκιά.Τους άλλαξα θέση ,τις βλέπει πρωινός ήλιος αλλά όχι άμεσα .Στις πολλές και μεγάλες ζέστες τους έκανα ντους στα φύλλα με το ψεκαστήρι.Από αρχές Δεκέμβρη που πιάνει πολύ κρύο τους αλλάζω θέση.Τις προστατεύω με νάυλον και βάζω μπροστά μεγάλα φυτά.Δεν ποτίζω σχεδόν καθόλου.Μόνο την υγρασία από το πλαστικό,αλλά με τρύπες να αναπνέει .Άν έχει παρατεταμένες παγωνιές η περιοχή σου και έχεις χώρο μέσα στο σπίτι ,βάλτες μέσα αλλά να παίρνουν ηλιακό φώς.Ρώτησε τη γιαγιά τι βάζει στη δική της.Δεν μπορεί χωρίς λίπασμα? και συνεχώς ανθισμένη.Κάτι ξέρει.Αν το φυτό αναπτύσσεται σε τόσο περιορισμένο χώρο για τόσα χρόνια?! κάτι γίνεται.Περιμένω νέα,έχω λίγο τρέξιμο αυτό το καιρό,μόλις ηρεμήσω θα ανεβάσω φώτο.
Άβαταρ μέλους
giza

Δημοσίευσηαπό astakos την Κυρ Σεπ 09, 2012 10:43 am

καλα giza αν δεις το χωμα απο της γιαγιας θα πεις πως ζουν αυτα τα φυτα εδω δυο κερακια εχει περιπου 1,5 με δυο μετρα το καθενα. η γιαγια μενει στην ρουμανια στον ενατο οροφο εχει ενα τεραστιο παραθυρο τζαμαρια που δεχετε ολη την μερα ηλιο εκει τα εχει τα κερακια, το χωμα ειναι κυριολεκτικα τσιμεντο τα ποτιζει απο τα πιατακια μονο,τα εχει γεματα με τσοφλια απο αυγα και κατακαθι απο καφε τιποτα αλλο δεν τα βαζει.εγω εκει που το εχω δεχετε απευθειας ηλιο οπως λες και εσυ μονο λιγο το πρωι το εχω πλεξει σε αυτο το καφασοτο και μου ειναι δυσκολο να το μετακινησω. το ελατωμα μου ηταν ηταν το πολυ νερο σε ολα τα φυτα το οποιο εχω μετριασει πολυ,
Άβαταρ μέλους
astakos

Δημοσίευσηαπό giza την Κυρ Σεπ 09, 2012 7:28 pm

Καλά το κατάλαβα ότι η γιαγιά έχει ματζούνι.Παίρνουν συστατικά από τα τσόφλια και το κατακάθι προφανώς φτιάχνει το ph του χώματος που τα έχει.Παίρνει φιλτραρισμένο φως από τη τζαμαρία ,και έχει σταθερή θερμοκρασία.Έχω δεί τα φυτά στο νετ μιας συλλέκτριας από τη Σουηδία.Έφτιαξε ειδικό δωμάτιο για τα φυτά της με τζαμαρίες γύρω για να έχουν έμμεσο ηλιακό φως .Αν σε ενδιαφέρει να δεις τη συλλογή της είναι το (My Hoyas).
Άβαταρ μέλους
giza

Δημοσίευσηαπό astakos την Κυρ Σεπ 09, 2012 7:37 pm

giza έγραψε:Καλά το κατάλαβα ότι η γιαγιά έχει ματζούνι.Παίρνουν συστατικά από τα τσόφλια και το κατακάθι προφανώς φτιάχνει το ph του χώματος που τα έχει.Παίρνει φιλτραρισμένο φως από τη τζαμαρία ,και έχει σταθερή θερμοκρασία.Έχω δεί τα φυτά στο νετ μιας συλλέκτριας από τη Σουηδία.Έφτιαξε ειδικό δωμάτιο για τα φυτά της με τζαμαρίες γύρω για να έχουν έμμεσο ηλιακό φως .Αν σε ενδιαφέρει να δεις τη συλλογή της είναι το (My Hoyas).
πω πωω τη εχει κανει ο ανθρωπος!! μπηκα και ειδα αυτο θα πει συλογη μια τετοια τζαμαρια εχει και η γιαγια
Άβαταρ μέλους
astakos

Δημοσίευσηαπό giza την Κυρ Σεπ 09, 2012 7:50 pm

Κατάλαβες τώρα γιατί της γιαγιάς ανθίζει διαρκώς?:Έχει βρεί το φυτό τη θέση του.
Άβαταρ μέλους
giza

Δημοσίευσηαπό Stefanos την Τρί Σεπ 11, 2012 12:47 am

Υπαρχουν πολλοι τροποι για να κανεις ενα φυτο να ανθισει. Ο ενας απο αυτους, και ο πιο συνηθισμενος ειναι να του προσφερεις το ιδανικο του περιβαλλον. Ο αλλος να το απειλησεις και εκεινο πολυ γρηγορα θα σχηματισει ανθη, και στη συνεχεια σπορους για να διαιωνισει το ειδος του.
Η γιαγια πιστευω επραξε το δευτερο. :mrgreen: Οι Χογιες δεν ανεχονται το αλκαλικο περιβαλλον, δηλαδη ποτισμα με νερο βρυσης, παρουσια ασβεστολιθου στο χωμα κλπ. Επισης δυσκολευονται να αναπτυχθουν σε ανοργανα μη διαπερατα εδαφη γιατι στο φυσικο τους περιβαλλον μεγαλωνουν σαν επιφυτα στα υγρα δαση, και στις βασεις των δεντρων οπου το επιφανειακο εδαφος αποτελειται απο πεσμενα φυλλα (φυλλοχωμα) που βρισκονται σε διαφορετικο βαθμο αποσυνθεσης. Γενικος κανονας, ολες οι Χογιες ανθιζουν τις δροσερες περιοδους του ετους, αυτες με τροπικη & υποτροπικη προελευση τελος της ανοιξης και αρχες του φθινοπωρου, ενω εκεινες που αναπτυσονται σε ευκρατα κλιματα τη περιοδο του Χειμωνα.
Και κατι τελευταιο: Οι Χογιες δεν αγαπανε τον ηλιο. :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Site Admin

Δημοσ.: 2014
Εγγραφη: Τρί Ιούλ 28, 2009 5:32 pm
Τοποθεσια: Ν. Θεσσαλονίκης

Δημοσίευσηαπό vassilios την Παρ Αύγ 02, 2013 4:38 am

Χαίρεται, να πω κι εγώ την δική μου εμπειρία με τις χόγιες.
Εδώ και σχεδόν δέκα χρόνια στο σπίτι των γονιών μου έχουμε μία χόγια σε ανατολικό μπαλκόνι μονίμως υπό σκιά, μέχρι πρόπερσι δεν είχε ανθίσει ποτέ παρότι είχε αναρριχηθεί και είχε καλύψει σχεδόν δέκα μέτρα. Πριν 2 χρόνια από σπασμένο κλαδί φύτεψα μία και στο δυτικό μπαλκονι, μεσα σε αυτα τα δύο χρόνια έχει γίνει και αυτή σχεδόν ίση με την άλλη και από την πρώτη χρονιά άνθισε. Το δυτικό μπαλκόνι είναι πιο φωτεινό, καλύπτεται εν μέρει από τον ήλιο, την τελευταία μία ώρα πριν την δύση η χόγια εκτίθεται άμεσα στην ηλιακή ακτινοβολία. Η πρώτη χόγια αφού μεγάλωσε περισσότερο και τα κλαδιά της βγήκαν έξω από την σκίαση άρχισε να ανθοφορεί και αυτή μόνο στα σημεία που την χτυπάει ο ήλιος. Οι γλάστρα της εδω και δέκα περίπου χρόνια δεν έχει αλλάξει, ειναι χωρητικότητας περίπου 8-10 λίτρων και το χώμα είναι ότι να ναι, ποτίζεται με νερό βρύσης τώρα το καλοκαίρι κάθε δύο μέρες ενώ το χειμώνα περίπου μία φορά τη βδομάδα. Το φυτό έχει ξεπεράσει τα δέκα μετρα σε μήκος.
Η δεύτερη χόγια που είναι περιπου 2 ετών κοντεύει και αυτη τα δέκα μέτρα και είναι σε ελαφρώς μικρότερη γλάστρα απο την πρώτη με ίδιο χώμα και ίδιο πότισμα. Αυτήν την περίοδο βρίσκεται στην δεύτερη φάση της ανθοφορίας της, είχε ανθίσει ξανά πριν έναν μήνα. Γενικότερα το φυτό του δυτικού μπαλκονιού αναπτύσσεται πολύ πιο γρήγορα και τις τελευταίες δύο χρονιές γεμίζει με άνθη και τα βράδια μοσχοβολά το μεθυστικό της άρωμα, αυτό του ανατολικού μπαλκονιού αναπτύσσεται μόνο στα φωτεινά σημεία.
Απ όσο θυμάμαι δεν έχουμε βάλει ποτέ λίπασμα, μόνο πέρυσι με ζάλισε η μητέρα μου κι έτσι για δοκιμή της έφερα κοπριά από τον ιππικό όμιλο και προσθέσαμε λίγη σε όλα τα φυτά τα οποία έδειξαν κάποια βελτίωση όμως οι γλάστρες γέμισαν με ζιζάνια που άρχισαν να φυτρώνουν μεσα στην κοπριά.
Τον χειμώνα προστατεύονται και οι δύο από την βροχή και τους δυνατούς ανέμους του 6ου ορόφου όμως δεν καλύπτονται με νάιλον για τις χαμηλές θερμοκρασίες, αν και στο κέντρο της Αθήνας δύσκολα να κάνει παγετώνες! Σαφώς το νεώτερο φυτό του φωτεινού μπαλκονιού αναπτύσσεται πολύ πιο γρήγορα και γεμίζει ολόκληρο λουλούδια, μόνο σε ένα μικρό σημείο που τα φύλλα του εκτίθενται για 2-3 ώρες στον απογευματινό ήλιο φαίνονται να είναι κάπως παραμορφωμένα, σαν να τα έχει επηρεάσει το Tjernobyl :D , και έχουν μαύρα σημάδια.
vassilios

Δημοσ.: 475
Εγγραφη: Δευτ Ιούλ 08, 2013 6:41 pm
Τοποθεσια: Αthens

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στην Ζητούνται...

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης