NEWS:

καιρος για δουλεια

καιρος για δουλεια

Δημοσίευσηαπό kiriaki την Παρ Ιαν 28, 2011 12:42 am

οι εργασιες στον κηπο ξεκινησαν για τα καλα. εδω και δυο μερες ξεχωρταριαζω, σπερνω, φυτευω, κλαδευω, σκαλιζω.....και πρεπει να αρχισω και τις λιπανσεις.
εχω βαλει αρκετες ριζες αγγιναρας, φυτευσα γυρω στα 5 φυντανια κοντομηλιας που εφερα απο τη δραμα. φυτευσα λιγα μαρουλακια, εσπειρα πρασο και σχινοπρασο και μετα απο μια αποτυχημενη προσπαθεια, ξαναεσπειρα μπιζελια. εβαλα μια βερυκοκια, φυτευσα 24 παρακαλω μοσχευματα τριανταφυλλιας (καποιο θα πιασει), εβαλα μια ωραιοτατη γαζια, κατι πικροδαφνες, αρκετες φραγκοσυκιες, δυο πυρακανθους, αρκετες σαρδελιες και εσπειρα καμποσα ετησια και πολυετη λουλουδακια σε σπορειο γιατι τα προηγουμενα τα ξεχασα εξω και μου τα εκαψε ο βοριας. τωρα που τα γραφω συνηδειτοποιω πως εκανα πολλες δουλειες και χαιρομαι παρα πολυ....
βεβαια δεν εχω τελειωσει ακομα, αλλα πρεπει να περιμενω να περασουν τα πολλα κρυα που θα μας πλακωσουν αυτες τις μερες και θα συνεχισω ακαθεκτη!
Άβαταρ μέλους
kiriaki

Δημοσ.: 899
Εγγραφη: Πέμ Μαρ 18, 2010 2:45 pm

Re: καιρος για δουλεια

Δημοσίευσηαπό Stefanos την Κυρ Ιαν 30, 2011 3:06 am

Σε φανταζομαι ολη τη μερα στο κηπο. :mrgreen: Καλο θα ειναι σε ορισμενα ειδη λαχανικων που δεν μπορεις να τα συντηρησεις για μεγαλο χρονικο διαστημα να μη κανεις υπερβολες. Για παραδειγμα κρεμμυδια, σκορδα, πατατες μπορεις να σπειρεις οσα θελεις για να εχεις αποθεμα ολο το χρονο, αλλα ντοματες, μελιτζανες μπροκολα κλπ λιγοτερα. Φυσικα με καποια επεξεργασια μπορεις να φτιαξεις σε βαζακια σπιτικη σαλτσα απο ντοματες για ολο το χρονο η λαχανο τουρσι που μπορει αν ξαλμυριστει να γινει ωραιο φαγητο με χοιρινο.
Σου συνιστω να φυτευσεις γλυκομπιζελα που τρωγονται με τη φλουδα οπως τα φασολακια, φυστικι αιγινης & κοινο φυστικι, ροκα, τοματακια βελτιωμενα cherry, κουκια που δεν θελουν καθολου περιποιηση και σπαραγγια. Τα τελευταια ειναι δυσκολο να τα βρει κανεις στο εμποριο αλλα οχι και για μενα. :3No:
Οι φραγκοσυκιες γινονται ομορφοι φυσικοι φραχτες και με το τροπο αυτο μπορεις να αποφυγεις το αντιαισθητικο συρματοπλεγμα περιφραξης. Οι καρποι τους λενε οτι τρωγονται αλλα εγω τους βρισκω ανοστους και γλοιωδεις. Αντιθετα εχω ακουσει οτι γινονται πολυ ωραια ποτα. Οι φραγκοσυκιες που αναπαραγονται απο μοσχευματα φυλλοκλαδιων αποκτουν θαμνωδη εμφανιση ενω αυτες που προερχονται απο σπορο γινονται δεντρα, με κεντρικο ευτυτενη κορμο, και μπορουν να ξεπερασουν σε υψος τα 6 μετρα. Αξιζει να προσπαθησεις αρχες της ανοιξης καποια σπορα. :Super:
Τι πιπεριες μη ξεχασεις να σπειρεις, αργοτερα θα χρειαστουν πλευρικα στηριγματα γιατι ο καθε καρπος μπορει να φτασει σε βαρος τα 250 γραμμαρια. :shock: Ειναι οι πιο σαρκωδεις πιπεριες που κυκλοφορουν στο εμποριο και αν τις αφησεις να κοκκινισουν πανω στο φυτο γινονται γλυκες και πολυ νοστιμες.
Κρυα δεν θα εχουμε πολλα ακομα και μπορεις να συνεχισεις τις δουλειες σου χωρις προβληματα. Καλη επιτυχια. :Happy2:
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Site Admin

Δημοσ.: 2014
Εγγραφη: Τρί Ιούλ 28, 2009 5:32 pm
Τοποθεσια: Ν. Θεσσαλονίκης

Δημοσίευσηαπό kiriaki την Κυρ Ιαν 30, 2011 10:02 pm

οι πιπεριες σου ειναι στο προγραμμα, μαζι με κατι τοματακια τσερι που μου εδωσε η γιαγια μου. οι πιπεριες φλωρινης που ειχα βαλει περσι δεν κοκκινισαν, μου ειπαν πως εδω δεν τα καταφερνουν, δεν ξερω για ποιο λογο. γινονται βεβαια αλλα μενουν πρασινες. για τα φραγκοσυκα δεν τρελαινομαι ουτε εγω, καποια στιγμη που ειχα πολλα τα εκανα μαρμελαδα αλλα δεν ενθουσιαστηκα. το ποτο το βρισκω ενδιαφερον και θα το κανω σιγουρα...
η φυστικια ειναι ενα δεντρο που σιγουρα θα βαλω καποια στιγμη. οπως επισης και τα σπαραγγια που μου αρεσουν πολυ και οπου βρισκω στον κηπο αυτοφυη φυτα τα περιποιουμαι. αυτα πολλαπλασιαζονται με σπορο;
Άβαταρ μέλους
kiriaki

Δημοσ.: 899
Εγγραφη: Πέμ Μαρ 18, 2010 2:45 pm

Δημοσίευσηαπό Stefanos την Κυρ Ιαν 30, 2011 10:33 pm

Το καλλωπιστικο σπαραγγι πολλαπλασιαζεται ευκολα με σπορο και χρειαζεται 30 περιπου μερες για να φυτρωσει. Το ιδιο και το εδωδιμο σπαραγγι, αλλα για το αυτοφυες που φυτρωνει σχεδον σε ολη της χωρας μας δε γνωριζω εαν οι σποροι του απαιτουν προγενεστερα μια περιοδο ψυξης σε υγρο περιβαλλον για να βλαστησουν. Αν κανεις μια βολτα στη γυρω περιοχη ολο και θα βρεις σπαραγγια που εχουν στα κλαδια τους σπορους, εαν του μαζευσεις μπορεις να τους σπειρεις ανα τρεις με τεσσερεις κατευθειαν στην οριστικη τους θεση. Με αυτο το τροπο δημιουργεις ευκολα φυσικους φραχτες φυτευοντας τους σπορους κατα μηκος και σε αποσταση 30 με 40 εκατοστα μεταξυ τους. :teach:
Τα αγρια σπαραγγια κοβονται συριζα στο επιπεδο του εδαφους στα μεσα του χειμωνα και στο σημειο εκεινο "γεμιζονται" με 20 - 30 εκατοστα αφρατου χωματος με σκοπο να δημιουργησουν μακρυτερους και πιο τρυφερους βλαστους. Οταν εμφανιστει η νεα βλαστηση αφαιρειται το χωμα περιμετρικα των νεων βλαστων και κοβονται οσο το δυνατον βαθυτερα. Μια παρομοια προεργασια γινεται περιπου και στις πατατες.
Ενα κοκκωδες συνθετο λιπασμα στις αρχες της καλλιεργητικης περιοδου εγγυαται μια πολυ πλουσια παραγωγη. :Super: Το 12 - 12 -17 νομιζω οτι ειναι αρκετα καλο. :Yes:
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Site Admin

Δημοσ.: 2014
Εγγραφη: Τρί Ιούλ 28, 2009 5:32 pm
Τοποθεσια: Ν. Θεσσαλονίκης

Επιστροφή στην Καλλιεργητικές εργασίες/προγραμματισμός

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες