NEWS:

Paulownia-Παουλοβνια-Παυλωνια

Forum προβολών - συζητήσεων που περιλαμβάνει Δεντρώδη, θαμνώδη, και άλλα Καλλωπιστικά είδη φυτών.

Re: Paulownia-Παουλοβνια-Παυλωνια

Δημοσίευσηαπό supergeorge την Κυρ Σεπ 16, 2012 6:46 pm

...
Άβαταρ μέλους
supergeorge

Δημοσ.: 44
Εγγραφη: Πέμ Μαρ 29, 2012 2:22 am

Δημοσίευσηαπό Stefanos την Κυρ Σεπ 16, 2012 7:05 pm

Supergeorge: οτι πληροφοριες μπορει να βρει κανεις στον Ελληνικο δυαδικτυο προερχονται απο το δικο μας forum που συνηθως τα αντιγραφουν οι αλλοι γιατι οι ιδιοι δεν εχουν τη πειρα, το χρονο, και τη τεχνογνωσια να ασχοληθουν με αυτα. Τα υπολοιπα ειναι φτηνες αντιγραφες απο τη wikipedia.
Οτι χρειαζομαστε απο σπορους το αγοραζουμε απο το εξωτερικο. Συνηθως καθε χρονο κανω μεγαλες παραγγελιες και τους προμηθευομαι στις χαμηλοτερες τιμες της αγορας. Στις ιδιες τιμες, η και δωρεαν (στο 95%) τα μοιραζω στα μελη μας.
Υπαρχουνε πολλα φυτα και απειρο φωτογραφικο υλικο που δυστυχως δεν εχω χρονο να τα δημοσιευσω. Απλα ριξε μια ματια στα πρωτα θεματα που εχω αναρτησει για να παρεις μια ιδεα. :teach:
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Site Admin

Δημοσ.: 2014
Εγγραφη: Τρί Ιούλ 28, 2009 5:32 pm
Τοποθεσια: Ν. Θεσσαλονίκης

Δημοσίευσηαπό katbat την Δευτ Σεπ 17, 2012 12:32 am

Stefanos έγραψε:Το δεντρο αυτο εχει ογκωδη αναπτυξη, μεγαλα φυλλα που ευνοουν τη διαπνοη και απαιτει συχνα ποτισματα εκει που το κλιμα ειναι ξηρο. Απο την εμφανιση της και μονο φαινετε οτι η Paulownia δεν αντεχει στη ξηρασια και μπορει να εγκληματιστει σε κλιματα υγρα και ψυχρα. Στη γειτονικη μας Βουλγαρια υπαρχουν αρκετα υγιη δειγματα με ευρωστη αναπτυξη και πολυ μεγαλο κορμο βασης που σε διαμετρο ξεπερνανε το ενα μετρο. Λογικα δε θα πρεπει να αναπτυσεται το ιδιο καλα στις μεσογειακες, ξηροθερμικες περιοχες της χωρας μας. Για τα νοτια θα συνιστουσα τα αλλα ειδη του γενους που απαιτουν πιο ηπια κλιματα για τη καλλιεργεια

Στέφανε μια μικρή παρατήρηση :Bye: . Η παυλοβνια είναι ενα φυτό εξαιρετικά ανθεκτικό στην ξηρασία, λόγω της πολύ βαθιάς και στενής της ρίζας. Βασικά μπορεί να βρει νερό κάτω από τις χειρότερες συνθήκες.
Λόγω της ρίζας δεν μπορούμε να την κρατήσουμε και πάνω από δυο χρόνια σε γλάστρα. Οι δικές μου του χρόνου πάνε χωριό γιατί στη γλάστρα τις καταπιέζω. :Brokehand: Το φύλλωμά της ξεγελάει, αν το δεις από κοντά θα παρατηρήσεις πολύ μικρά τριχίδια που συγκρατούν την υγρασία.
Άβαταρ μέλους
katbat

Δημοσ.: 17
Εγγραφη: Σάβ Σεπ 08, 2012 8:22 pm

Δημοσίευσηαπό Fallacia την Δευτ Σεπ 17, 2012 4:43 pm

Για αυτό Κατερίνα κάπου ανέφερα ότι μπορείς να αναδασώσεις για πλάκα ένα μικρό (φυσικά άγονο) νησί. Λες και το ξερα!! :Wow:
Άβαταρ μέλους
Fallacia

Δημοσ.: 715
Εγγραφη: Δευτ Αύγ 10, 2009 3:08 am
Τοποθεσια: Μυτιλήνη

Δημοσίευσηαπό kiriaki την Τρί Σεπ 18, 2012 12:26 am

λιγο που το εψαξα βρηκα πως, τουλαχιστον απο αυτες που κυκλοφορουν, πιο ανθεκτικη στην ξηρασια, αλλα και σε αγονα εδαφη ειναι η paulownia elongata. οπως και να εχει, ειδικα τον πρωτο χρονο χρειαζονται αρκετο νερο και μολις βαθαινει η ριζα πιθανον να βρισκουν μονα τους....
Άβαταρ μέλους
kiriaki

Δημοσ.: 896
Εγγραφη: Πέμ Μαρ 18, 2010 2:45 pm

Δημοσίευσηαπό katbat την Τρί Σεπ 18, 2012 5:50 pm

Πήρε φωτιά το forum με τις Παυλόβνιες. Μὀλις καταλάβω πως ανεβάζω φωτογραφίες, θα σας δείξω τα κορίτσια μου.
Άβαταρ μέλους
katbat

Δημοσ.: 17
Εγγραφη: Σάβ Σεπ 08, 2012 8:22 pm

Δημοσίευσηαπό Stefanos την Πέμ Σεπ 20, 2012 11:52 pm

Μεχρι να αναπτυχθει καλα και να βρει νερο απο μονη της, οπως λες, θα χρειαστει αρκετο νερο γιατι τα πρωτα χρονια της ζωης της ειναι ευαισθητη στη ξηρασια, γεγονος που υποδηλωνει οτι δεν μπορει να θεωρηθει επεκτατικο φυτο στα ξηροθερμικα κλιματα. Μεχρι στιγμης δεν εχω δει μικρα φυτα Paulownia να φυτρωνουν κοντα στα μητρικα φυτα, η αλλου ελευθερα στη φυση.
Οτι σπορες εχετε να κανετε την ανοιξη. :teach:
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Site Admin

Δημοσίευσηαπό Maira την Σάβ Δεκ 08, 2012 3:24 pm

Καλημέρα σας,
μόλις μπήκα στην παρέα σας και θα ήθελα παρακαλώ να κάνω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με το παραπάνω δέντρο . Μορείτε παρακαλώ να με βοηθήσετε στο να βρω site που να λένε λεπτομερώς το τρόπο που φυτεύεται στο συγκεκριμένο δέντρο και ανάλογα με την περιοχή που έχουμε διαθέσιμη να παραγγείλουμε το ανάλογο είδος? Εγώ για παράδειγμα ενδιαφέρομαι για κτήμα δίπλα στη θάλασσα σε νησί και θα ήθελα να ξέρω αν ευδοκιμείσε τέτοια περιοχή. Η περιοχή γενικά έχει αρκετή υγρασία αλλά το καλοκαίρι δεν έχει πολύ νερό. Δόξα το θεό το Ιόνιο βέβαια έχει αρκετές βροχές. Τι εποχή εινάι καλύτερα να φυτέψεις τους σπόρους ? Άλλα site γράφουν ότι δε χρειάζεται πολύ περιποίηση, ισχύει?
Σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια ... Αν μπορούσα να βρω αντιστιχα site θα με βοηθούσε πάρα πολύ γιατί με τα φυτώρια που είναι κοντά μου δε βγάζω άκρη.
Maira

Δημοσ.: 2
Εγγραφη: Σάβ Δεκ 08, 2012 2:56 pm

Δημοσίευσηαπό Stefanos την Σάβ Δεκ 08, 2012 8:51 pm

Καλως ηρθες στη παρεα μας Maria! ;)) (εβαλα τα γυαλια πρεσβυωπειας για να διαβασω το μηνυμα σου :mrgreen: ) Για τη Paulownia δεν υπαρχει καποιος ειδικος κανονας που να αφορα τη φυτευση της η τις απαιτησεις σε σχεση με τα αλλα φυτα. Το μονο που θα πρεπει να γνωριζεις αφορα τις μεγαλες διαστασεις που μπορει να αποκτησει μετα απο λιγα χρονια καλλιεργειας και εκει θα πρεπει να μεριμνησεις για να βρεις ενα χωρο απομακρυσμενο απο κτισματα η αλλα δεντρα. Μια αποσταση φυτευσης γυρω στα 8 - 10 μετρα απο διαφορες κατασκευες & δεντρα νομιζω οτι ειναι αρκετη.
Φυτευεται γυμνοριζη κατα τη διαρκεια του χειμωνα αλλα το πιο συνηθισμενο να τη βρεις με μπαλα χωματος. Ο τροπος φυτευσης ειναι ομοιος με αυτων των πυρηνοκαρπων, οπως της αμυγδαλιας, ροδακινιας κλπ. Ευδοκιμει καλυτερα σε υγρα και δροσερα περιβαλλοντα και νομιζω οτι το κλιμα της δυτικης Ελλαδας με τις αφθονες βροχες ειναι το πιο καταλληλο. Τα πρωτα χρονια θα χρειαστει τακτικα ποτισματα, αργοτερα θα μπορει να αντεξει και καποιες περιοδους ξηρασιας. Ειναι ευκολο σαν φυτο μονο, που χρειαζεται περιποιηση μεχρι να αποκτησει τις διαστασεις μικρου δεντρου. :teach:
Οι σποροι φυτευονται κατα τη διαρκεια του χειμωνα σε σπορειο που διατηρειται σε εξωτερικο χωρο. Οι σποροι ειναι πολυ λεπτοι και θα πρεπει να σπαρουν κοντα στην επιφανεια του εδαφους. Φυτρωνουν νωρις την ανοιξη οταν περασουν και οι τελευταιοι χειμωνιατικοι παγετοι. Τωρα ειναι η καλυτερη εποχη για να τους σπειρεις. Ειναι αρκετα φτηνοι και μπορεις να παραγγειλεις στο UK e_bay οπου θα τους παραλλαβεις ταχυδρομικως σε διαστημα το πολυ μια εβδομαδας.
Καλη επιτυχια. :Super:
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Site Admin

Δημοσίευσηαπό Maira την Κυρ Δεκ 09, 2012 5:59 pm

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!!! Είμαι καινούρια στα forum και γι'αυτό και τα μικροσκοπικά γράμματα ... Σου υπόσχομαι όμως σε αυτό το μήνυμα να είμαι καλύτερη !!!! Ενδιαφέρομαι να σπείρω κάποιους σπόρους για προσωπική- οικογενειακή υπόθεση ώστε να δω πως θα πάει. Με κάποια άτομα (αγρότες) της περιοχής που το συζήτησα με γέμισαν με ερωτήσεις. Για αυτό και εγώ με τη σειρά μου θα σου εκφράσω κάποιες ανησυχίες. Γεινκά το φυτό σαν φυτό δημιουργεί παρενέργιες καθόλου στο οικοσύστημα της περιοχής???? χαχαχα! Νομίζω ότι δεν θα μπορούσα να το εκφράσω διαφορετικά. Δηλαδή στη γη ... πχ αν θα μπορούσες αργότερα (αν δεν ευδοκιμήσει αυτό που παμε να κάνουμε και θέλουμε να βγάλουμε το φυτό από το χωράφι) μετά ,μπορούμε να φυτέψουμε ότι θέλουμε ή οι ρίζες του συγκεκριμένου δέντου μπορούν να καταστρέψουν όλο το χωράφι. Αναφέρεσαι παραπάνω ότι δε θα έπρεπε να φυτευφθεί κοντά σε άλλα δέντρα... σε ελαιώνα θα μπορούσε να φυτευθεί? Καταστρέφει τα άλλα δέντρα ή απλά δεν αναπτύσεται τόσο γρήγορα αυτό? Αλλωστε οι δικές ελιές ναι μεν είναι σχετικα΄ψιλές αλλά δεν είναι καθόλου σκιερές και διάβασα σε ένα site ότι μπορεί να αναπτυχθεί και σε ημισκιερό μέρος. Επίσης διατίθεται παραθαλάσσιο οικόπεδο και θα ήθελα να ξέρω κατα πόσο επιρεάζεται από την αλμήρα της θάλασσας. Τέλος, μετά από 17 είδη Παυλώνιας, ποιο είναι αυτό που θα έπρεπε να παραγγείλω ώστε να ευδοκιμήσει στη Ζάκυνθο ? Αυτά ήθελα να ρωτήσω προς το παρόν και να μην ξεχάσω ... Σε ευχαριστώ και πάλι πάρα πολύ.
Maira

Δημοσ.: 2
Εγγραφη: Σάβ Δεκ 08, 2012 2:56 pm

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στην Καλλωπιστικά φυτά και Δέντρα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες