NEWS:

διακοπες στον κηπο

διακοπες στον κηπο

Δημοσίευσηαπό kiriaki την Τετ Οκτ 24, 2012 9:50 pm

εφτασε και ο καιρος για λιγες φωτογραφιες (τωρα που σιγα-σιγα μαζευομαστε στα σπιτια μας).
οριστε λοιπον που περασα 2 ολοκληρους μηνες το καλοκαιρι, με διανυκτερευση ασφαλως, χωρις ρευμα, μπανιο με το λαστιχο και ραδιακι στη διαπασων. ισως το πιο ωραιο καλοκαιρι που εχω περασει......
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
φτιαγμενο σχεδον ολοκληρο απο ηδη χρησιμοποιημενα υλικα (ξυλα, παραθυρα κ.λ.π.) και δαπεδο απο μεγαλα βοτσαλα θαλασσας. οι φωτογραφιες ειναι του καλοκαιριου, τωρα πλεον εχει κλειστει καλα, διανυκτερευουμε οικογενειακως τα σαββατοκυριακα και στο προγραμμα υπαρχει και μια πολυ μικρουλα σομπιτσα για να ψηνουμε και λιγα καστανα το χειμωνα.....
τελειο;;;;
Άβαταρ μέλους
kiriaki

Δημοσ.: 895
Εγγραφη: Πέμ Μαρ 18, 2010 2:45 pm

Re: διακοπες στον κηπο

Δημοσίευσηαπό Vangelis την Τετ Οκτ 24, 2012 10:42 pm

Κάτι τέτοιες εικόνες μας ταξιδεύουν πέρα απ' τη σύγχρονη νεοελληνική μιζέρια.
Νάσαι καλά Κυριακή και δώσε ένα χάδι από μένα στο σκυλάκι σου.
Άβαταρ μέλους
Vangelis

Δημοσ.: 143
Εγγραφη: Κυρ Ιαν 17, 2010 7:15 pm

Δημοσίευσηαπό astakos την Πέμ Οκτ 25, 2012 8:57 am

κυριακη εχω μεινει με το στομα ανοιχτο!!! ετσι ειναι στα ονειρα μου το μερος που θελω να ζησω. σε ζηλευω! με καλο τροπο ομως . ενα μπραβο στον καλλιτεχνη! που τα εφτιαξε και το μυαλο που τα σκεφτηκε. τα παραθυρα ειναι πολυ ομορφα τοποθετημενα και ανοιγουν πολυ ομορφα ο εξωτερικος τοιχος τελειος και δενει με το περιβαλον η καλαμωτη!! η σκαλιστη πετρα για να αλεθεις ειναι? εχω το ιδιο ραδιο δεν ξερω που ομως. και τελος βλεπω ενα αγγελακι πανεμορφο!!!! ξαπλωμενο που σιγουρα η μαμα του θα ειναι πολυ περηφανη.
Άβαταρ μέλους
astakos

Δημοσ.: 278
Εγγραφη: Παρ Μάιος 25, 2012 1:11 am
Τοποθεσια: λαρισα

Δημοσίευσηαπό vaspros την Τρί Οκτ 30, 2012 11:51 pm

Κυριακη ειναι ΤΕΛΟΙΟ συγχαρητηρια στο μαστορα που εφαγε πολλες ωρες να το φτιαξει , αξιζει ομως το αποτελεσμα . Μου αρεσει πολυ γιατι ειναι οπως θα ηθελα ενα σπιτι , απλο , ανετο , λειτουργικο και χωρις περιττα κλαπατσιμπανα . Επισης ειμαι της φιλοσοφιας να δινουμε μια δευτερη ευκαιρεια στα διαφορα υλικα να ξαναζησουν παλι και να ειναι λειτουργικα μεσα απο ενα αλλο αντικειμενο .
Θελω να φτιαξω ενα σπιτακι - θερμοκηπιο και εγω με την ιδια λογικη και εχω μαζεψει παλια δοκαρια απο σπιτια και παλια κεραμιδια , ελπιζω να μου βγει κατι ομορφο σαν το δικο σου .....
Άβαταρ μέλους
vaspros

Δημοσ.: 218
Εγγραφη: Παρ Ιούλ 16, 2010 9:36 pm

Δημοσίευσηαπό kiriaki την Τετ Οκτ 31, 2012 10:06 am

παιδια σας ευχαριστω για τα καλα σας λογια. vaspros, σπιτι δε θα το ελεγα, μαλλον χωρος διανυκτερευσης. οταν δεν εχω και τη μικρη μαζι μου ειναι και ενας χωρος οπου μαζευεται η παρεα και ασκει τα μπεκροκαθηκοντα της..... και να σκεφτεις πως ολο αυτο ξεκινησε απο ενα κιοσκι που θελαμε να φτιαξουμε!!!
Άβαταρ μέλους
kiriaki

Δημοσίευσηαπό giza την Τετ Οκτ 31, 2012 7:22 pm

Μια χαρά Κυριακή ότι πρέπει για ξεκαλοκαίριασμα.
Οι σπόροι που σπέρνουμε σήμερα είναι οι κήποι του αύριο.
Αντουάν ντε Σαιντ - Εξυπερύ
Άβαταρ μέλους
giza

Δημοσ.: 569
Εγγραφη: Σάβ Μάιος 12, 2012 3:18 am

Δημοσίευσηαπό Fallacia την Παρ Νοέμ 02, 2012 12:48 am

Πωπω τέλειο για τα καλοκαιρινά βράδυα ειδικά σε ένα τέτοιο περιβάλλον μέσα στη φύση, γιατί να φύγεις διακοπές...... και κατοικία και εξοχικό μέσα στον ίδιο χώρο!! :Glory: Διακοπές επιτόπου!! :crazyhappy: Κουκλίστικο!!! :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
Fallacia

Δημοσ.: 715
Εγγραφη: Δευτ Αύγ 10, 2009 3:08 am
Τοποθεσια: Μυτιλήνη

Δημοσίευσηαπό Fallacia την Παρ Νοέμ 02, 2012 12:59 am

Τώρα όταν λες έχει κλειστεί περισσότερο για παράδειγμα στη στέγη τι υλικό έχει μπει, έχει διατηρίσει τουλάχιστον κάτι κοντά στην καλοκαιρινή του μορφή?
Εγώ θα το ψαχνα πολύ το θέμα στη θέση σου και θα του βαζα επαγγελματική ψαθοσκεπή. Βέβαια εδώ στην Ελλάδα δεν υπάρχουν τεχνήτες αυτού του είδους στέγης καθώς επικρατεί το κεραμίδι!! Θα καθόμουν απλά από μόνος μου και θα αυτοσχεδιάζα πάνω σε αυτή την τέχνη!! :mrgreen: Είναι τέλεια έχω δει διάφορα βιντεάκια πάνω σε αυτό. Κι έτσι θα διατηρεί έναν καλοκαιρινό χαρακτήρα όλο το χρόνο. Απλά καλού κακού βάζεις από κάτω καμιά λαμαρινίτσα ή κόντρα πλακέ φυσικά για ομορφότερη εσωτερική άποψη γιατί όσο να 'ναι η λαμαρίνα δεν είναι ό,τι ομορφότερο. Και που 'σαι σου έχω μια πολύ καλή ιδέα σε περίπτωση λαμαρινένιας ή κόντρα πλακέ ή ξύλινης υπο-σκεπής. Μπουκάλι κόκα-κόλα στη στέγη ζωσμένο-κολλημένο με ένα τετράγωνο κομμάτι λαμαρίνα ή πλαστική λαμαρίνα ή κόντρα πλακέ γεμάτο με νερό και χλωρίνη νομίζω και... θα έχεις φυσικό δυνατό φωτισμό κατά τη διάρκεια της ημέρας. :crazyhappy:
Πάρε για παράδειγμα το παρακάτω βίντεο:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=kHTD_RX3J2I&feature=related[/youtube]
:bow: :bow: :bow:
Άβαταρ μέλους
Fallacia

Δημοσ.: 715
Εγγραφη: Δευτ Αύγ 10, 2009 3:08 am
Τοποθεσια: Μυτιλήνη

Δημοσίευσηαπό Eirini την Κυρ Δεκ 09, 2012 9:53 pm

Αχ βρε Κυριακή, τι παράδεισος είναι αυτός!

(επισκέπτες δέχεστε; χαχα)
Άβαταρ μέλους
Eirini

Δημοσ.: 29
Εγγραφη: Παρ Ιουν 15, 2012 12:06 am
Τοποθεσια: Τρίκαλα

Δημοσίευσηαπό kiriaki την Δευτ Δεκ 10, 2012 10:14 am

ειρηνη, αν ειμαστε καλα στην υγεια μας, ετοιμαζουμε και αλλο δωματιακι και ετσι θα μπορουμε να φιλοξενουμε και καποιον επισκεπτη!!!! ολοι καλοδεχουμενοι.....
fallacia, αν σου πω πως τωρα ειδα τη δημοσιευση;;; η σκεπη οπως ηταν σκεπαστηκε με φυλλο πλαστικου και απο επανω με κοντρα πλακε θαλασσης. ετσι βλεπουμε τα καλαμια απο μεσα.... τωρα απομενει να αποφασισουμε ενα ωραιο χρωμα να βαφτει και απο μεσα και απο εξω. εχει βεβαια και αλλες δουλειες, αλλα αν τα κανουμε ολα με μιας, τι θα εχουμε για αργοτερα; :lol2: το μπουκαλι ειναι τρομερη ιδεα αλλα δεν καταλαβα αν φεγγει και τη νυχτα (ετσι φαινεται στο βιντεο)
Άβαταρ μέλους
kiriaki

Επόμενο

Επιστροφή στην Δημόσιος διάλογος για άλλα θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες